«Давні українські зимові обряди» вчителя Романенко О. О



Скачати 84.34 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір84.34 Kb.
ТипПлан-конспект


План-конспект уроку

з музичного мистецтва

для 4 класу

спеціалізованої школи l-lll ст.№6

з поглибленим вивченням

інформаційних технологій м. Прилук на тему:

«Давні українські зимові обряди»

вчителя Романенко О. О.

Мета: ознайомити учнів із змістом та художніми особливостями календарно-обрядових пісень; розвивати навички виразного виконання пісень; виховувати повагу до прадавніх вірувань наших предків, доброту, щирість, бажання дарувати радість іншим, прищеплювати гордість за свій талановитий народ.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Музичний матеріал: М.Леонтович «Щедрик», колядки «Нова радість стала», «Добрий вечір, тобі», щедрівка «Слава нашим господарям», відеофрагмент з фільму М.Гоголя «На хуторі поблизу Диканьки».

Обладнання: мультимедійна дошка,проектор, магнітофон, аудіо-платівки, портрети композиторів, ілюстрації до музичних творів, тексти пісень.

Хід уроку 1.Організаційний етап Музичне вітання на текст: «Добрий день, 4 клас!» Музична поспівка на текст: «Добрий день вам любі діти! Хай завжди вам сонце світить! Ми вам пісню заспіваєм Музику вітаєм».

2.Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів. - Що таке пісня? (Словесно – музичний твір,призначений для співу.) - Що таке народна пісня? (складена народом і передається з уст в уста із покоління в покоління). – Які ви знаєте жанри пісень? (ліричні, жартівливі, гімни, історичні, колискові) Слово вчителя. Народна пісня – це скарб українського народу. В народі кажуть, що у піснях, як у книжках, можна читати нашу історію. Тому і говорять: «Пісня – душа народу». В українській пісні – і ніжність, і ласка, і любов. Вона є добрим порадником у радості, і горі людей, допомагає у праці. Світ пісні – широкий та різноманітний за змістом та характером. Серед цього розмаїття значне місце посідає жанр, пов'язаний із звичаями та обрядами. Це календарно – обрядовий цикл пісень. – Як ви розумієте значення терміну «календарно – обрядові»? ( Це народні пісні, які виконувались під час обрядів, присвячених святам за календарем.) - На які свята люди виконують певні пісні? Гра «Музична вікторина».

Розпізнати назви календарних пісень.



3.Повідомлення теми уроку. Так як на дворі пора року – зима, сьогодні ми розглянемо пісні зимового циклу. Тому тема уроку: «Давні українські зимові обряди». Сьогодні на уроці ми пригадаємо пісні зимового циклу, послухаємо та поспіваємо їх, дізнаємось хто і для яких обрядів їх виконує. Зима багата на свята: Святий Миколай, Різдво Христове, Новий рік, Старий новий рік, Водохреща. І звідусіль линуть пісні. Назви пісень зимового циклу ми дізнаємось відгадавши ребус. 4. Розгадування ребусу.













К О ЛЯ Д К А (ключ соль) (орган) (нота) (дієз) (клавіші) (арфа)

5. Розгадування загадки. Ця пісня велична святкова, Іде вона від народу. Дівчата гуртом співають, Прихід Нового року сповіщають. (щедрівка) 6. Бесіда про обряди, звичаї колядок та щедрівок. Отже, зустрічають зимові свята із колядками та щедрівками. – А ви щедрували коли - небудь? - Для чого ви це робили? Давайте звернемось до нашого довідкового бюро, щоб дізнатися детальніше про обряди зимових свят. Розповідь учня про різдвяні традиції. 6 січня – Святвечір. Це родинне свято. Господиня готує 12 страв, серед яких обовязкова – кутя з пшениці. А господар готує Дідуха – символ врожаю,ставить його перед іконами. Вся родина збирається за столом. Діти поглядають на небо, чи не зійшла вже вечірня зоря, що має сповістити про велике чудо – народження Сина Божого. Ранком, 7 січня після служби починали колядувати: «Нова радість стала, яка не бувала…» З цим святом пов’язують народження Ісуса Христа. Однією з традицій цього свята є виконання колядок. Вони мають релігійний зміст – про святих, Діву Марію, тощо. Колядники збирались у гурти, вибирали ватажка, запрошували музик, ходили по хатах, розносили звістку і радість людям: «Христос народився!» Дітей пригощали кутею і обмінювалися гостинцями. Господарі вірили, що чим більше колядників одвідає оселю, тим щедрішим буде рік для родини. Також колядники носили вертеп по хатах. Такий собі ляльковий театр. Головні герої – цар Ірод, Чортик, циган, циганка тощо. Розповідь про обряди щедрування. Увечері 13 січня на Старий новий рік або Святого Василя в оселях українців звучать ще одні календарно-обрядові пісні – щедрівки. Назва «Щедрівка» походить від слова «щедрий», «багатий». І тому основним змістом цих пісень було побажання щедрого врожаю у новому землеробському році, здоров'я, щирих і добрих відносин у сім'ї. У цей вечір щедрували переважно дівчата. Перед тим, як зайти до хати, щедрівники мали отримати запрошення. Отож, зібравшись на подвір’ї господаря, вони співали під вікнами: «Ой чи є, чи нема пан – господар вдома?» А вже, зайшовши до хати, виконували величальні пісні господареві та іншим родичам. Незмінними учасниками щедрівницьких ватаг були костюмовані персонажі: Маланка (хлопець, вбраний у дівчачий одяг), Василько (дівчина, вбрана у хлопця), Дід-поводир з Козою (символом родючості й достатку), а також Чорт, Ведмідь, Циган, Циганка та інші. За це господарі частували та пригощали гостинцями колядників, накривали щедрий стіл своїм гостям. Новорічна ніч і весела і чарівна. У цю ніч дівчата ворожили на своє майбутнє. А рано – вранці хлопці йшли по хатах посівати. – Чи є бажаючі виконати колядки та щедрівки? 7.Перегляд відеофрагменту з фільму М.Гоголя «На хуторі поблизу Диканьки». – Яке враження справив на вас перегляд сюжету? – Який обряд показано у фільмі? 8. Музична гра «Знавці колядок». Давайте пригадаємо вивчені колядки та визначимо їх характерні риси. Завдання 1. За ритмічним малюнком визначити назву колядки і заспівати.(«Нова радість стала»)


Завдання 2. Заграти білими клавішами, потім – чорними.(«Добрий вечір, тобі…»)

ДВОЕБ РЧИІЙР

-Які ознаки мають колядки?(релігійний зміст, помірний темп, розспівна мелодія, святковий урочистий характер).

Тепер ми послухаємо професійну музику – щедрівку «Щедрик» в обробці М.Леонтовича. – Як ви розумієте термін «професійна музика»? 9. Ознайомлення із творчістю М.Леонтовича.

Микола Леонтович – український композитор, музикант – самоук, вчитель з Поділля. Жив і працював приблизно 200 років тому. Не маючи музичної освіти, глибоко розкрив співучу душу українського народу. Написав понад 100 обробок народних пісень, серед яких відомий «Щедрик».
10. Перегляд відеоролика обробки М.Леонтовича «Щедрик». – Який настрій втілено у музиці? - Що характерно для мелодії пісні? (мелодія побудована на 4 звуках поспівки, наближена до розмовної - декламаційна). – Який зміст пісні?(зображення господаря, який завдяки праці має достаток і гарну жінку, вміє доглядати худобу і отримує належну платню). - Що означає приліт ластівочки? (весняна пташка ластівка приносить звістку про прихід нового року, успіх та благополуча в ньому). – Це вокальний чи інструментальний твір? – Хто виконує твір? - Чи є музичний супровід? (а капела) - В якому темпі виконано твір? Розповідь вчителя. Українська народна пісня «Щедрик» в обробці М.Леонтовича майже 100 років мандрує світом і звучить різними мовами, але її душа залишається українською. Вона лунала англійською мовою навіть в американському кінофільмі «Один удома» - «Carol of the bells». Ось яка популярна ця пісня!

11. Таблиця аналізу та порівняння музичних творів.


назва твору

свято

зміст

мелодія

лад

темп

характер

виконавець

колядка

Різдво

народження Ісуса Христа

розспівна плавна

мінор

помірний

величальний спокійний

хор

щедрівка

Старий новий рік

прихід Нового року

короткі фрази, декламаційна

мажор

швидкий

веселий радісний

хор

- Які відмінності мають колядки і щедрівки?

- Що схожого між ними? 12. Вокально – хорова робота над укр. нар. п. «Слава нашим господарям». Це урочиста величальна щедрівка про вдячність за гостинність господарів, про бажання добробуту та довголіття хазяєв. Виконання пісні вчителем. – Чи сподобалась вам пісня? – Яка особливість мелодії?(повторення мелодії). Розучування пісні методом «Ехо». (точне виконання ритмічного малюнку, виразна вимова тексту, акцентування сильної долі). Музична гра «Диригент». Виконання пісні із солістами. Виконання пісні під фонограму. 13. Підбиття підсумків уроку. Інтелектуальна гра «Закінчи речення». На дошці прикріплені зірки від Святого Миколая, в кожній з яких знаходиться неповне речення, яке треба закінчити. Якщо ви правильно дасте відповіді на питання, у нашому класі станеться диво!

Урок був присвячений темі… В щедрівках повторюється приспів… Зміст колядок про… Колядки відрізняються від щедрівок… Микола Леонтович створив… Мелодія «Щедрика» побудована на… Мені цікаво було дізнатися про… Я пишаюся тим, що… За правильні відповіді зірки перетворяться на цукерки від Святого Миколая. Заключне слово вчителя. Сьогодні ми з вами ознайомились із обрядами, звичаями, піснями давнини, глибше пізнали наших далеких предків.І упевнились в тому, що народна творчість живе в нашій пам’яті, вона має продовжувати своє існування.

Тож пам ‘ятайте ці добрі традиції, вітайте своїх рідних, друзів з Різдвом Христовим, вивчайте і співайте для них колядки й щедрівки, від чистого серця бажайте щастя, здоров я, благополуччя родині. Закінчити урок хочу словами народної щедрівки:

Так, радуйся, земле,

У пишній обнові.

Бувайте щасливі!

Бувайте здорові!



14. Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка