Діяльність шкільного музею «Молодої гвардії»Скачати 51.12 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір51.12 Kb.

Діяльність шкільного музею «Молодої гвардії»:

9 вересня 1958 року Харківській гімназії № 116 було присвоєно ім’я «Молодої гвардії», це посприяло відкриттю музею присвяченому Молодій Гвардії. Відкриття відбулося 2 жовтня 1960 року, до цієї події всі працівники та учні ретельно готувалися, і саме з того часу музей розпочинає свою активну діяльність. Варто сказати, що музей являється філіалом музею «Молодої гвардії » в місті Краснодоні, який довгий час підтримував та допомагав у діяльності музею.

Перші кроки музею полягали у тому, що почали проводити «молодогвардійські дні», у всіх класах організовували бесіди про героїв Краснодону, оформлювали літературні стенди та виставки про Молоду Гвардію, проводили конференції, наприклад, за романом Фадеєва «Молода гвардія», учні писали твори, створювали композиції своїми руками для музею, а також активно працювала радіорубка, де транслювалися розповіді, пісні, присвячені молодогвардійцям.

У день відкриття була створена рада, яка керувала музеєм. Вона складалася з 13 чоловік. Першими директорами були В. Громова, С. Глушков, В. Сердюк. Регулярно, раз в місяць проводилися засідання ради. Часто на засіданнях були присутні учні, переважно 8-9 класів.

У 50-х роках зароджуються перші традиції, серед яких можна назвати вечори зустрічі трьох поколінь, це зустрічі з батьками молодогвардійців І. Земнухова, О. Кошевого, С. Тюленіна, У. Громової, а також з В. Левашовим, В. Борц, Р. Юркіним, сестрами Іванцовими та інші, а у 1987 році вийде збірка адрес родичів молодогвардійців і учасників «Молодої гвардії», з якими постійно рада музею та його працівники підтримували зв'язок.

Дуже насичені та бурхливі видалися 60-ті роки для музею. У 1962 році школа відсвяткувала 20-річчя Краснодонського підпілля, під час якого булі створені лекторські групи, проведені концерти та організовані екскурсії до музею, а в 1963 році вперше учнями школи була прийнята клятва молодогвардійця, яка була створена радою музею, у подальшому вона видозмінювалася, але на початку була такою: «Я, учень 116 школи імені «Молодої гвардії», в пам'ять героїв, що у серці живуть, клянусь з честю носити ім’я молодогвардійця, клянусь гаряче любити свою Батьківщину, бути віданням їй, клянусь рости чесним, правдивим, трудолюбивим членом комуністичного суспільства. Прикладом у житті для мене завжди будуть безсмертні образи молодогвардійців. Клянусь! Клянусь! Клянусь!»

Важливим став 1964 рік, коли спочатку у присутності мами молодогвардійця В. Осьмухіна заклали алею героїв: поставили дощечку з написом «Тут буде Алея героїв «Молодої гвардії», а 15 травня, урочисто, у присутності батьків молодогвардійців, були встановлені бюсти героїв молодогвардійського підпілля. Визначною подією стало і те, що у 1968 році вчитель історії Л. О. Валькова випустила книгу «Дорогою героїв» про молодогвардійські традиції школи.

В 1972 році школа започаткувала нову традицію: стала ініціатором І Всесоюзного зльоту молодогвардійців наших днів, яких проведено ХІ у різних містах (Запоріжжя, Душанбе, Біла Церква, Харків, Тбілісі, Ленінград, Кривий Ріг, Уфа, Краснодон та інші), про це можуть свідчити листи, яких залишилося безліч у музеї. Лише на період з 1960 по 1967 рік було відіслано 1000 листів, стільки ж і отримано.

У подальшому діяльність музею лише розширювалася та активізувалася. Постійно проводилися молодогвардійські дні, організовувалися екскурсії до музеїв присвячених молодогвардійцям, влаштовували тематичні вечори, оформлювалися альбоми музеїв, були створені делегації та експедиційні загони, які постійно співпрацювали з різноманітними організаціями присвяченими «Молодій Гвардії».

Так музей на період з 1958 року по 1988 рік співпрацював з такими організаціями: 1. Краснодонський молодо гвардійський музей імені Олега Кошевого, місто Краснодон;

 2. Музей «молодих гвардійців» у селищі Богородчани;

 3. Секція «ніхто не забутий, ніщо не забуто» школи №1 у селищі Брошнів;

 4. Каспійське пароплавство імені «Молодої Гвардії»;

 5. Прилуцька середня школа №7;

 6. Середня школа №17 імені О. Кошевого місто Душанбе;

 7. Піонери дружини імені Сергія Тюленіна Ленінської середньої школи;

 8. Рада музею молодогвардійця Тужинської середньої школи;

 9. Рада музею молодогвардійця школи у селі Раковка Прокморський край;

 10. Рада музею молодогвардійця школи №1 м. Норильськ Красноярський край;

 11. Рада музею молодогвардійця школи-інтернат №55 м. Москва;

 12. Рада музею молодогвардійця школи №19 м. Новосибірськ;

 13. Військова частина 41521 м. Київ;

 14. Рада музею молодогвардійця школи №1 Алтайського краю;

 15. Рада музею молодогвардійця школи №5 імені А. П. Гайдара м. Біла Церква;

 16. Орган Курського обкома ВЛКСМ;

 17. Рада музею молодогвардійця школи №12 м. Кіровськ;

 18. Рада музею молодогвардійця школи №2 м. Олєнегорськ;

 19. Рада музею молодогвардійця школи №127 м. Тбілісі;

 20. Рада музею молодогвардійця школи №12 м. Руставі та багато інших.

Що стосовно експонатів музею, то на період з 1960-90-ті роки їх кількість складала 173 експоната. Варто зазначити, що експонати постійно змінювалися, бо музей допомагав створювати свої виставки іншим музеям, тому постійно відбувався обмін.

Якщо на початку свого існування екскурсоводами були учні та вчителі, то надалі були запрошені спеціалісти, яких навчили володіти декількома мовами. Так з 1960 по 1988 рік було проведено 2316 екскурсій, на яких побувало 91671 чоловік, це ще раз показує, наскільки музей був актуальний, цікавий та активний. Про це також можуть свідчити отримані різноманітні почесні грамоти та дипломи, наприклад такі як: 1. Почетная грамота Киевский городской комитет ЛКСМ Украины награждает СШ №116 Харькова и Совет музея за большую работу по военно-патриотическому воспитанию подрастающего поколения на героических подвигах молодогвардейцев.

 2. Почетная грамота Харьковский областной Республиканский штаб Всесоюзной туристской краеведческой экспедиции пионеров и школьников «Моя Родина - СССР» награждает Совет школьного музея «Молодой гвардии» СШ №116 Дзержинского района, за активное участие в экспедиции, выполнение поисковых заданий посвященных 60-тию образования СССР и т.д.

Починаючи з 2000-х років Рада музею діє не як окремий орган, а входить до складу органу учнів самоврядування НВК №116. Надалі діяльність музею відбувається у загальній програмі з виховання учнів. Не дивлячись на це, залишається тиждень пам’яті молодогвардійців, де учнів 1-х класів урочисто приймають до лав молодогвардійського братства з почесним врученням значків, розпочинається випуск газети «Молодогвардеец», проводяться екскурсії до музею, які організовують учні, за допомогою ради музею. Також діє благодійна акція «Милосердя» - це пошукова робота в класних колективах «Бойові ордена та медалі у твоїй сім’ї». Відбувається співпраця з радою ветеранів мікрорайону школи (оформлення галереї бойової слави, зустрічі та конференції ветеранів з учнями, бесіди про події Великої Вітчизняної війни). Варто зазначити, що у 2010 році Харківська обласна Рада Організації ветеранів України нагородила педагогічний колектив гімназії №116 за значний внесок в священну справу увічнення подвигу радянських партизан та підпільників, патріотичне виховання шкільної молоді і в зв’язку з річницею Дня партизанської Слави.

Не мало важливим є те, що продовжується співпраця з музеєм у місті Краснодоні, так, наприклад, у жовтні 2001 року в Краснодоні проходила науково-практична конференція, присвячена 60-річчю створення підпільної організації «Молода Гвардія», в якій приймала участь і 116 гімназія.В 2015 р. музей пройшов перереєстрацію. Відбувається оновлення експозиції, яка передбачає такі розділи як «Історія нашої школи», « Музей Молодої гвардії», «Мужність і честь: учні та випускники нашої школи на захисті Батьківщини».ё

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка