Державна підсумкова атестаціяСкачати 57.92 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір57.92 Kb.
ТипКонтрольна робота


Державна підсумкова атестаціяЧИТАННЯ

КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 1

ВАРІАНТ № 1

Прочитай уважно текст

КВІТИ ЗЕМЛІ

Тарасик дуже любить свого дідуся . Їм разом так цікаво ! Дід завжди розповідає або показує онукові щось незвичайне .

На початку березня , як тільки почали пригрівати землю ще несміливі весняні промені , дідусь запропонував Тарасику піти до лісу , подивитися на перші весняні квіти – підсніжники .

Спочатку хлопчику було весело в лісі , та згодом він втомився і змерз . Іти лісом було важко , ноги ковзалися на стежинах , де ще лежав останній сніг . • Може , ми підсніжників просто не помітили ? – нарешті не витримав Тарас . – Ти , діду , без окулярів , а я їх ніколи не бачив .

 • Зачекай – но , зараз побачиш , що на світі існують не лише магазинні троянди та гвоздики .

 • Я ще багато квітів знаю , - навіть образився Тарас . – Тюльпани , бузок , айстри , півники , чорнобривці …

 • То все квіти садові , - наполягав на своєму дід . – Їх люди самі вирощують , скільки кому треба . А підсніжник - вільна лісова квітка , росте , де їй захочеться .

Раптом дідусь замовк , зупинився , посміхнувся і сказав :

 • Ось вони …

Тарас обернувся і теж побачив на горбочку , серед залишків потьмянілого снігу , маленьку квіточку на зеленій ніжці , у білому капелюшку , схожому на дзвіночок . А он іще одна і ще … Будь – яка троянда поруч із підсніжником просто велетень . А цей такий ніжний , гарненький !

 • Не рви ! - застеріг дідусь . – Це заборонено . Колись люди несли їх з лісу оберемками , рвали , хто скільки хотів . Потім приходили по фіалки , по конвалії . Рвали , а нових не саджали . Отак і знищили майже всі лісові , польові та гірські квіти .

 • Гірські ? - перепитав Тарас . – Хіба в горах ростуть Квіти ?

 • І в горах , і в холодній тундрі * , і навіть у воді , - відповів дідусь , і Тарасик зразу згадав жовті водяні глечики на озері за селом у бабусі Оксани , куди вони їздили минулого літа .

 • Бач , не такі вони вже й слабенькі . Можуть витримати і холод , і спеку , і спрагу . А людського натиску витримати не змогли - ось і поменшало на землі дикорослих квітів . Рвати їх тепер не можна , краще просто приходити на побачення з ними , як до моря чи гір . ( 316 слів )

Єлла Давиденко

______________

Тундра – безлісий простір із суворим кліматом , вічною мерзлотою .

Завдання з розвязком .


 1. Визнач жанр прочитаного твору .

А легенда Б оповідання В казка

 1. Коли відбувалися події , описані у творі Є. Давиденко «Квіти землі ».

А влітку Б навесні В восени

 1. Визнач головну думку твору Є.Давиденко « Квіти Землі ».

А Земля без квітів - усе одно , що людина без усмішки .

Б Так радісно на душі від краси білосніжних підсніжників !В Найкрасивіша квітка та , що квітує там , де зросла . Не губи її !

4 . Короткий влучний народний вислів повчального характеру , часто римований – це :

А байка Б загадка В прислів’я

5 . Хто автор гімну « Ще не вмерла Україна »?

А Михайло Вербицький Б Андрій Малишко В Павло Чубинський6. Знайди у творі Є.Давиденко « Квіти Землі » опис підсніжника й випиши його .

Маленька квіточка на зеленій ніжці , у білому капелюшку , схожа н7а дзвіночок , ніжна , гарненька .7. Віднови послідовність пунктів плану відповідно до змісту твору Є.Давиденко «Квіти Землі ». Простав цифри в порожніх клітинках .

2 На світі існують не лише магазинні квіти .

4 Причина зникнення дикорослих квітів .

3 Краса і ніжність підсніжника .

 1. Прогулянка весняним лісом .

8. Як ти розумієш вислів « Природа для людини – джерело життя , мудрості та краси » ? Запиши свої міркування .

На жаль , багато людей не цінують красу природи . Вони знищують лісові та польові квіти , дерева . Але природа для людини – джерело життя , мудрості та краси . Письменники , художники , музиканти присвячують природі свої найкращі – твори . Її треба любити та оберігати . Тоді природа віддячить кожній людині своєю красою та корисністю .ВАРІАНТ №2

Прочитай уважно текст

ПІДЗЕМНІ ПАЛАЦІ УКРАЇНИ

Багато в Україні чудес на поверхні та немало їх і під землею .

На тисячі метрів тягнуться печери в глиб землі . Вузенькі коридори ведуть у величезні підземні зали , стіни яких прикрашені кам’яним мереживом , карнизами , арками … Зі стель звисають кам’яні бурульки - сталактити , а назустріч їм з підлоги ростуть стоячі бурульки - сталагміти . Все це утворила вода , яка краплина за краплиною стікала зі стелі , відкладаючи вапно * сотні і тисячі років .

Збігаючи по підземних коридорах гомінливі струмки , шумлять водоспади . Непорушно застигли кришталеві озера .

Тисячі печер уже досліджено в Україні . Вапнякові печери знаходяться в Криму , а гіпсові – в Західній Україні . Найчарівніша з них зветься Атлантидою . Її гіпсові стіни прикрашені прозорими голочками , гілками , листячком – медово – жовтим , білим , чорним … Світло ліхтарів вихоплює з темряви кам’яних птахів , тварин , казкових істот , ніби тут попрацювали десятки талановитих скульпторів .

Найбільша з гіпсових печер – Оптимістична - простягнулася під землею на десятки кілометрів . Серед гіпсових їй немає рівних у всьому світі . Але сталактитів у гіпсових печерах немає . Щоб побачити їх , треба відвідати печери Криму . Тут , поряд з кам’яними бурульками , звисають і крижані : у підземному палаці постійно низька температура , і вони не тануть навіть у літню спеку .

Ще в минулому столітті місцеві жителі в розпалі жаркого кримського літа добували глибоко під землею лід та сніг .

В деяких печерах археологи знайшли кістки й кам’яні знаряддя первісних людей , які населяли Крим багато тисячоліть тому . Вони жили в цих печерах , а на печерній кризі , можливо , зберігали м'ясо впольованої дичини , як ми зберігаємо тепер продукти в холодильнику .

Крім природних печер , є в Україні й рукотворні * . Найвідоміші з них - славнозвісні одеські катакомби * . Будівники Одеси видобували піл землею вапняки * , і на місці їхніх робіт залишилися підземні галереї, що на десятки кілометрів тягнуться під вулицями і площами сучасного міста .

Рукотворні печери є і в Києві . Всім відомі печери Києво – Печерської лаври , котрі вирили монахи . Та мало хто знає , що існують печери і в районі Звіринця , і на Подолі , і в багатьох інших місцях . Київські археологи відкривають усе нові і нові підземні галереї . Хто знає , може десь там , у підземних склепах , і досі лежать князівські скарби й найцінніший із них – бібліотека Ярослава Мудрого . ( 322 слова )

За Володимиром Уткіним

_______________

Вапно – гірська порода зі значним вмістом крейди та глини .

Рукотворні – зроблені руками людини .

Катакомби – підземні природні або штучні печери з довгими заплутаними ходами .

Вапняки – нерудні корисні копалини .Завдання з розвязком .

 1. Визнач жанр прочитаного твору .

А міф Б легенда В оповідання

 1. Де знаходяться рукотворні печери України ?

А у Криму й Одесі Б у Києві й Західній Україні В у Києві Й Одесі

 1. Визнач головну думку твору В.Уткіна « Підземні палаци України ».

А Життя первісних людей у печерах .

Б Природне й рукотворне підземне царство .

В Казкові скульптури підземних печер . 1. Вірш , у якому перші букви кожного рядка утворюють слово або речення , це - :

А скоромовка Б небилиця В акровірш

 1. Першим байкарем , імя якого відоме світу , був :

А Езоп Б Леонід Глібов В Іван Крилов

 1. У печерах Криму, крім кам’яних бурульок , є ще й льодяні . Хто і як використовував печерну книгу ? Запиши .

У деяких печерах Криму багато тисячоліть тому жили первісні люди . Вони зберігали м'ясо впольованої дичини на печерній кризі .

 1. Віднови послідовність пунктів плану відповідно до змісту твору В.Уткіна « Підземні палаци України ». Простав цифри в порожніх клітинках .

4 Льодяні бурульки .

1 Чудеса під землею .

3 Немає рівних Оптимістичній .

2 Красуня Атлантида

5 Одеські катакомби .

6 Загадкова Києво – Печерська лавра . 1. Що нового ти дізнався з твору В.Уткіна «Підземні палаци України» ? Напиши коротку розповідь .

Мені дуже цікаво було дізнатися , що в Україні багато чудес не тільки на поверхні землі , а й під землею . Це печери , які тягнуться в глиб землі . Деякі з них утворені природою , а деякі - рукотворні . У природних печерах є чудові кам’яні бурульки - сталактити та сталагміти . У Криму є вапнякові печери , а в ЗАХІДНІЙ Україні - гіпсові . Рукотворні печери є в Одесі та в Києві . Якщо я буду археологом , то обов’язково знайду в печерах під Києвом бібліотеку Ярослава Мудрого та князівські скарби .

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка