Для служебного пользования



Дата конвертації10.01.2018
Розмір66.2 Kb.
ТипУрок

Тема: Як повинні вести себе культурні люди. Ввічливі слова.

Мета: Узагальнити знання учнів про вживання слів ввічливості, вчити користуватися у спілкуванні з однокласниками та дорослими цими словами. Формувати оцінні судження. Розвивати логічне мислення. Збагачувати словниковий запас у дітей. Удосконалювати вміння учнів складати оповідання за питаннями, малюнками, запропонованими словами привітання і прощання. Виховувати людяність, милосердя в душах людей, шанобливе ставлення до оточуючих, чесність, почуття доброти.

Обладнання: Художня література до теми, таблички зі словами ввічливості; ілюстрації до теми та малюнки ситуацій; запис розмови на магнітофоні.

Тип уроку: Урок - вікторина

Хід уроку



I. Організаційний момент.

На дошці запис:

Учися, дитино, бо вчитися треба!

Учися, голубко, хай розум не спить,

Хай серце, і воля, і дух росте в силу,

Хай книжка розкрита культурі навчить!


II. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Читання напам’ять вчителем вірша Л. Забашта

Сказав мудрець:

- Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізняє від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

- Наша мова настільки багата, що в ній завжди знайдеться тепле й привітне слово. Ви вітаєтесь щодня і декілька разів на день. Ви ніколи не задумувались, що воно означає?

- Чи не ставили ви собі таке запитання: «Для чого люди кажуть «спасибі»?

- Що при цьому ви бажаєте знайомим і майже незнайомим людям теж.

Добре слово – наче зернятко,

що зійшовши, дарує нам радість!


1 учень: Сію дитині в серденько ласку.

Сійся – родися ніжне «будь-ласка»,

Вдячне «спасибі», «вибач» тремтливе –

Слово у серці, як зернятко в ниві.


2 учень: «Доброго ранку!», «Світлої днини!» -

Щедро даруй ти людям, дитино.

Мова барвиста, мова багата,

Рідна і тепла, як батьківська хата.

Т. Коломієць.

Вчитель.:

- На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з тим, як повинні вести себе культурні люди. Саме слово культура означає стосунки між людьми: людина живе серед людей, це вміння користуватися ввічливими словами не на словах, а на ділі.
III. Робота з виставкою книг.

1. Бесіда.

- Діти, роздивіться виставку книг.

- Чи всі книги відповідають темі?

- Подумайте, як би ви розповіли про свою книгу, щоб іншим захотілося її прочитати. Це буде ваш рекламний ролик.

2. Конкурс «Чий рекламний ролик найкращий».



IV. Обговорення прочитаних творів «Як ми до Генки ходили» (с.128-132).

1. Бесіда за змістом оповідання.

- Хто прийшов до Гени?

- Як зустрів їх товариш?

- Чи правильно він вчинив?

- Чому?


- Чия поведінка вам сподобалась більше?

- Яка головна думка твору?

2. Стислий переказ оповідання.

3. Розглянути на дошці малюнки та ілюстрації і обсудити ситуації класом.



V. Кросворд «Чарівні слова»

1. Які чарівні слова вживають при звертанні?

(Будь ласка).

2. Яким словом висловлюють вдячність?

(Дякую).

3. Прощаючись, бажають … (На все добре).

4. Формула подяки … (Велике спасибі).

5. При прощанні говоримо… (До побачення).

6. В будь-якій ситуації, коли прощаємось

(Прощавайте).


VI. Фізкультхвилинка.

І – і – і ! І – і – і !

Посміхнуся я тобі.

Я до тебе повернуся

І тобі теж посміхнуся.

Ми пограємось з тобою

І присядемо обоє.
VII. Тест про ввічливість.

1. Хто вітається першим, якщо зустрілись молодий і старший? (а)

а) молодий; б) старший; в) разом.

2. Хто вітається першим, якщо зустрілись хлопчик і дівчинка? (б)

а) дівчинка; б) хлопчик; в) ніхто.

3. Хто першим подає руку? (а) і (в)

а) дівчинка; б) хлопчик; в) старший; г) молодший.

4. Ти йдеш з товаришем вулицею. Він привітався з незнайомою тобі людиною, зупинився. Твої дії? (а)

а) привітатися; б)мовчати; в) піти.

5. Ви побачили в автобусі, що в іншому конці стоять ваші друзі. Ваші дії?

(а) і (в)

а) привітатися, якщо вони вас помітили (не кричати);

б) закричати «Привіт!»;

в)усміхнутися чи вклонитися.

6. Кому можна сказати «Привіт!»? (б), (в) і (д)

а) бабусі; б) знайомим друзям; в) ровесникам;

г) старшим людям; д) близьким людям.

Розгляд різних ситуацій (обговорення).



VIII. Прослуховування магнітофонного запису розмови дочки з мамою.

  • Доброго ранку, донечко! Час вставати.

  • Доброго ранку, мамочка!

Дати відповіді на питання.

  • Чому люди починають свій день цими словами?

  • Чому їх називають ввічливими?

  • Які ще ввічливі слова ви чуєте протягом дня?

  • А чи вживаєте самі? А як користуєтесь?

2. Слова подяки.

Читання вірша «Чарівні слова».

До всіх сердець, як до дверей,

Є ключики малі.

Їх кожен легко підбере,

Якщо йому не лінь.

Ти, друже, мусиш знати їх,

Запам’ятать не важко:

Маленькі ключики твої –

«Спасибі!» і «Будь ласка!»



  • Які слова у тексті названі «чарівними»?

  • Чому їх вважають ключиками до всіх сердець?

3. Д/з було дітям підібрати прислів’я та приказки до теми. Діти зачитують, обговорюють. На дошці запропоновані вчителем варіанти.

Завдання. – Як розумієте таке прислів’я:

1. Ніщо не дається людині так дешево і не цінується так, як ввічливість.

2. Добрим словом прислужитися.

3. Наставляти на добре пуття.

4. Багато галасу даремно.

4. Мовний етикет «Як слово мовиться?» (сценка – правило)

«Слова вимовляй правильно».

Хлопчик: «Я у театрі був учора

Мені сподобалась ігра,» -

Так повідомив друзям Коля …

Від сміху шибки задзвеніли в школі.

Дівчинка: Висновок.

Навчити Колю говорить давно пора:

Не можна так калічити слова.

Вчитель: Рідну мову треба знати,

Слова любити й поважати.

Говорити треба чемно,

Щоб слухати тебе було приємно.

IX. Засвоєння форм звернення.

а) Повторення про звертання;

б) Прочитати вірш. Знайти у ньому звертання.

На дошці.

Вийду в поле, стану серед жита,

Задивлюся в небо голубе:

Земле рідна, поки буду жити,

Доти і любитиму тебе.

М. Луків.

- Яким тоном його треба вимовляти?

(З гордістю)

- Якою силою голосу?

в) Скласти діалог із звертанням за моделями:


З, !

, З!

Не забути про ввічливі слова.



X. Підсумок уроку.

1. Вчитель.

- Ми багато говорили з вами на уроці про «ввічливі» слова, про правильне їх вживання у мові. А на підсумок уроку я хочу перевірити, чи засвоїли ви ці слова.

Гра «Додай «чарівне слово».

Розтопити серце всякого

Сердечне слово … ( «Дякую»)

Коли тебе впіймають раптом за підказку

Ти вчителя розчулиш: … («Вибачте, будь ласка»).

Зеленіє древній пень

Коли почує: … («Добрий день»)



Щоб знову зустрітись в годину призначену,

Кажу щиро завжди я всім … («До побачення»)

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка