«Діалектика душі» толстовських героїв



Скачати 47.41 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір47.41 Kb.
ТипУрок

Тема: « Діалектика душі» толстовських героїв

Мета: Закріпити знання учнів про життя і творчість російського письменника - Л. Толстого, пояснити поняття «діалектика душі», аналізувати вчинки героїв; розвивати асоціативне, критичне мислення, вміння висловлювати свою думку, працювати у групі; виховувати відчуття відповідальності за свої вчинки та їх вплив на оточуючих; наштовхнути на роздуми над проблемами роману, знайти відповідність у сучасному житті.

Хід уроку

І Актуалізазія знань учнів

Робота в групі: Учні розділені на 4 групи. Лідер групи призначений вчителем. Групи займають свої місця, визначають секретаря, який веде облік роботи кожного учня у відведеній таблиці

Завдання: 1 група: вибрати факти, які стосуються біографії Льва Толстого, пояснити їх

2 група: вибрати і прокоментувати факти, які стосуються письменницької діяльності Льва Толстого

3 група: факти, які ілюструють ідейні пошуки Льва Толстого

4 група: прокоментувати ті факти та особові назви, які не відповідають жодному із завдань

Перелік дат, фактів, особових назв: Ясна Поляна, Наташа Ростова, внутрішній світ у русі, толстовство, повість «Дитинство», Чернишевський, Казанський університет , думка народна і думка сімейна, Кримська війна, сільська праця, Орден Анни, станція Астапово, «Воскресіння», самовдосконалення особистості, школи для селян, вчителювання, метод психологічного аналізу



1 група: Ясна Поляна- родовий маєток родини Толстих, де і народився Лев Толстой у 1828 році; Казанський університет - Толстой навчався на східному відділенні, потім переходить на юридичний факультет

Кримська війна – Толстой бере участь у воєнних діях у 1853-1856 році

Орден Анни – нагороджено Толстого за відвагу у Севастопольській обороні

станція Астапово- помер Толстой у 1910 році

2 група: Наташа Ростова – героїня роману «Війна і мир»,

повість «Дитинство» - перший надрукований твір Л. Толстого у 1852 році;

думка народна і думка сімейна – ідеї творів «Війна і мир» та «Анна Кареніна»

«Воскресіння» - роман, який став центральним останнього етапу творчості Толстого

3 група: толстовство – релігійно-етичне вчення, основане на принципах, сформованих Толстим;

Сільська праця – в останні роки житті, щоб бути ближчим до народу і на практиці втілювати свою ідею «опрощення»,

Самовдосконалення особистостіодин із принципів толстовства, девіз як самого автора, так і його героїв

Школи для селян, вчителювання

4 група: внутрішній світ у русі- герої Толстого знаходяться в постійному пошуку

Чернишевський вказав на особливості творчої манери Толстого, вжив термін «діалектика душі», метод психологічного аналізу – літературний критик Чернишевський назвав «діалектика душі»,

Самоперевірка (групам дають перелік тих назв, які вони повинні були вибрати, вони співвідносять їх з тими, що вони вибрали, відзначають рівень зробленої роботи і оголошують класу результати.

ІІ Оголошення теми: Із слів 4 групи зробіть висновок, якою буде тема нашого уроку: Діалектика душі толстовських героїв. (записуємо в зошит)

Поміркуйте і визначте мету нашої роботи, що б ви хотіли дізнатися на цьому уроці (запишіть і відкладіть убік)

Повернемося до слів на дошці і сформулюємо, що таке діалектика душі – метод психологічного аналізу, який полягає у тому, що герої подаються автором у постійному русі, пошуку власного шляху, щастя. Такий метод забезпечує життєвість героїв. Введений термін у літературознавство Чернишевським.(записуємо в зошит)


  • Згадаймо слова самого Толстого,які є основою розуміння принципу «діалектика душі, які підкреслюють і пояснюють, чому у Толстого немає завершених характерів, чому ми не можемо дати одностайну і незаперечну оцінку його героїв

ІІІ Робота над темою

1.Отже теоретично ми з вами готові пояснити що таке «діалектика душі», а тепер перейдемо до прикладів и покажемо той внутрішній розвиток, який проходять герої роману «Анна Кареніна»

Анна Кареніна

Питання класу: - в чому трагедія героїні (не може пережити відсутність гармонії, будучи дуже цілісною натурою, вона потрапляє у ситуацію вибору між бажаним і відповідальністю. Втратила вона цю гармонію, ставши дружиною Кареніна (вміло гасить блиск очей), не знаходить вона її і з Вронським. А жити так, як її подруги (мати чоловіка і коханця, вдавати щасливу) вона не може

Олекій Олександрович Каренін


  • Яке ваше ставлення до героя?

Олексій Вронський

  • Чи можна стверджувати, що Вронський – причина загибелі Анни?

  • Як пов’язане гендерне питання із нашими героями (різне сприйняття світу почуттів жінками та чоловіками) і про це треба пам’ятати, щоб уникати конфліктів у стосунках.

Костянтин Левін

  • Яке основне питання бентежить Левіна? (самовдосконалення)

  • На відміну від інших героїв, які переймаються власними почуттями, життям, Левін прагне бути кращим, прагне любові тому, що він її вартий, прагне гармонії.

2 Розвиток образного та асоціативного мислення

Передайте за допомогою кольорових ланцюжків стан душі героїв

Анна: рожеві, радісні кольори, спокійні стримані відтінки – червоний: від ніжного до кривавого- чорний

Каренін: сірий (офіційний, стриманий) сталевий – колір злості - ніжний блакитний (в момент прощення) – сірий

Вронський: безтурботний яскравий жовтий – яскравість наростає і доходить до кольору розпеченого сонця, потім яскравість зменшується – сіро-чорний

Учні порівнюють власні результати з роботою вчителя.



3 Звязок із сучасністю

  • Спробуємо продовжити роботу великого майстра і поміркуємо, як могла скластися доля Анни у сучасному житті?

  • Чи хвилює подібне питання сучасних людей? (більше 30 екранізацій роману, починаючи з 1910 року, з німого кіно)

  • Чи взагалі виникають такі ситуації у сучасному житті? (Сімейний конфлікт Христини Орбакайте; фільм російського режисера Олександра Муратова 2009р. «Умница красавица»)

Я б дуже хотіла, щоб ваше життя склалося якомога краще, щоб ви не потрапляли у такі кризові ситуації, але життя, на жаль, готує кожному з вас певні випробування. Ніхто не зможе дати вам ніяких конкретних порад, немає рецептів щастя, кожен сам обирає свій шлях. Я лише можу вам порадити: Думайте, не залишайте свою душу в спокої, шукайте і виправляйте власні помилки, прагніть досконалості, яка б відповідала людській моралі, і тоді ріка вашого життя буде прозорою, а не каламутною, свіжою, а не стоячим болотом, живою і цілющою, яка подарує нові життя і напоїть їх силою і щастям. Також сподіваюся, що ви прислухаєтесь до порад Толстого, які використані як єпіграфи

ІVПісумок уроку:

  1. Проаналізуйте, чи досягли ви поставленої мети (виступи лідерів груп)

  2. Проаналізуйте, чи досягла я поставленої мети:

  • Пояснити і закріпити поняття «діалектика душі»

  • Переконати учнів на прикладах толстовських героїв, що «люди як ріки»

  • Змусити замислитися над проблемами роману, знайти відповідність у сучасному житті

  1. Оцінки учням і оцінка вчителю


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка