Дати тижня 2–8 лютогоДата конвертації10.03.2019
Розмір59.4 Kb.
ТипРішення

ДАТИ ТИЖНЯ

2–8 лютого – Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин (World Interfaith Harmony Week). Відзначається щорічно з 2011 р., за рішенням Генеральної асамблеї ООН від 20.10.2010 р., в перший тиждень лютого з метю привернути увагу всього світу до зусиль, які вживають релігійні лідери, міжконфесійні рухи і окремі люди у всьому світі з метою сприяти взаємоповазі та взаєморозумінню між послідовниками різних віросповідань і конфесій.

2 лютого – День водно-болотних угідь. Встановлено у 1996 р. постійним комітетом Конвенції про водно-болотні угіддя, який вибрав 2 лютого – річницю підписання Рамсарської конвенції як дату святкування та проголошення Конвенції про водно-болотні угіддя на цілій земній кулі.

2 лютого – День бабака (Groundhog Day). Неофіційне свято в Україні. До Вашого відома. Вважається, що в цей день потрібно спостерігати за бабаком, що вилазить зі своєї нори, і по його поведінці можна судити про близькість настання весни. Якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні і спокійно залишає нору – зима скоро закінчиться, і весна в цей рік очікується рання. Якщо ж день сонячний, бабак бачить свою тінь і ховається назад у нору – буде ще шість тижнів зими.

2 лютого – 170 років від дня народження Івана Павловича Пулюя, українського вченого-фізика і електротехніка, організатора науки, громадського діяча, автора близько 50 наукових праць українською, німецькою, англійською мовами, насамперед із проблем катодного випромінювання та Х-променів, які відкрив за 13 років до Рентгена. Помер 31 січня 1918 року. До Вашого відома. У 1892 р. Пулюй опублікував схему-опис трубки, що випромінює Х-промені. Першим у світі зробив «рентгенівський» знімок скелета. Зробив перший переклад українською мовою (разом з Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуєм-Левицьким) Псалтиря та Євангелія, виданих 1903 року Британським біблійним товариством.

2 лютого – 115 років від дня народження Анатолія Дмитровича Головні, російського кінооператора, заслуженого діяча мистецтв РРФСР, доктора мистецтвознавства, одного із засновників радянської операторської школи. Фільмографія: «Мати», «Нащадок Чингізхана», «Дезертир», «Суворов» та інші. Помер 25 червня 1982 року.

3 лютого – 455 років від дня, коли Іван IV Грозний заснував опричнину – систему заходів (репресії, страти, конфіскація земель), що здійснювались у Московській державі І. Грозним, з метою зміцнення царської влади, для боротьби з опозицією, залишками удільного сепаратизму та посилення асиміляції завойованих територій. Опричнина фактично припинила своє існування у 1572 році.

4–11 лютого – 70 років від дня проведення в Ялті Кримської конференції голів урядів СРСР, США та Англії, яка мала за мету вирішення питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу.

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку. Відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка об’єднує зусилля з Міжнародним союзом проти раку для просування способів полегшення глобального тягара раку.

4 лютого – 195 років від дня народження Божени Немцової, чеської письменниці, автора-збирача «Народних казок та легенд», «Словацьких казок та повістей», повісті «Бабуся», роману «Гірське село» та інших. Померла 21 січня 1862 року. До Вашого відома. За деякими казками Немцової у наш час були відзняті художні фільми: «Бабуся», «Три горішки для Золушки», «Сім воронів», «Як завоювати принцесу».

4 лютого – 70 років від дня народження Полада Бюль-Бюль огли (справжнє ім’я та прізвище – Полад Муртуз огли Мамедов), азербайджанського естрадного співака, композитора, актора, державного, політичного та громадського діяча, народного артиста Азербайджанської СРСР.

5 лютого – 175 років від дня народження Хайрема Стівенса Максима, британського винахідника і зброяра американського походження, творця однієї з найзнаменитіших конструкцій кулемета «Максим». Помер 24 листопада 1916 року. До Вашого відома. Винахідник запропонував кулемет військовому відомству США, яке, визнавши нову зброю надто марнотратною через великі витрати патронів, нею не зацікавилося. Хайрам Максим емігрував до Великобританії, і там його зброя отримала зовсім іншу оцінку. З 1883 р. розпочав діяльність по розробці автоматичної зброї: спочатку сконструював автоматичну гвинтівку, потім – автоматичну гармату і, нарешті, станковий кулемет «Максим» в 1884 р.

5 лютого – 175 років від дня народження Джона Бойда Данлопа, англійського лікаря та винахідника, одного з винахідників (поряд з Р.У. Томпсоном) надувної гумової велосипедної шини. Помер 23 жовтня 1921 року. До Вашого відома. Згодом компанія Данлопа перейшла до випуску шин для автомобілів. Данлоп прагнув до високої якості своєї продукції. Інженери його фірми були першими, хто розділив протектор шини на декілька рядів, що підвищило його зносостійкість при збереженні хорошого зчеплення з дорожнім покриттям. Данлоп також вважав за необхідне контролювати процес створення шин, починаючи з правильної технології збору каучуку, тому його компанія стала найбільшим власником каучукових плантацій в Малайї. Вже до 1921 р. компанія Данлопа стала однією з лідируючих в країні.

5 лютого – 100 років від дня народження Маргарет Елліс Міллар, канадської письменниці, майстра психологічного детективу та жанру трилер, автора романів «Загнаний звір», «У тихому омуті», «Як він схожий на янгола», «Стіни слухають», «Злодюжка» та інших. Померла 26 березня 1994 року.

6 лютого – День Оксани-Дороти. Довідка. Народна назва свята – Аксенії-напівзимниці та Оксани-веснопровісниці, бо за старим стилем минуло півзими. Побутує також інша назва – Аксенія-напівхлібниця: вважається, що до нового врожаю залишилося півстроку. Цього дня було прийнято ворожити щодо нового врожаю. Здавна день Ксенії був добрим показником весняної погоди: коли тепло, ясно та ще й сонячно, то й весна буде такою.

6 лютого – Міжнародний день бармена. Відзначається в день покровителя виноробів, пивоварів і торговців вином – святого Аманда, єпископа Маастрихтського (584–679 рр.).

6 лютого – 125 років від дня народження Поля Чаппіуса Брегга, американського дієтолога, ініціатора руху за здорове харчування, розробника оригінальних технік дихання, голодування і дієти, щоумена. Помер 7 грудня 1976 року.

6 лютого – 70 років від дня народження Боба Марлі (справжнє ім’я – Роберт Неста), ямайського музиканта, гітариста, вокаліста і композитора, одного із найвидатніших виконавців у стилі реггі. Помер 11 травня 1981 року.

7 лютого – 130 років від дня народження Сінклера Льюїса, американського письменника, лауреата Нобелівської премії (1930 р.), найбільшого сатирика своєї доби, особливо в романах, де він змальовує нищівну картину життя американців середнього класу у 20-х роках, автора творів «Головна вулиця», «Прогулянка на аероплані», «Гідеон Пленшен», «Світ такий широкий» та інших. Помер 10 січня 1951 року.

7 лютого – Вселенська батьківська (м’ясопусна) субота. Довідка. У цей день згадують усіх померлих предків. З цього дня починали готуватися до Масляної.

7 лютого – 145 років від народження Альфреда Адлера, австрійського психіатра і психолога, засновника індивідуальної психології, автора праць «Практика і теорія індивідуальної психології», «Дослідження фізичної неповноцінності та її психічної компенсації», «Невротична конституція», «Сенс життя» та інших. Помер 28 травня 1937 року. До Вашого відома. Адлер перший сформулював термін, дослідив і обґрунтував поняття «комплекс неповноцінності».

7 лютого – 55 років від дня смерті Ігоря Васильовича Курчатова, російського фізика, організатора і керівника робіт в атомній науці і техніці в СРСР, академіка АН СРСР, лауреата Ленінської премії (1957 р.), Державної премії СРСР (1942, 1949, 1951, 1954 рр.), тричі Героя Соціалістичної Праці (1949, 1951, 1954 рр.), який досліджував сегнетоелектрику, спільно із співробітниками виявив ядерну ізомерію. Народився 12 січня 1903 року. Вчився в Україні (1912–1923 рр.). Довідка. Під керівництвом І.В. Курчатова споруджений перший радянський циклотрон (1939 р.), відкрито спонтанний поділ ядер урану (1940 р.), розроблений протимінний захист кораблів, створені перший в Європі ядерний реактор (1946 р.), перша в СРСР атомна бомба (1949 р.), перша в світі термоядерна бомба (1953 р.) і АЕС (1954 р.). Курчатов – засновник і перший директор Інституту атомної енергії (з 1943 р.; з 1960 р. – імені Курчатова).

8 лютого – 115 років від дня народження Івана Петровича Іванова-Вано, російського режисера-мультиплікатора, одного із засновників вітчизняної мультиплікації, народного артиста РРФСР та СРСР, автора мультиплікаційних фільмів «Мойдодир», «Коник-Горбунок», «Снігуронька», «Казка про мертву царівну та сім богатирів», «Дванадцять місяців», «Казка про царя Салтана» та інших. Помер 25 березня 1987 року.

8 лютого – 85 років від дня народження Діани Гнатівни Петриненко, української співачки (лірико-колоратурне сопрано), народної артистки СРСР, лауреата Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка (1972 р.), лауреата Всесвітнього фестивалю молоді та студентів у Відні (1959 р.).

Цього тижня також: 6 лютого – свято Афродити, грецької богині любові та краси; 7 лютого – Чіангмай (Chiang Mai Flower Festival) – фестиваль квітів; 2–8 лютого – Сніговий фестиваль в Саппоро, або Фестиваль снігових фігур у Саппоро

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка