Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому зво



Скачати 33.63 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір33.63 Kb.
ТипУрок

- 1 -

Урок 5.

ТЕМА: Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому зво-

роті й одиничному дієприслівникові



МЕТА: а) навчити учнів знаходити дієприслівникові звороти в речен-

нях і текстах; формувати вміння відрізняти одиничні дієприс-

лівники від дієприслівникових зворотів;

б) розвивати творчі вміння використання дієприслівникових

зворотів у висловлюваннях;

в) виховувати шанобливе ставлення до помешкання українців

і свого власного.

ОБЛАДНАННЯ: тексти, таблиці.

ТИП УРОКУ: урок формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями. Оголо- шення епіграфа уроку.

Чужа хата, чужа хата не твоя…

Народна пісня

ІІ. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці.

1. Творче спостереження над мовним матеріалом з елементами аналі- зу тексту.

• Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Аргументувати свою думку. Поміркувати, з якою метою автор використав прислів’я і приказки в тексті.



ОСЕЛЯ

«Зроби хату з лободи, а в чужую не веди», – казала молода дружина, ви- магаючи від чоловіка. «Своя мазанка ліпша від чужої світлиці», – відмов- ляв дід онукам, які запрошували жити до себе. І молода господиня, і старий гречкосій уважали по-справжньому рідним, надійним і затишним житлом лише свою особисту оселю, говорячи: «Чия хата, того й правда»

Козаки-запорожці казали: «Моя хата небом крита, землею підбита, вітром загороджена». Січовики, багато часу проводячи в походах під відкритим небом, не могли обійтися без житла. Будували вони хатинки-бурдюги, які ніколи не замикалися.

Символом України стала біла хата. Особливо урочистим було заселення нової хати. Її обсипали зерном на багатство, маком – проти нечистої сили;

проти злих сил вносили кропиву, лопух, освячену вербу. Входячи в нову оселю з хлібом-сіллю в руках господар казав: «Дай же нам, Боже, в добрий


- 2 -

час у новий дім увійти, хліб-сіль унести! Бережи, Боже, цю хату громом і грозою, і потом, і великим клопотом!»



В. Супруненко

• Пригадати, як утворюються дієприслівники доконаного й недоконаного виду. Виписати дієприслівники і визначити їх вид. виділити суфікси.

• Пояснити розділові знаки при прямій мові.

Переказати текст, доповнюючи його власною інформацією про любов і шану українського народу до своєї оселі. (Оцінка за усний переказ).




ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Пояснення вчителя на основі речення:

Квіти, стуливши барвисті пелюстки, заснули (А. М’ястківський.)

  1. Завдання: перебудувати речення, поставивши дієприслівниковий зворот на початку і в кінці речення. Пояснити розділові знаки.


IV. Виконання практичних завдань творчого характеру

  1. Творче конструювання з елементами аналізу

Прочитати фразеологізми, з’ясувати їх значення.

Бігти не чуючи ніг. Говорити не переводячи подиху. Працювати не покладаючи рук. Сидіти згорнувши руки. Розповідати не кажучи лихого слова.

• Скласти речення з кожним фразеологічним зворотом.

• Зробити морфемний аналіз виділеного слова.



ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА


  1. Робота з деформованими висловлюваннями

• Прочитати речення з учнівських творів. Знайти помилки в уживанні дієприслівникових зворотів і питально побудувати речення. Записати зредаговані речення.
1) Заходячи в кімнату, мати сиділа й читала книгу. 2) Слухаючи музику, у мене виникло бажання вчитися грати на якомусь інструменті. 3) Сидячи на березі, до нас підійшли школярі шостого класу. 4) Під’їжджаючи до свого села, у мене злетіла бейсболка. 5) Говорячи про зимову красу, дівчинка писала твір.

• Назвати дієприслівники доконаного і недоконаного видів.

- 3 -
Матеріал для вчителя. 1) Увійшовши в кімнату, мати сиділа й читала книгу. 2) Прослухавши музику, у мене виникло бажання вчитися грати на якомусь інструменті. 3) Сидівши на березі, до нас підійшли школярі шосто- го класу. 4) Під’їхавши до свого села, у мене у мене злетіла бейсболка. 5) Говоривши про зимову красу, дівчинка писала твір.

3. Комунікативний практикум (робота в парах)

• Скласти діалог з однокласником про якусь подію, що відбулося у вашому місті (селі). У репліках використати фразеологізми не моргнувши оком, засукавши рукавом, покласти руку на серце, не довго думаючи, не жаліючи сил, власне кажучи, зважаючи на обставини.


V. Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру на тему «Хато моя, біла хато!», використовуючи дієприслівниковий зворот.


VІ. Підсумок уроку.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка