Діалог, складений відповідно до створеної в класі ситуації спілкування, пов’язаної із життєвим досвідом учнів



Скачати 73.49 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір73.49 Kb.
ТипУрок

Дата _________

Українська мова, 8 клас

Урок № _______

Тема: Діалог, складений відповідно до створеної в класі ситуації спілкування, пов’язаної із життєвим досвідом учнів

Мета: узагальнити знання учнів про діалог як один із видів мовленнєвої діяльності; навчити складати й вести діалоги відповідно до ситуації спілкування; розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, уяву; виховувати любов до рідного слова, до рідного міста

Тип уроку: розвитку комунікативних умінь та навичок

Обладнання: відеоматеріал, мультимедійна презентація

Випереджувальне завдання:

Підготувати матеріал:

* Софіївка – перлина України;

* Історія міста Умань;

* Архітектурні пам’ятки міста Умані;

* Літературна Умань;

* Видатні люди Умані.

* Поезії про Умань

Хід уроку

І. Організаційний момент

Налаштування учнів на позитив, щире вітання один до одного.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Найбільша розкіш — це розкіш людського спілкування

А. С. Екзюпері

Прочитайте і поясніть афоризм. Сформулюйте за ним тему уроку.



Завдання:

1. Повторити вивчене про діалог.

2. Скласти діалог відповідно до запропонованої ситуації спілкування.

3. Розвивати культуру усного та писемного мовлення.

4. Дізнатися нове та поділитися своїми знаннями про рідне місто Умань.
ІІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда

— В основу спілкування покладено діалог. Пригадайте, що вам відомо з попередніх класів про діалогічне мовлення? За яких умов воно відбувається?

— Що необхідно для успішного спілкування? Чи потрібно вчитися спілкуванню?

— Чим відрізняється діалогічне мовлення від монологічного?

— Пригадайте правила вживання розділових знаків при діалозі.
IV. Основний зміст уроку

1) Пояснення вчителя

Діалогічне мовлення являє собою ланцюг реплік, які породжуються в процесі спілкування двох або кількох осіб, тому в діалогічному мовленні найбільш яскраво виявляється функція мовлення як засобу спілкування. Діалогові властива граматична неповнота речень, використання неускладнених синтаксичних одиниць.

Складниками усного діалогічного мовлення є міміка й жести, йому притаманне розмаїття інтонаційних відтінків. Вибір лексики залежить, з одного боку, від індивідуальних навичок мовця, з іншого — від лексичних та інших особливостей співрозмовника.

2) Колективна робота з пам’яткою

Розглянути пам’ятку «Як вести діалог (офіційну й неофіційну розмову) і дотримуватися вимог спілкування». Запам’ятати особливості побудови діалогів.

ПАМ’ЯТКА


«Як вести діалог (офіційну й неофіційну розмову)

і дотримуватися вимог спілкування»

1. Дотримуватися теми й мети спілкування.

2. Під час спілкування не перебивати співрозмовника.

3. Будувати репліки так, щоб заохотити співрозмовника висловити власну думку.

4. Говорити конкретно, щоб не викликати двозначності у тлумаченні власних висловлювань.

5. Слухати зацікавлено й доброзичливо.

6. Дбати про те, щоб своїми висловлюваннями не образити співрозмовника.

7. Не вживати просторічної й емоційно-забарвленої лексики (під час офіційної розмови).

8. Дотримуватися етикетних норм і правил поведінки під час діалогу.



3) Слово вчителя

Мабуть, кожна людина любить землю, де вона народилася, де проходить її безтурботне дитинство, юність, навчання, де проживають її батьки і друзі. Славне історичне минуле, героїчні події та знамениті люди, які творили минуле і сучасне нашого міста, виховують почуття гордості за свій край, бажання жити і працювати на благо своєї землі.

У книзі «Міста та села Уманщини» читаємо: В Україні є не так багато міст, навколо яких перепліталося б стільки загальновідомих давніх подій і літопис яких був би нерозривно пов’язаний з такою кількістю історичних діячів різних епох.

Про наше місто складають поезії, згадують його в художніх творах, створюють телепередачі і навіть мультфільми.



Перегляд мультфільму «Моя країна – Україна. Умань»

На уроках української мови ми писали твори про місто Умань, переказ про Софіївку, а сьогодні ви будете складати діалоги, у яких розповідатимете про своє рідне місто. Усі ви отримали випереджувальне завдання: підготувати інформацію про рідне місто. Її ви використаєте під час складання діалогів.



4) Вікторина «Що я знаю про своє рідне місто Умань»

А зараз я хочу перевірити, як добре ви знаєте історію свого міста.

1. Скільки років від першої писемної згадки про Умань ми відзначали в цьому році? (400 р)

2. Як називали племена, які колись населяли територію нашого міста? (кумани)

3. Чи правдою є те, що Умань колись була столицею України? (так, за правління гетьмана Михайла Ханенка)

4. Які події, що відбувалися в нашому місті, пов’язані з Гонтою та Залізняком? (Коліївщина)

5. Пригадайте дату визволення Умані від німецько-фашистських загарбників. (10 березня 1944 р)

6. З чим пов’язано, що до Умані щорічно приїздять тисячі паломників-хасидів? (могила рабина Нахмана, основоположника хасидської релігії)

7. Які пам’ятки Умані включені до переліку надбань національної і культурної спадщини України? (Софіївка, Собор Успіння Богородиці та Торгові ряди)

8. Назвіть відомих людей, які народилися або проживали в Умані? (Марина Павленко, Петро Поліщук, Надія Суровцева, Микола Бажан, Юрій Смолич)

5) Складання діалогів

Ситуація 1

Один із вас представник туристичної фірми з Великої Британії в Україні, інший – працівник міжнародної фірми «Супутник». Удвох ви маєте скласти культурну програму для туристів Великобританії під час перебування в Умані.



Ситуація 2

Один із вас турист з іншого міста, який приїхав у відомий парк «Софіївка», інший – екскурсовод парку, який проводить екскурсію.



Ситуація 3

Ви поїхали на екскурсію до Польщі. Розкажіть своїй польській подрузі про ваше рідне місто.



Ситуація 4

До вас в клас прийшов новенький хлопчик з іншого міста. Допоможіть йому підготуватися до уроку з літератури рідного краю, розказавши про письменників Умані та твори, у яких згадується наше місто.



Ситуація 5

Ви готуєте дослідження про історію нашого міста. Розпитайте в учителя історії про це.



Ситуація 6

Ви в Інтернеті спілкуєтеся із хлопцем-киянином. Він вважає, що цікавим для туристів може бути тільки Київ. Переконайте його, що і таке маленьке містечко цікавило видатних людей. Запросіть свого товариша теж в гості до Умані.

Ситуація 7

Ви з товаришем обговорюєте, про що можна написати у творі «Моє рідне місто Умань».



6) Зачитування учнями діалогів

7) Літературна хвилинка

Зачитування поезій про Умань


Умань мила! Умань дорога!

Де б не був, тебе не забуваю.

У житті моїм твоя снага

В час важкий мені допомагає.

Я без тебе, мов орел без крил,

Чи, як вишня, навесні без цвіту...

Ти для мене не шкодуєш сил,

Я тобою з ранніх літ зігрітий.

Над тобою небо голубе

Для краян і для гостей на втіху...

Доброта звеличує тебе

І завсіди береже від лиха.

Тож тобі судилося повік

Пульсувати в серці України

І за час, що у минуле збіг,

Не ставати ніде на коліна.

А ділити з ближнім власний гарт

І красу Софіївського саду,

Ні на мить не забувати жарт,

В час важкий собі давати раду...

(М. Малиновський)

***


Умань! Добра, ласкава Умань.

Хмари в небі — мов сива шаль.

Я люблю у Софіївці думать,

Із минулого знявши вуаль.

Обійду усі гроти й альтанки,

З водограю нап’юся води.

Розумію, чому уманчанки

На побачення ходять сюди.

Ой дівчата, русяві й білі,

Чорні очі — мов стиглий глід!

Не дивитись на вас не в силі,

А мені вже дивитись не слід.

І блідніють казкові химери,

І німіє антична краса —

Ви не гірші нічим од Венери,

А вона ж цілий світ потряса!

Хто на сонце очей не мружить?

От хіба що сліпі — та й все.

Той, хто вас обмине байдуже,

Мабуть, крем’ях у грудях несе.

Я люблю у Софіївці думать,

Відганяючи спогадів рій.

Від сьогодні, ласкава Умань,

Скільки житиму — бранець твій.

(В. Симоненко)


***
V. Підсумки

1) Руханка

* Хто довідався на уроці щось нове, йому було цікаво – аплодує;

* Хто сумував на уроці – позіхає;

* Хто вважає, що урок не приніс йому користі – тупає ногами.



2) Оцінювання навчальних досягнень учнів.

3) Заключне слово вчителя

Живи і квітни рідне місто –

Трудом людей талановитих рук!

Хай свята будуть, як намисто, -

Яскраво сонячним навкруг!

Лунають молодо і дзвінко, -

Хай ллються пісні без кінця,

Назавжди добрими починки –

Хай будять душі і серця!
VI. Домашнє завдання

Скласти твір-опис «Подорож вулицями рідного міста».




Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка