Дати дітям радість праці, радість успіху у навчанні, збудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідностіСторінка1/2
Дата конвертації19.01.2018
Розмір0.74 Mb.
  1   2

Комунальна установа

Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 19

ім. М.С.Нестеровського

м. Суми, Сумської області
Дати дітям радість праці, радість успіху у навчанні,

збудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності –

це перша заповідь виховання. У наших школах

не повинно бути нещасливих дітей,

душу яких гнітить думка, що вони ні на що не здібні.

Успіх у навчанні — єдине джерело внутрішніх сил

дитини, які породжують енергію для переборення

труднощів, бажання вчитися.

В. О. Сухомлинський

Досвід роботи вчителя вищої категорії Пройдакової І.М. з методичної теми

«Формування у дітей початкових класів емоційно-позитивного ставлення до навчання у школі»


Зміст

І. Опис власного досвіду роботи з методичної теми


ІІ. Позакласні заходи
1. Творчий проект.

«Праця звеличує людину»

2. Творчий екологічний проект.

«Під єдиним дахом»
ІІІ. Розробки уроків
1. Урок – подорож з математики у 1-му класі.

«Вправи на застосування таблиці додавання, віднімання числа 4. Розв’язування задач на знаходження різниці. Кругові приклади»

2. Українська мова. 2 клас.

«Розпізнавання спільнокореневих слів, визначення в них спільної частини кореня»

3. Математика. 3 клас.

«Таблиця ділення на 9. Вправи та задачі на засвоєння таблиці ділення на 9. Задачі на зведення до одиниці. Знаходження частини числа»

Працюючи у школі не перший рік, неодноразово замислювалась: «Як зробити урок цікавим?», «Як створити такі умови у навчально-виховному процесу, щоб інтерес та зацікавленість до навчання, у наймолодших школярів, не зникав?». І я зрозуміла, що однією з важливих цілей навчання є розвиток особистості кожної дитини, а це можливо, якщо навчання і виховання побудовано таким чином, що доставляє дитині радість пізнання. Навчання і виховання сприятимуть розвитку дитини в тому випадку, якщо у нього виникає інтерес до навчання. Але як вплинути на його формування? Для того щоб сформувати інтерес в учнів необхідно створювати ситуації успіху, яка сприятиме підвищенню робочого тонусу, збільшенню продуктивності навчальної праці, а також допоможе учням усвідомити себе повноцінною особистістю.

Тому я і обрала для своєї роботи методичну проблему над якою працюю сьогодні: «Формування у дітей початкових класів емоційно-позитивного ставлення до навчання». А девізом моєї професійної діяльності, стали слова видатного педагога В.Сухомлинського, чиї ідеї живуть до цих пір, набуваючи нових сил та значень: «Радість успіху – це могутня емоційна сила, від якої залежить бажання дитини бути хорошою».

У житті дитини, що переступила поріг школи, змінюється майже все, оскільки з’являються нові вимоги, й улюблене дитяче «хочу» змінюється на «треба». Діти приходять до школи зі щирим бажанням вчитися. А це почуття можна легко знищити необережним дотиком до дитячого серця – різким словом, несправедливою оцінкою. Тому, у своїй роботі, завжди намагаюсь створити сприятливий мікроклімат у колективі для спілкування та розвитку творчих здібностей. Користуюся певний алгоритм створення ситуації успіху, добираю влучні слова. • Зняття страху. Допомогає перебороти невпевненість у власних силах. ("Люди вчаться на своїх помилках і знаходять інші шляхи вирішення проблем”).

 • Авансування успішного результату. Допомогає вчителю висловити тверду переконаніність у тому, що його учень обов’язково впорається з поставленим завданням. Це, в свою чергу, переконує дитину у своїх силах і можливостях.

( "У тебе обов’язково вийде”, "Я навіть не сумніваюсь у позитивному результаті”).

 • Прихований інструктаж дитини про способи і форми здійснення діяльності. Допомагає дитині уникнути поразки. Досягається шляхом побажання. ("Можливо краще почати з ...”, "Виконуючи роботу не забудьте про ...”).

 • Внесення мотиву. Показує дитині заради чого, кого здійснюється ця діяльність, кому буде добре після виконання. ("Без твоєї допомоги твоїм друзям не впоратись...”).

 • Персональна винятковість. Визначає важливість зусиль дитини в діяльності, що здійснюється або здійснюватиметься. ("Тільки ти міг би...”, "Тільки тобі і можу доручити...”)

 • Мобілізація активності або педагогічне виконання. Спонукає до виконання конкретних дій. ("Ми дуже хочемо розпочати роботу...”, "Так хочеться поскоріше побачити...”).

 • Висока оцінка деталі. Допомагає емоційно пережити не результат в цілому, а якоїсь її окремої деталі. ("Найбільше мені сподобалось у твоїй роботі...”, "Найбільше тобі вдалося...”).
На сучасному етапі методика пропонує багато дуже цікавих активних, інтерактивних, нестандартних форм роботи. Для активізації розумової діяльності учнів, для формування ключових компетентностей важливе гармонійне поєднання звичних, традиційних форм з інноваційними. Корисне все, що примусить дитину «зрозуміти → запам’ятати → засвоїти → принести до власної ціннісної системи, стати компетентною». А тому важливо працювати по порядку, від простого до складнішого, щоразу усвідомлюючи, що будь-яка робота спрямована на формування якихось важливих рис, умінь, навичок, що всі разом і становлять компетентність. Застосування інтерактивного навчання здійснюю шляхом використання фронтальних та кооперативних форм організації навчальної діяльності учнів, інтерактивних ігор та методів, що сприяють навчанню вміння дискутувати. Найбільш уживаними, у моїй роботі, стали:

· при фронтальній формі роботи такі технології: мікрофон, "мозковий штурм”, ажурна пилка, "незакінчене речення”;

· при кооперативній формі: робота в парах ("Облич до обличчя”, "Один – удвох – усі разом”), робота в малих групах, акваріум;

· інтерактивні ігри: "Рольова гра”, "Драматизація”, "Спрощене судове слухання”;

· технології навчання у дискусії: метод "Прес”, "Обери позицію”.

На практиці використовую інтерактивні форми в цілому, або ж взявши елементи, які більш доцільні до певного класу. Саме інтерактивні методи дають змогу створювати навчальне середовище, в якому теорія і практика засвоюються одночасно, а це надає змогу учням формувати характер, розвивати світогляд, логічне мислення, зв’язне мовлення; формувати критичне мислення; виявляти і реалізувати індивідуальні можливості. При цьому навчально-виховний процес організовується так, що учні шукають зв’язок між новими та вже отриманими знаннями; приймають альтернативні рішення, мають змогу зробити "відкриття”, формують свої власні ідеї та думки за допомогою різноманітних засобів; навчаються співробітництву, досягають успіху. Наприклад. • Технологія "Незакінчене речення”

(Я дякую своїй Батьківщині (родині, школі) за ..., бажаю їй ... .

 • Технологія "Мікрофон”

Завдання: поставити питання за своєю темою для іншої групи, але таке яке, сьогодні ще не звучало.

Діти беруть мікрофон і запитують. Частіше використовуючи ті питання які чули на попередніх уроках. Учитель ставить питання – учні відповідають. • Технологія "Дерево рішень”

Проблема "Ознаки живого організму”, рішення - дихання, живлення, розмноження, народження, ріст, смерть тощо.

Проблема "Умови існування живого організму”, рішення – світло, тепло, повітря, вода, їжа, земля тощо. • Гра "Реклама на телеканалі”

Робота в групах. Кожна група вибирає картку, де вказана тема реклами. «Ми – пішоходи». «Моя Батьківщина». «Моя родина». «Моя школа».

 • Гра "Ключовий момент”.

Тест –перевірка знань (тестування)

 • Технологія "Робота в групах”

Гра "Дослідники”: дослідіть текст, порахуйте, скільки разів у ньому зустрічається слово "калина” і тому подібне.

 • Технологія "Мозкового штурму” – довести, пояснити. Мозковий штурм є

прекрасний метод для використання досвіду учнів з метою розв’язання проблем та розробки ідей. Мозковий штурм спрацьовує найкраще в групах по 5 –7 осіб.

 • "Банани”. Вправа допомагає зламати стереотипи робити роботи лівої мозкової

півкулі, логічного, раціонального мислення. Використовується як розминка.

(Напис на дошці: ШБІАСНТЬАЛІНТЕИР.)

Закресліть у цьому рядку шість літер таким чином, щоб літери, які залишаються (без зміни своєї послідовності), складали б добре знайоме слово. (Банани)

Кожна дитина здібна, треба тільки створити належні умови і тоді вона зможе розквітнути, як вранішня квітка у доглянутому саду. Де садівником і є сам вчитель.

Отож, у навчально-виховній роботі маю на меті: учити дітей жити, пізнавати і творити, бути комунікабельними та людяними.

Мої вихованці, разом зі мною, є авторами багатьох творчих проектів. Вони активні учасники громадського життя школи: танцюють, співають, пишуть вірші. Ми часто ходимо на екскурсії в природу. І саме там, спостерігаючи за довкіллям, народжуються перші римовані рядки. Ось одні із них:Ми птахам допомагали,

Взимку їх ми годували.

Для горобчика й синички

Змайстрували годівнички.

Храпач Д. 3 клас.
Працьовитий дятел в лузі

Влаштував пташину кузню.

Вправно дзьобом він працює

І дерева всі лікує.

Кравченко Я. 3 клас
В ліс із класом ми пішли,

Здивувались від краси!

Нам пташки розповіли,

Що знімає кожушки,

Весь зимовий білий ліс.

Всі радіють неспроста,

Бо іде уже весна.

Там пташки сидять на гіллі,

Чути співи їх чарівні.

Кузіна А. 3 клас.


Цвінь - цвірінь, цвінь – цвірінь!

Наш горобчик наче тінь.

Він замерз під білим дахом

І гукає нас і аха.

Ми ж йому допомогли,

Враз зерняток принесли.

Кузіна А. 3 клас.
В цей зимовий день – деньок

Завітали у гайок.

Ми прийшли до годівнички,

До веселої синички.

Їй сальця ми принесли,

Щоб радіти навесні

І дорослим, і малим,

Й любим пташкам молодим!

Сакунова А. 3 клас.
Ми почули навесні

Спів птахів такий дзвінкий.

Це ж ми їх давно чекали

І шпаківні змайстрували.

Пахненко Д. 3 клас.
Серед поля, гаю, лісу

Чути спів птахів дзвінкий.

Це вони співають пісню

Любій матінці Землі !

Охріменко А. 3 клас.

Із часом, уже на кінець 4-го класу, діти мають розширений кругозір. Вони вміло використовують свої знання на практиці. Вміють застосовувати порівняння і зіставлення. Їх впевненість міцнішає, а творчість ширшає. І тоді мої діти створюють колективні твори у малюнках, віршах, прозі.

Одним із таких прикладів став підсумковий урок з предмету громадянська освіта. На якому учні підготували презентацію проекту «Край, де я живу» з власними віршами про улюблене місто дитинства – місто Суми. Свої невеличкі вірші, під керівництвом учителя, вони об’єднали в один справжній поетичний витвір та дали йому назву «Місто на Пслі».


Є на Пслі найкраще місце,

Батьківщина то моя.

Серед фабрик і заводів,

Сірих буднів, світлих днин,

Пролягло воно,як стежка,

Поміж буйних яворів.

Місто наше зветься Суми,

Тільки в слові цім дарма,

Ви шукаєте співзвучність

Слову «сумно», дітвора.

Серед квітів, трав зелених
Наше місто розквіта.

І на півночі Вкраїни

Батьківщину прославля.
Місто миле, місто славне,

Наче вся моя рідня.

І альтанка, і собори

Є окрасою щодня.

Річка Псел тут синьоока

Через місто протіка.

На її пологих схилах

Засмагає дітвора.


-Чому любимо ми край свій?

-Запитаєте ви всі.

-Бо найкращого не знайдеш

В світі місця на землі.


Ця маленька батьківщина

Наші душі обійма,

Бо для кожної дитини

У майбутнє проляга.


В нашім серці оселилось

Місто наше недарма.

Бо найкращої доріжки,

І найкращого кутка.

Ви не знайдете нізащо,

Хоч і будете шукать.


Приїздіть до нас у місто,

Щоб побачити самим:

Ці фонтани швидкоплинні,

Злотоверхі куполи.


А візиткою у місті,

Нашім є альтанка.

Вона завжди радо стріне

Гостей, перехожих.

В літній день схова від сонця,

Восени від зливи.

Наче хоче розповісти

Про часи старії.


Місто Суми – це не сумно,

Місто Суми – сума це.

Наших знань про дні минулі

І надій на кращі дні.

Щоб жили усі здорові
І щасливі на Землі.

Щоб у нас, дітей маленьких,

Не були сумні батьки.
Є на Пслі найкраще місце,

Батьківщина то моя.

Місто Суми воно зветься,

Де зростаю нині я.


На мою думку, важливе завдання кожного вчителя – підтримувати в учнів позитивне ставлення до навчання у школі, до життя взагалі, прагнення бути людяними і бачити прекрасне навколо себе, вміти радіти життю. Бо початкова школа – це перша і найголовніша сходинка у житті майбутнього повноправного громадянина своєї Батьківщини.
Творчий проект

Тема: “Праця звеличує людину”

Мета: розширити і закріпити знання учнів про професії людей, поглибити у дітей усвідомлення того, що добробут нашої країни і всіх громадян примножується працею; викликати почуття поваги до людей праці та прагнення сумлінно працювати, сприяти розвитку трудової активності та працьовитості школярів.

Обладнання: предметні малюнки “Професії”, виставка учнівських робіт “Умілі руки”, фотовиставка “Калейдоскоп професій”, фотовиставка “Добрі справи разом з Добриком”, презентація на мультимедійній дошці, гасла “Праця — то батько з матір’ю: і поїть, і годує, і зодягає”, “Не одежа красить людину, а добрі діла”, ”Праця чоловіка годує, а лінь марнує”.

Тип проекту: груповий, середньої тривалості.

Коментар. Перед проведенням проекту намітили маршрути для дослідження. Об’єдналися у 5груп по 5-6 учнів у кожній. У групах вибрали професії, про які почали збирати інформацію. Діти перечитали багато художньої літератури, оформили цікаві розповіді про професії батьків, фотовиставки, склали власні вірші, вивчили нові пісні. Було організовано цікаві екскурсії до лікарні, ательє мод, фарфорового заводу, шкільної їдальні, ательє з пошиття і ремонту взуття, музею пожежної безпеки, музею хліба, ПТУ № 2. Запропонований сценарій є результатом роботи учнів, звітом їх власних проектів. Готуючи його, діти доклали чимало зусиль, наполегливості та вмінь.

Презентація проекту

Звучить марш із кінофільму «Веселые ребята»

Заходять учні у костюмах представників різних професій, марширують під музику. В руках знаряддя праці відносно професій. Співають пісню на музику Дунаєвського із кінофільму «Веселые ребята» «В житті нам пісня завжди допоможе»

В житті нам пісня завжди допоможе,

Вона зове нас в далекі краї.

А ми із нею працюєм завзято,

Читаєм дружно цікаві ми книжки.

Хай праця наша іще невеличка,

Та вона люба нам всім і така.

І будем ми працювати, як тато,

Як мама наша кохана, молода!

- Раз, два! Стали в ряд! • Будем труд ми прославлять!

 • Три, чотири! Підтягніться!

 • І ніколи не лініться!

 • П’ять, шість! Усміхнені личка!

 • Всіх вас вітають малі трудівнички!

 • Сім, вісім! Посміхайся!

 • Про безліч професій з нами дізнайся!

 • Дев’ять, десять! Вибирай!

 • Професій безліч з краю в край!

 • Доброго дня! Зустрілись ми знову!

 • Про славні руки золоті поведемо розмову!

Вчитель. Доброго дня любі діти, шановні гості!

Сьогодні ми зібралися з вами на святі професій, святі праці. І саме сьогодні ми підведемо підсумок нашого проекту «Праця звеличує людину». Переглянемо наш «Калейдоскоп професій» та разом з Добриком дізнаємося про ваші добрі справи. А на наше свято завітав журналіст шкільної газети, щоб зробити власний проект про нашу з вами роботу.

Готуючи цей проект, ми багато цікавого дізналися про працю людей різних професій, ходили на екскурсії, брали інтерв’ю, фотографували, вчили вірші, складали власні. Малювали, ліпили, конструювали. Одним словом – трудилися.

У нашій країні трудяться всі люди, працюють ваші матусі й татусі. Багато чого вмієте робити і ви. А от скажіть, будь ласка, звідки на Землі взялися будинки, машини, кораблі, літаки? А іграшки, взуття, одяг, меблі?Учні. Їх створили люди.

Журналіст. Уявімо собі життя без праці: і на виробництві, і в школі ніхто нічого не робить. Що б тоді сталося? Наприклад, не працює електрик…

Учні. Немає світла. У квартирі темно, не працюють телевізори, комп’ютери, холодильник, праски, пилососи…

Вчитель. Не вийшов на роботу пекар?..

Учні. Усі залишилися без хліба.

Журналіст. Вирішив відпочити працівник котельні?..

Учні. Буде холодно в школі, вдома, у дитсадочку, у лікарні. Ми не зможемо відвідувати школу, ходити в кіно, театр, музей.

Вчитель. А якщо не вийдуть на роботу працівники сільського господарства?

Учні. Не буде хліба й молока, сиру й м’яса.

Вчитель. Це означає, що люди всіх професій мають добросовісно виконувати свою роботу. Працювати потрібно всім. Праця для людини – це життя і благополуччя, добробут і процвітання.

Журналіст.

Минає рік, минає два,

Минає десять літ –

І школа двері відчиня

І виряджа у світ.

Вчитель.

І ти, мій друже,

З того дня

Не безпорадне пташеня,

А соколя, якого жде

Незвіданий політ.Журналіст.

Як тільки вийдеш за поріг,

Лишивши рідний край,

Чимало сонячних доріг

Тобі укаже час –

Яку завгодно вибирай,

Професій безліч з краю в край.

М. Упеник

Пісня «Рідна школа».

Вчитель.

Діти, як на вашу думку, взагалі скільки є професій і які з них найважливіші людству? Відповідь дітей.Журналіст.

А чи можна перерахувати, скільки піщинок у піску, скільки дерев у лісі, скільки води у морі?Вчитель.

Так давайте хоча б спробуємо. Ми будемо рахувати , а ви по черзі починайте називати існуючі професії.Учні.

1. Будівельник новий дім

Збудував на радість всім.

2. Кухар запрошує всіх на обід -

Страви смачні-пообідати слід.

3. Справа зовсім не проста:

І шофером працювати,

4. І вугілля добувати.

5. В школі діточок навчати

6. Головне: була б мета?

7. Тренер спортсменів готує сумлінно,

Про олімпійську турбується зміну.

8. Лікар уважно оглянув дитину:

- Ой, як бракує тобі вітамінів! 1. Ветеринар тварин лікує -

За здоров`ям їх слідкує.

10.А на шляху завжди чергує

Умілий спритний постовий.

11. Лаком і фарбою пахне маляр,

Цеглою-муляр, замазкою-скляр.


 1. Морем і рибою пахне рибалка,

Ось вам і палтус, сазан і салака.

 1. Письменник, слюсар чи тесляр

Чи можеш ти відповісти?

 1. А може, вчений, чи кресляр?

А думав про майбутнє ти?

Журналіст.

Я вас прошу, досить, досить.

Неможливо перерахувати всі професії.

Їх існує безліч.Вчитель. А давайте краще послухаємо та подивимося, про які саме професії ви хотіли б розповісти нам детальніше? Що показати? Чим порадувати?

Які нові здобутки з`явились у вашому житті?

Тож розпочнемо!

Діти.

Запрошуємо всіх

На перегляд проекту.

Хто вірші писав,

Той у нас є поетом.

Хто фото представив,

Фотографом став.

Проект наш здійснився:Хором.

– Хвала трударям!

Спитали ми у мами й тата,

Сусіда, брата і сестри.

Професій різних є багато.

Нам треба тільки підрости.Група 1 (На мультимедійну дошку проектуються фото про професію будівельників).

Чим цікава професія будівельника? Ця професія виникла дуже давно. Люди завжди піклувалися про своє житло. Навіть первісна людина шукала печеру, де можна було б сховатися від негоди. Поступово знання людини розширювалися, удосконалювалися її вміння. З’явилися спеціалісти, які вміли краще за інших визначити, де, з яких матеріалів і як будувати. Дбали, щоб будівлі були довговічні й красиві.

Поступово люди навчилися створювати матеріали для будівництва. Одним з найдавніших будівельних матеріалів є добре усім відома цеглина. Цегла й нині – найпоширеніший будівельний матеріал. Вона не боїться вогню, вологи, вітру.

А ось робота муляра на перший погляд здається нескладною, але він творить справжні дива: з окремих цеглин зводить красиві, міцні споруди.Муляр.

Муляр плечима торкнувся хмаринки!

Дім нам будує – не згає й хвилинки.

Рівно виводить він стіни в будові.

В нього підручний кран напоготові –

Кран величезний! Сьогодні ще зрання

Цеглу доставив на риштування.

Кран беручкий, працювать не ліниться.

В муляра швидко робота скінчиться:

Ось домурує останню цеглинку

І заховається геть за хмаринку!

М.Познанська

Анжела Ткаченко.


 1. Мої тато і мама працюють у будівельній галузі. Вони є приватними підприємцями. Я часто буваю на будівництві нових будівель. Там дуже цікаво.

Багато цікавих задумів є у будівельників. Ця професія ще багатьом-багатьом принесе радість, славу і шану від людей. Доповнення учні.

Група 1.

- А хто ж шиє нам такий гарний одяг? Це вже професія кравця.На мультимедійну дошку проектуються фото екскурсії до ательє мод.

- Всі ми любимо гарно одягатися. Платтячка, блузки, костюми, штани, спідниці – все це і багато інших речей робота кравця.

- Є правило кравецьке просте:

Сім раз відмір, а раз відріж!

І, щоб костюм пошить по зросту,

Потрібно мірку знять раніш…

- Твій одяг вийде мов картинка:

Все по тобі – рукав і спинка.

Тож на примірці – так годиться –

Стій рівно і не смій крутиться!М.Познанська

- Професія кравця дуже відповідальна і цікава. А яку фантазію він має! Адже кожна одежина повинна бути особливою і гарною: на всі наші смаки.

- Багато цікавого про професію кравця ми дізналися під час екскурсії до ательє мод, що знаходиться на вулиці Металургів. Про те, як робити мірки, як кроїти, як робити одяг.

- Для Марічки, для Оленки

Шию платтячка гарненькі,

Шию я штанці для Гриця,

Для бабусі – рукавиці,

А для мами і для тата –

По костюмові до свята

Група 2.

- А хто ж лікує всі хвороби? Виписує нам різні ліки? – Звичайно, це лікар.На мультимедійну дошку проектуються фото про професії медичних працівників та екскурсію до обласної лікарні.

–Лікар лікує хвороби в дитини,

Біль головний може зняти в людини.

Лікар уміє усіх лікувати,

Знає, як раду хворобам давати.

Н. Красоткіна

Розповідає Охрименко Анна.

– Мої тато і мама працюють лікарями.

– А ми з класом були на екскурсії в СОКЛ. Відвідали відділення гематології. Там працює мама Панченко Т. Познайомилися з роботою лікарів, медсестер, санітарок.

– Оце так погода, ну і погода!

Вітер збиває з ніг пішохода.

Але пішохід із валізкою потертою

Вітру назустріч крокує уперто.

Що йому холод, що йому вітер,

Якщо заболіло горло у Віті.

– Що йому сльота і що йому стужа,

Якщо наш Андрій третій день не одужа.

Спека чи холод, чи знову дощить –

Лікар до хворого завжди спішить.

– На світі стільки лікарів

Турботливих, які готові

Без відпочинку працювати,

Щоби усі були здорові!!!

Група 2

У народі кажуть: «Білий хліб росте у чорній землі». Це про професію хлібороба. Саме він перетворює чорне поле у зелене, коли сходить посіяне зерно. Зелене перетворюється у золоте, коли достигають колоски. Золоте стає білим, коли із зерна виготовляють борошно. А ось коли хліб випечений, біле перетворюється у рум’яне.На мультимедійну дошку проектуються фото про професію хліборобів.

 • Честь і хвала хліборобам,

Що живуть в моєму селі!

Хлібороби хліб нам роблять,

Знайте й ви про це, малі.

В пору літню, в час осінній,

Навесні – в гарячий час -

Косять, жнуть вони і сіють,

Лан орють – у котрий раз!
- Хлібороб на своїм полі

Нам вирощує врожай.

Пшениці шумлять на волі –

Де початок їм, де край?

А їсте ви паляницю,

Калачі смачні їсте –

Не забудьте уклониться

Хліборобові за те!М.Познанська

- Земля плодовита починається у працьовитій руці хлібороба. Хліб – праця багатьох людей. І їхня праця потрібна завжди і скрізь. Без хліба немає життя на землі.

Доповнення учнів.

Пісня про хліб. ”Група 3

- Що за диво-чарівник

З глини глечика зліпив?

На мультимедійну дошку проектуються фото екскурсії до фарфорового заводу та про роботу гончарів.


 1. Це гончар. Професія гончара - одна із найдавніших професій людства. Наші предки хотіли жити зручніше і красивіше. Тому вони й винайшли спосіб виготовлення різного посуду із глини. У сучасному світі ця професія дуже необхідна. Ми не можемо уявити своє життя без зручного і красивого посуду. У нашому місті ми спостерігали за роботою гончарів на фарфоровому заводі.

– Із глини посуд гончарів

В цеху стоїть у ряд.

І кожному о цій порі

Співа його верстат.

У руки глину майстер взяв -

І вийшла ваза враз.

Тарілку, чашку чи сервіз

Майструє наш гончар.

- Щоб стільки посуду було,

Аби щодня – та й на добро! –

Ми посуд цей могли трощити, -

Так може лиш гончар зробити.


Група 3

- А хто ж так смачно нам варить і пече? Звичайно, це — кухар.На мультимедійну дошку проектуються фото екскурсії до шкільної їдальні.

 1. Наш кухар, ніби боровик,

Надів біленьку шапку.

Готує нам він холодник

І запікає бабку.

Смачний у кухаря пиріг,

Чудова каша манна.

Він дбає про здоров’я всіх –

Йому подяка й шана!

М. Познанська

- Професія кухаря дуже відповідальна. Він знає всі тонкощі приготування їжі. А всі ми любимо смачненько попоїсти.

- І тоді ми звернулися до кухаря нашої школи Галини Іванівни.

Вона провела екскурсію у самому серці шкільної їдальні - в кухні. Розповіла багато цікавого. Познайомила з працею кухарів та всіх працівників їдальні. Відкрила деякі секрети приготування смачних страв. • Дітвору він добре знає,

Її щедро пригощає,

Бо уміє готувати,

Ще й уміє подавати:

На обід і на вечерю

Борщ, котлети і печеню,

- А хто любить солоденьке –

Тому тортика й варення,

Тістечка й киселику,

Пряника й крученика.

Усього він наготує,

Всіх з любов’ю почастує.

Танець ”Кухарочки”.

Група 4 (Звучить мелодія. «Пісня водія»).

(Учень 4-ої групи загадує загадку. Вдягнений як водій – куртка, картуз, великий ключ.)

- За кермом я цілий день,

Всі шляхи мені відкриті,

Знаю безліч я пісень.

Відгадайте, хто я, діти? (Водій)


На вулицях міста, куди не кинь оком, можна побачити роботу людини, професія якої - водій. Ця професія в житті людини є дуже важливою, а також небезпечною. У будь-яку пору року, за будь-якої погоди водій здійснює перевезення пасажирів та різних вантажів.

Усім відомо, що водій має завжди бути уважним, адже він відповідає за життя пасажирів та пішоходів.

- Шофер не любить довго спать,

Із сонцем він встає.

І до машини поспіша –

Важливі справи є.

Його повсюди люди ждуть,

Тож рано він вставав,

Щоб цеглу і цемент возить,

Аби росли міста.Несторенко Євген розповідає.

- Мій тато-кранівник. Він працює на автокрані. Кожного ранку він їде працювати по місту, району, області. Його робота дуже важлива та важка, вона потребує великої уваги тому, що він піднімає різні важкі вантажі.

Іноді він їде у відрядження на кілька днів. Нещодавно мій татусь їздив до міста Тростянець на кондитерську фабрику. Там будували новий цех, а він краном піднімав догори різноманітні будівельні матеріали.

У мого татка дуже багато знайомих, які звертаються до нього за допомогою, так як він — найкращий кранівник.

Мій тато обожнює свою роботу, ретельно доглядає за краном, ремонтує його.

Коли вихідний день або канікули, тато бере мене з собою на роботу. А мені дуже подобається з ним їздити і працювати.

Коли я виросту, то теж хочу стати найкращим кранівником, як мій тато!

- Кран приїхав працювати,

Щоб звершалися дива.

На підлозі тросом в’яжуть

Непідйомнії діла.

- Мій татусь керує вправно,

Враз усе підняти зміг.

П’ять стальних важких каркасів

Як пір’їнку переніс.

Ось тепер і ти побач:

Тато — справжній мій силач.

Пісня «Наш водій», муз. К.Маскова, сл. Т.Ковалевської.

Група 4

– Красному літу скоро кінець!

Шиє і шиє чоботи швець.

На мультимедійну дошку проектуються фото про екскурсію до майстерні пошиття і ремонту взуття.

– Стук-цок, стук-цок!

Швець узяв свій молоток,

Лапку ставить невеличку

Та підшив нам черевички.

- Скільки всього цікавого ми побачили та почули у майстерні з пошиття та ремонту взуття, що знаходиться на вулиці Горького. Які незвичайні назви різних інструментів мають швеці.

- Як багато треба знати й уміти людям цієї професії, щоб пошити нове взуття. Ці майстри дають нам змогу похизуватися новими черевичками.

(Хлопчик із маленьким молоточком).

- Стук-цок, стук-цок!

Ти не гнися, мій гвіздок!

Я працюю, як великий,

Ремонтую черевики.

Підбиваю каблуки, зашиваю всі дірки…

Хай похвалиться сестричка:

(Дівчинка).

Гарні в мене черевички,

А ще кращий братик швець,

Хлопчик – просто молодець!

Стук-цок, стук-цок!

Ти не гнися, мій гвіздок!(В.Ладижець)

Пісня «Чобітки».

Група 5

- Пожежник або вогнеборець. Так поважно і лагідно говорять про тих людей, які рятують світ від страшної стихії вогню. Хіба знав колись людинолюбний Прометей, що той вогонь, що схожий на ніжну квітку, не тільки зігріватиме людей, а й приноситиме стільки болю, страждань і жахіть.На мультимедійну дошку проектуються фото про екскурсію до музею пожежної безпеки та роботу пожежників.

- Готуючи цей проект, наша група ще раз відвідала музей пожежної безпеки у нашому місті, щоб ближче познайомитись із професією пожежника-рятівника. Щоб більше дізнатися про буденні, але такі необхідні справи цих людей.

- Особливо нас вразила розповідь про героїчну роботу наших пожежників під час аварії на ЧАЕС. Тому сьогодні ми не можемо не згадати про них: слава живим героям та вічна пам’ять загиблим.

- У двобій з вогнем відважно

Йдуть пожежники безстрашно.

Опір чинять для стихій

У біді вони лихій.

Збіжжя, ліс, оселю, дім

Врятувати зможуть всім.

- Щоб людям снились сни хороші,

Вогнеборці на сторожі!

5 група На мультимедійну дошку проектуються фото про екскурсію до ПТУ №2

- А що ж робить токар? Де можна побачити його роботу? Про це ми дізналися, коли відвідали ПТУ №2. Прослухали розповіді викладачів про професії, які необхідні для роботи на заводі ім. Фрунзе.

- Професія токаря потрібна і відповідальна. Він виточує різні деталі на спеціальних верстатах.

- Співає пісеньку й співа

Верстат у токарів!

Які в тій пісеньці слова?

У ній немає слів.

Та в ній звучить – хай знає всяк –

Подяка токарям:

Без них, малята, аж ніяк

Не обійтися нам!


 • Бо навіть вдома, де живеш,

Приглянься до речей:

Ти працю токаря знайдеш


Хоча б в замку дверей.

 • Здається, просто річ така,

Як гайка чи гвинти, -

Без них не зробиш літака

І поїзду не йти…

М.Познанська

Отож скрізь і всюди нам зустрічається робота токаря. І для телевізора, і для комп’ютера , і для пральної машини, і для велосипеда, і для трактора деталі виготовив токар. Наші книжка і газета, одяг і взуття теж не обходяться без токаря. Професія токаря важлива і цікава.Танець «Квітникарочки»

(Перехід до презентації: “Добрі справи разом з Добриком.”)

Вчитель. Готуючи цей проект, дізнаючись про людей різних професій, їх щоденну клопітку роботу, ми не можемо не згадати про нашу маленьку працю. Про те, як ми, крокуючи разом із Добриком Країною Добринців, здійснюємо свої найкращі справи.

На мультимедійну дошку проектується малюнок Добрика.

- Ми до свята готувались,

Про професії дізнались.

Та й самі завжди завзяті,

Без роботи не сидим.

Якщо треба, допоможем,

Справи всі звершити зможем.

Руки наші хоч малі,

Та вже вправні трударі.

Тож ви слухайте й дивіться,

Як ми вміємо трудиться.

Пісня на музику «Марш высотников» «Ми не актори...».

Ми не актори й не поети ми,

А ми звичайні школярі.

З вершин знання знімаємо вміло ми,

Нам перешкоди не страшні.

А щоб трудитись ми навчаємось,

Ідем в незвідані світи.

І рідне місто ми прославимо ми

Нам треба тільки підрости!
На мультимедійну дошку проектуються фото учнів про роботу вдома і в школі. Діти читають власні вірші.- Наші хлопчики й дівчатка

Клас приводять до порядку.

Дошку вміло витирають,

А підлогу-підмітають.

- Щоб у класі нам приємно

Було вчитися завжди,

Ми всі квіти поливаєм,

Їм листочки протираєм,

Бо ростемо ми, малі,

У великому труді.

- Ми маленькі трударі,

Всім деревам лікарі.

Щоб природу зберігати,

Треба з нею розмовляти.

А лопати дружно взяли

І дерева обкопали.

- В нашім дворику шкільному

Завжди чисто аж до болю.

Тут двірник попрацював,

Естафету нам віддав.

- Наша Влада ще мала,

До роботи вже хватка.

Мити посуд добре може,

Своїй мамі допоможе.

- Я й дідусь-найкращі друзі,

Без роботи не сидим.

Швидко ми фартуха зшиєм,

Чисто вікна всі помиєм.

Ми працюєм від душі,

Бо завзяті у труді.

- Наша Таня не сумує,

Бо із мамою завжди

Смачну юшку приготує

І замішує торти.

- З дідусем ми вже завжди

Є справжнісінькі майстри.

Дошку дружно розпиляли,

Вікна й двері змайстрували.

- Мама трішки відпочине,

Ну а я допоможу.

З братом піду погуляю

Біля двору на лужку.Пісня «Помічниця»

- Ми із татком кухарі,

Смачні варемо борщі.

Для матусі і сестриці

Приготуємо млиниці.

- Доброго ранку! – кажу я матусі, —

Чай заварила—він вже у кружці.

Доброго ранку! Доброго дня!

Мамочко люба, снідать пора.

- Діло майстра величає!

От і Яна вже сама

Ґудзик вправно пришиває,

Хоч вона ще і мала.

- Тато в руки дриль узяв,

Ну а я допомагав.

Він в руках у нас дзижчав,

Як тигрятко, дриль гарчав.

З ним ми довго працювали.

Й дверці враз новими стали.

- Наші рученькі малі

Виростають у труді.

Дід, бабуся, тато, мати

Нас привчають працювати. • Вчитись в школі – теж робота

Для таких, як ми, малят.

Щоб відмінну зміну мати

Для прославлених сумчан.- Бо всім відомо, що без школи,

Без знань, що мусиш там набуть,

Не станеш у житті ніколи

Тим, ким в дитинстві мрієш буть!.(А. Костешцький)

На мультимедійну дошку проектуються промені сонця, звучить мелодія на пісню «Солнечный круг»

 • Той хоче бути космонавтом,

Той капітаном хоче буть…

Я теж подумав: ким же стати,

Яку в житті обрати путь?


 • Звичайно, лікарем би добре…

Або артистом – слава й честь!

Чи прикордонником хоробрим –

Наказ: Назад – ні кроку!

- Єсть!


- Професій безліч є цікавих,

Але свою вгадати як, -

Щоб добре діло й добра справа?

І я собі міркую так.

- Степ перейти – життя прожити,

То не такі прості слова.

“Життя” утворено від “жита”,

Бо хліб - усьому голова. • Скоріше б тільки підрости,

 • Щоб насадить рясні сади,

 • Повести чудо-поїзди,

 • Засіяти поля хлібами,

 • З’єднати береги мостами.

 • Прожити вік весь у труді!

ХОРОМ: Такий девіз наш у житті!

Пісня на музику «Солнечный круг».

1. Сонце навкруг,

Зелен весь луг,

Пісня лунає завзято.

Нам би доріг безліч пройти,

Щоб добру справу знайти

Приспів.

Хай завжди буде сонце,

Дітям світло ллє в віконце.

Хай уміння наші й труд

Поряд з нами завжди йдуть.

2. Сонячний світ,

Небо - як цвіт.

Справа у нас є єдина:

Зорі дістать, долю спіймать,

Й пісню веселу співать.

Приспів.
Вчитель. Сьогодні ми дізналися чимало нового про різні професії. І ким би ви не мріяли стати, яку б професію собі не обрали, кожен повинен добре знати свою справу, робити її чесно, вміло.

Нагородження грамотами:

1 група «Будівельник, кравець» — «Винахідливий проект»

2група «Хлібороб, лікар» — «Пізнавальний проект»

3 група «Кухар, гончар» — «Яскравий проект»

4 група «Водій, швець» — «Артистичний проект»

5 група «Токар, пожежник» — «Пошуковий проект»
Творчий екологічний проект

Тема: «Під єдиним дахом»

Мета. Прагнути зробити роботу з екологічного виховання цікавою, значущою та емоційно привабливою для учнів. Навчити розуміти природу. Розвивати пізнавальну діяльність учнів,вміння спостерігати за природою,бачити в ній прекрасне. Виховувати в учнів дбайливе ставлення до природи та відповідальність за її майбутнє.

Обладнання: плакати із гаслами «Неси добро у світ природи» , «Куди вода тече , там трава росте», «Де багато пташок , там нема комашок» , «Горнись до природи - не матимеш пригоди» , «Ліс – це наше багатство» ; фотовиставка «Добрі справи разом з Добриком» ; слайди на М.Д. зі звітом учнів про роботу з теми у групах; виставка виробів з природного матеріалу, малюнки .

Тип проекту: груповий, середньої тривалості.

Коментар. Перед початком роботи над проектом, провели підготовчий етап. Вибрали тему, обговорили проблемні ситуації. Спланували роботу та визначились над якими питаннями будемо працювати. Обрали форми роботи і засоби представлення інформації. Створили творчі групи (за бажанням). Поставили конкретні завдання :

1-а група «Лісовички». Знайти відповідь на запитання:«Як зберегти красу природи?»,«Як поводитися у лісі?». Провести акцію «Посади дерево».

2-а група «Хмаринки». Знайти відповідь на запитання: «Чому забруднюється повітря?». Розробити пам’ятку про захист здоров’я від негативних екологічних чинників.

3-а група «Краплинки». Знайти відповідь на запитання «Як уникнути забруднення водойм міста?» Провести операцію «Малі річки».

4-а група «Орнітологи». Знайти відповідь на запитання: «Що ми знаємо про птахів? ». Провести акцію «Птахам – наша турбота»

Робота проводилася за планом:

1)Збір даних з використанням різних джерел інформації.

2)Отримання консультацій у вчителів інформатики, музики, класовода, бібліотекаря, батьків.

3)Організація і проведення екскурсій вулицями міста, до лісу, парку, річки, на завод «Насосенергомаш», який знаходиться поблизу школи.

4)Організація конкурсу малюнків, виробів із природного матеріалу.

5)Створення фотовиставки «Добрі справи разом з Добриком».

6)Узагальнення зібраного матеріалу. Створення презентації творчих проектів у групах, матеріали до яких проектуються на мультимедійну дошку.Презентація проекту

Звучить музика із кінофільму «Веселые ребята».

В зал заходять учні у костюмах відповідно до завдань своєї групи («Лісовички»,«Хмаринки», «Краплинки», «Орнітологи»)

Співають пісню « В житті природа нам всім допоможе» на музику із кінофільму «Веселые ребята»


1. В житті природа нам всім допоможе,

Вона зове нас в далекі краї.

А ми до неї крокуєм завзято,

Співаєм дружно веселі ми пісні.


2. І Землю нашу ми враз урятуєм,

Зелений ліс і струмок чарівний.

Повітря чисте полине повсюди

І спів птахів розіллється гомінкий.


Учні.

-Раз! Два! Підрівнялись!

Ми ж на святі всі зібрались!

-Три, чотири! Підтягніться!

І ніколи не лініться.

-П’ять, шість! Не зівати!

Та відмінно працювати.

- Сім, вісім! Посміхайся!

Про світ чарівний ти з нами дізнайся.

- Дев’ять, десять! Цікаве дозвілля!

Це наше здорове майбутнє довкілля!

- Доброго дня! Зустрілись ми знову!

Про край свій рідний, чарівний поведемо розмову!
Учень. Сьогодні ми зібралися з вами на святі, яке допоможе кожному із нас краще пізнати природу, берегти її та примножувати. І саме сьогодні ми підведемо підсумок нашого проекту « Під єдиним дахом». Переглянемо презентацію творчих робіт у групах та разом з Добриком дізнаємось про добрі справи учнів класу. І він сьогодні разом з нами, щоб визначити кращих серед нас.

Вчитель. Доброго дня, любі діти, шановні гості! Давайте на хвилинку поринемо у минуле нашої голубої планети Землі, коли тільки розпочиналося життя. В ті часи, коли людина росла на землі й поступово пізнавала дивовижний і чарівний світ. Брала від природи все: повітря - дихати, водичку – пити, а рослини – їсти. Людина була дуже спостережливою, тому навчилася багато чого від рослин і тварин та й сама почала вдосконалювати свій світ. Вона навчилася добувати вогонь,приручила тварин, навчилася захищатись від хижих звірів і полювати, знаходити і готувати собі їжу, яка б зробила її сильнішою, будувати житло.

І чим краще людина пізнавала світ, тим більше будувала будинків, мостів, доріг, змінюючи тим самим природне середовище, своє довкілля.

Добрик. Чи знаєте ви, що на сьогоднішній день, щодня родина з 3-4 –х осіб викидає в середньому відро сміття. За рік у Києві утворюється близько 800 тис. тонн сміття.

Сміттєспалювальні заводи викидають у повітря в газоподібному вигляді багато шкідливих для здоров’я людини речовин, які викликають цілий ряд захворювань, зокрема й рак, ураження імунної системи.

Поховання сміття на полігонах – це теж не вирішення проблеми, тому що величезні площі природних земель безповоротно втрачають й серйозно забруднюється навколишнє середовище біля полігона.

На сьогодні переробка є найпрогресивнішим методом розв’язання проблеми відходів. Повторній переробці підлягають папір, скло, металеві та алюмінієві банки, текстиль, пластик, органічні відходи.

Вчитель. Тож запам’ятайте, діти, що планета, яка подарувала нам життя, унікальна й потребує турботи та захисту. Вона споконвіку не шкодує для нас нічого, несучи щедро всі свої дари. А від нас щоденно просить лише одного: щоб до неї люди були добрими.

Тому наше сьогоднішнє свято пройде під гаслом: «Неси добро у світ природи!». Ми зазирнемо у дивовижний світ довкілля, навчимося ще більше любити і оберігати його.

Звучить пісня «Музика землі». муз. І слова А.Житкевича

Добрик. Давайте всі разом на хвилинку замислимось. Наша рідна природа… Скільки її чудових створінь бачимо навколо: зелений ліс, чисті джерела, озера, чисте повітря, чарівні краєвиди.

1-й учень.

Все, що довкола тебе є:

Поля і гори, й ріки –

Все на святій землі твоє

Від роду і довіку!

2-й учень.

Це ліс, що піснею дзвенить,

Коли весна прилине.

Метелик, що на цвіт летить

До кущика калини.

3-й учень.

Гаряче сонечко вгорі,

А в нічку зорі ясні.

І клен крислатий на горі,

І зірочки прекрасні.

4-й учень.

Струмок і чисте джерело,

Моря і океани…

І небо, холод і тепло,

І дощики, й тумани.

5-й учень.

Верба, що сумно до ставка

Спустила довге гілля,

А в небі хмаронька легка –

Все це і є довкілля!

6-й учень.

Он звір, он пташечка летить,

Жучок заліз на зілля.

Усе прийшло у світ, щоб жить,

Усе це й є – довкілля!

7-й учень.

Бережи краплинку, бережи травинку,

Кожен крок свій на землі оберігай.

Бережи тваринку, бережи пташинку –

І на землі тоді настане рай!

Вчитель. А тепер переглянемо презентацію творчих робіт учнів у групах. Послухаємо та подивимося про що ви дізналися і хочете розповісти нам. Які здобутки з’явилися у вашому житті завдяки нашому проекту «Під єдиним дахом».

Звітує 1-ша група «Лісовички»

На мультимедійній дошці (М.Д.) проектуються фото з виконаної роботи учнів групи «Лісовички»

Під музику пісні «Наш сосед» діти співають та одночасно виконують танцювальні рухи.

1. В нашій школі не байдужі

До природи ми усі.

Та із нею ми всі дружим

І наспівуєм пісні.

А із школи вийдем разом,

До берізки підійдем.

І її весняну пісню

Ми усі послухаєм.

П-в. Там, там,тарарам, там, там …


2. По сусідству з нами разом

Світ природи ось такий!

Слухати його умієм,

Він прекрасний, чарівний.

Не зриваємо ромашку,

А вклоняємось ми їй.

І врятуємо комашку,

Бо довкілля – це наш дім!

П-в

3. Нам природа завжди граєНа сопілці і трубі.

І байдужістю своєю

Ти її не погуби!

А торкнись до неї серцем

І відкриються тобі,

Всі її земнії чари,

Що не лишиш у біді!

П-в


Інсценування ситуації.

Учень. – Одного разу діти пішли на прогулянку до лісу і натрапили на квіткову галявину.

Дівчинка.


 • Ой, скільки квітів! Я нарву собі букет, щоб у хаті була краса!

Хлопчик.

 • Стривай! Не рви!

Квіти - це природи діти. Дивись, вже розпустили пелюстки.

Повинні всі ми розуміти,

Що їх потрібно берегти.

Учень.


 • Хто з дітей вчинив правильно? (Відповіді дітей.)

Хлопчик.

- Квіти – це окраса природи. Краще милуватися їхньою красою в природі.

( Звучить запис звуків лісу).

Дівчинка. • Ліс дні і ночі не вгаває,

Пісенька про щось там все співає.

Там травичка кожна і листок,

Має неповторний голосок.

Я збираю в лісі не квітки,

Я несу із лісу пісеньки.

Учень. Тож нехай наш девіз буде таким ( хором): • Немає лісу - посадіть!

 • Мало лісу – бережіть!

 • Багато лісу – не губіть!

Діти.

Яке ж добро ви принесете природі лісу?

(Відповіді учнів).

Учні групи «Лісовички» зачитують пам’ятку поводження у лісі.

( Пам’ятка проектується на М.Д.)

Пам’ятка

-Не ламай дерева, кущі, не зривай трав’янисті рослини, ре збирай великі букети квітів.

-Не шуми в лісі, парку, бо шум відлякує тварин. Птахи можуть злякатися і покинути гнізда з пташенятами. Тварини, яких ти потурбував , сховаються, і ти не зможеш за ними спостерігати.

-Не лови диких звірів і птахів, не принось їх додому, не обривай павутиння.

-Не збирай гриби, навіть отруйні. Пам’ятай, що гриби дуже важливі в природі.

-Їстівні плоди збирай так, щоб не ламати гілки.

-Бережно стався до жаб, павуків, не руйнуй пташині гнізда, мурашники.

-Якщо опинився поряд з пташиним гніздом, не бери в руки пташенят чи яйця, відразу відійди. Батьки-птахи можуть залишити гнізда. Не забирай пташенят додому, пташки самі потурбуються про своє потомство.

-Не лови і не вбивай комах. Вони потрібні природі, вони прикраса природи.

Звітує 2-га група «Хмаринки» На М.Д. проектується результат роботи (фотоспостереження, інтерв’ю з працівниками заводу.)

Учні. Ми пропонуємо вам провести дослід: вдихніть багато – багато повітря, а тоді закрийте руками ніс та рот і подивимось, на скільки нам його вистачить. Довго не протримались. Отже, довкілля – це повітря. Повітря – це життя.

Учениця. Уся наша земна куля вкрита повітрям. Ми його зазвичай не помічаємо, але коли б воно раптом зникло, то ми не змогли б прожити й кількох хвилин.

Учень. В такому випадку усе б навколо закипіло б, а промені Сонця спалять усе живе.

Учениця. Повітря нас захищає від згубної дії сонячних променів. Воно необхідне всім на Землі.
Учні.

Веселі хмаринки до діла завзяті,

У будні і свята

В нас справ є багато.

Із дощиком прийдем ми в спеку опівдні,

І нас зустрічають стурбовані півні.


У місті очистим повітря брудне.

Заводам і фабрикам скажем одне:

Слідкуйте за викидами в атмосферу,

Машинам увагу приділяйте, шофери!


Хай квітне Земля від роду до роду.

Щоб край наш радів pа чудову турботу.

Учень.

Ми провели дослідницьку роботу на території нашого міста. І зробили висновок, що сучасна промисловість виготовляє для нас одяг і взуття, їжу, предмети побуту. Проте сама промисловість забруднює навколишнє середовище.Учениця.

Неабияк забруднює повітря виробництво електроенергії, теплові електростанції викидають у повітря отруйні речовини, а атомні – радіоактивні речовини.

Учень.

Забруднюють навколишнє середовище заводи, фабрики, електростанції, автомобілі тощо.Учениця.

В районі території нашої школи працюють такі підприємства: завод «Насосенергомаш», хлібобулочний комбінат, міська ТЕЦ, неподалік проходить залізниця. А ще є відомі на весь світ такі великі підприємства: «Машинобудівний» завод ім. Фрунзе, «Хімпром».

Вони негативно впливають на стан нашого повітря.

Учні 2-ої групи «Хмаринки» зачитують пам’ятку про методи захисту здоров’я від негативних екологічних чинників. ( Вона проектується на М.Д.)

Пам’ятка

- Не можна гратися поблизу заводів, фабрик, звалищ, складів отрутохімікатів.

- Не слід купатися у забруднених водоймах.

- Треба пити тільки очищену воду і їсти якісні продукти харчування.

- Не треба брати в руки невідомі предмети й речовини. У забруднених місцях не можна збирати гриби та ягоди, довго перебувати на сонці, їсти не миті овочі та фрукти, пити неочищену воду.

- Бажано хоча б один раз на рік кожній людині перебувати в екологічно чистій зоні.

- Треба зробити все, щоб зберегти природу рідного краю.

Учень. І щоб не трапилось біди ми звертаємося до усіх дорослих нашого міста. Пам’ятайте! Суми – це край, де ми живемо. Це наша маленька батьківщина. І тільки від нас залежить її майбутнє. Ці вірші ми написали самі і присвячуємо нашому місту. Почуйте нас ті, від кого залежить чистота довкілля в місті!«Місто на Пслі»

Є на Пслі найкраще місце,

Батьківщина то моя.

Серед фабрик і заводів,

Сірих буднів, світлих днин,

Пролягло воно,як стежка,

Поміж буйних яворів.
Місто наше зветься Суми,

Тільки в слові цім дарма,

Ви шукаєте співзвучність

Слову «сумно», дітвора.

Серед квітів, трав зелених

Наше місто розквіта.

І на півночі Вкраїни

Батьківщину прославля.


Місто миле, місто славне,

Наче вся моя рідня.

І альтанка, і собори

Є окрасою щодня.

Річка Псел тут синьоока

Через місто протіка.

На її пологих схилах

Засмагає дітвора.


-Чому любимо ми край свій?-

Запитаєте ви всі.

-Бо найкращого не знайдеш

В світі місця на землі.

Ця маленька батьківщина

Наші душі обійма,


Бо для кожної дитини

У майбутнє проляга.


В нашім серці оселилось

Місто наше недарма.

Бо найкращої доріжки,

І найкращого кутка.

Ви не знайдете нізащо,

Хоч і будете шукать.


Приїздіть до нас у місто,

Щоб побачити самим:

Ці фонтани швидкоплинні,

Злотоверхі куполи.


А візиткою у місті,

Нашім є альтанка.

Вона завжди радо стріне

Гостей, перехожих.

В літній день схова від сонця,

Восени від зливи.

Наче хоче розповісти

Про часи старії.


Місто Суми – це не сумно,

Місто Суми – сума це.

Наших знань про дні минулі

І надій на кращі дні.

Щоб жили усі здорові
І щасливі на Землі.

Щоб у нас, дітей маленьких,

Не були сумні батьки.

Є на Пслі найкраще місце,

Батьківщина то моя.

Місто Суми воно зветься,

Де зростаю нині я.


Звітує 3-я група «Краплинки». На М.Д. проектуються фото матеріали, малюнки учнів, власні учнівські вірші.

Звучить музика на пісню « Голубой вагон». Діти співають. « Пісня краплинок». 1. Голуба краплинка починається

Там де гомін лісу і садів.

З дощиком вона вже прокидається

Щоб було усім нам веселіш.

П- в


Крапає, крапає

Дощиком срібненьким,

В жмурки із сонечком

Грається вона.

Кожному, кожному

В кращеє віриться.

Крапає, крапає

Дощиком вона.
 1. А якщо у полі все посушливо,

То краплинки миттю тут як тут.

Вони клопітливо розливаються,

Там де всі давно їх уже ждуть.

П-в


Учень.

Ми краплиночки всі дружні,

До природи не байдужі!

Все про неї ми вже знаєм,

І довкілля ми вивчаєм.

Учениця.


Довкілля без води неможливо уявити, бо вода – це життя.

Учень.


Вода є в усьому живому. А от води, придатної для живих організмів, все стає менше й менше.

Учениця.


Чому це так? Запитаєте ви. Тому що людина забруднює воду продуктами промислової діяльності.

Учень.


Отож запам’ятайте: воду треба берегти, очищати річки, розчищати джерельця й струмочки, не забруднювати береги.

Учень.


Послухайте історію, яка трапилася із дітьми. Поясніть їхні дії.

Одного разу прийшли діти до озера. Яка краса! На березі ростуть квіти, зеленіє травичка. Але що це? На траві – купа сміття.

«Треба його прибрати»,- вирішили діти. Зібрали сміття з берега та й кинули у воду. «Ой, які ж ми молодці! Тепер берег буде чистий!»

Учень.


Що ви скажете про вчинок дітей?

Як треба було зробити?(Відповіді учнів.)

Учениця.

У нашому місті протікає три річки. Найбільша - Псел. Дві менші – Сумка і Стрілка.

Під час екскурсій ми дізналися, що у найжахливішому стані перебуває річка Стрілка.

Учень.


Вона закована у бетонні труби і протікає під асфальтованими дорогами, біля новобудов. Таким чином вона бореться за своє виживання. І саме там ми почули страшний «стогін» і « плач». Та й записали його. Послухаймо, чому плаче річка ?

Звучить аудіо запис голосу річки. (На М.Д. проектується фото екскурсії до річки.)

Ой, рятуйте мене, люди,

витягайте з русла сміття,

що кидають у воду всюди

і вкорочують життя.

Помирати рибка стала,

Так забруднена вода,

Вже купатись перестала

В каламуті дітвора.

Мохом, склом побитим

Вкрились русло, береги.

Не ходять вже воду пити

З мене коні та воли.

Задихаюсь від бензину,

Масла, бруду, хоч умри.

Як почнуть свої машини

Мити в річці шофери.

Я прошу вас, люди добрі!

Не засмічуйте ви нас!

Збережіть для покоління,

Що прийде вже після вас.


Учні зачитують гасла.( Вони проектуються на М.Д.)

«Людино! Запам’ятай назавжди:

Вода – це життя на землі»


«Економ і бережи воду -

Ми на планеті не одні!»Звітує 4-а група «Орнітологи» На М.Д. проектується звіт учнів.(Фото з віршами.)

Звучить музика на пісню « Марш высотников». Діти співають, виконують танцювальні рухи. 1. Ми не актори й не поети ми,

А ми звичайні школярі.

З вершин знання знімаєм вміло ми

Нам перешкоди не страшні.


 1. На аватарі ми поїдемо

В іще незвідані світи.

І вірних друзів ми там знайдемо,ми.

Нам треба тільки підрости.

Учень.


Команда нашу справу знає

І довкілля зберігає.

Нам природа – рідний дім.

В нім живеться добре всім!

Звучить аудіо запис пташиного співу.

Учениця.


Давайте прислухаємося до пташиного співу. Він голос самої природи, її душа, ніжність.

Учень.


Ми повсюди зустрічаємо пернатих друзів і кожен із них дарує нам свою пісню.

Учениця.


З давніх – здавен птахів в Україні вважали мешканцями «верхнього царства», божими посланцями. Тому люди присвячували їм багато обрядів.

Учень.


Птахи знищують шкідливих комах,лікують дерева і є окрасою довкілля.

Учениця.


Вдячні люди поставили навіть пам’ятники цим вірним помічникам: голубу - в Англії, горобцю – в м. Бостон, ластівці – в Америці.

Учениця.


Птахи – вісники радості на Землі. вони приносять на крилах весну. Надихають письменників, поетів, художників, композиторів.

Учень.


От і ми склали власні вірші про цих чудових створінь.(На М.Д. проектуються

фото екскурсії до парку.)

Ми птахам допомагали,

Взимку їх ми годували.

Для горобчика й синички

Змайстрували годівнички. Храпач Д.


Працьовитий дятел в лузі

Влаштував пташину кузню.

Вправно дзьобом він працює

І дерева всі лікує. Кравченко Я.


В ліс із класом ми пішли,

Здивувались від краси!

Нам пташки розповіли,

Що знімає кожушки,

Весь зимовий білий ліс.

Всі радіють неспроста,

Бо іде уже весна.

Там пташки сидять на гіллі,

Чути співи їх чарівні. Кузіна А.
Цвінь - цвірінь, цвінь – цвірінь!

Наш горобчик наче тінь.

Він замерз під білим дахом

І гукає нас і аха.

Ми ж йому допомогли,

Враз зерняток принесли. Кузіна А.


В цей зимовий день – деньок

Завітали у гайок.

Ми прийшли до годівнички,

До веселої синички.

Їй сальця ми принесли,

Щоб радіти навесні

І дорослим, і малим,

Й любим пташкам молодим! Сакунова А.


Ми почули навесні

Спів птахів такий дзвінкий.

Це ж ми їх давно чекали

І шпаківні змайстрували. Пахненко Д.


Серед поля, гаю, лісу

Чути спів птахів дзвінкий.

Це вони співають пісню

Любій матінці Землі ! Охріменко А.


Учень. Але не всі люди так бережно відносяться до птахів і тому існує « Червона книга». « Червона книга» – це совість усіх людей. До неї заносять рідкісні та вимираючі види тварин. І птахи не є виключенням.

Учні називають птахів з Червоної книги.(На М.Д. проектуються фото цих птахів.)

Учениця.

Пам’ятаймо! Найдорожче для пташки – це воля!

Вчитель.

Я сподіваюся, що завдяки цьому проекту, ви краще зрозуміли довкілля. Світ навколо вас надзвичайно привабливий та цікавий, і ви живете у ньому , як у рідному домі, бо ви – теж частина цієї природи. Усі ми - діти природи! Усі ми живемо під єдиним дахом!

Добрик.

А щоб нам було затишно й добре, треба поводитися мудро, оберігати довкілля, бо без нього ми не зможемо жити. Потрібно допомагати природі відновлювати свої сили. І ви це вмієте.Учень.

Ми прийшли у світ, щоб жити

Всі на просторі земнім.

Щоб сміятись і радіти

У довкіллі чарівнім.

Учень.


Хай лунає пісня гомінка.

І радіє матінка Земля!

Що від нашого цікавого дозвілля,

Чистим завжди буде все довкілля.


Звучить муз на пісню «Солнечный круг»

1.Сонце навкруг,

Зелен весь луг,

Пісня лунає завзято.

Нам би доріг безліч пройти,

Щоб добру справу знайти.

П-в

Хай завжди буде сонце,Дітям світло ллє в віконце.

Хай у мирі ми живем

І довкілля збережем.
2.Сонячний світ,

Небо як цвіт.

Справа у нас є єдина.

Зорі дістать, долю впіймать

Й пісню веселу співать.

П-в


Нагородження груп грамотами від Добрика у номінаціях:

 • «Винахідливий проект»

 • «Пізнавальний проект»

 • «Яскравий проект»

 • «Пошуковий проект»


Математика

Урок – подорож у 1-му класіТема. Вправи на застосування таблиці додавання, віднімання числа 4. Розв’язування задач на знаходження різниці. Кругові приклади.

Мета: вправлятися у додаванні , відніманні числа 4; ознайомити учнів з круговими прикладами;розвивати навички усного рахунку, пам’ять, мислення; виховувати дружні стосунки у дитячому колективі.

Обладнання: малюнки ракети, космопузиків; запис завдання на плівку; музичний супровід польоту ракети.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Сьогодні , діти , у нас не звичайний урок, а подорож. Куди і на чому ми буднмо мандрувати , дізнаєтеся трохи пізніше. А зараз давайте щиро та сердечно привітаємо один одного.

- Я посміхаюсь сонечку!

- Здрастуй, золоте!

- Я всміхаюсь квіточці!

- Хай вона росте!

- Я всміхаюсь дощику!

- Лийся, мов з відра!

- Друзям усміхаюся!

- Зичу їм добра!

- Тож поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві. Щоб наш урок був цікавим і змістовним, якими ви бажаєте бути? (Активними, уважними, розумними.)

- Рушаємо у подорож! Щоб відгадати на якому транспорті ми будемо подорожувати, вам потрібно зробити точні обчислення і розгадати шрифтограму. (Групи одержують завдання.)ІІ. Усний рахунок.

1 гр. 4+6-2-5+4-6=?

2 гр. 5+5-3+2-1-6=?

3 гр. 8+2-4-5+2+0=?

4 гр. 7+3-4+2-3-1=?

5 гр. 6+4-5+3-1-2=?

Разом 9+1-1-1+2-4=?

1 2 3 4 5 6Р

А

К

Е

Т

А
 • Транспорт було обрано. Ми летимо на ракеті. І як справжні космонавти ми повинні приготуватися до старту.

 • Одягнути скафандри – раз! Сісти зручніше – два! Очі закрити – три. Готовність до старту – лічи! 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ІІІ. Каліграфічна хвилинка.

 • Ми з вами на планеті «Каліграфія». А що ж таке каліграфія?

Командири отримують завдання.

Гр. 1.


Вона тонка, як синиця,

Це є цифра ….(одиниця).

Гр . 2.

З шісткою ця цифра схожа,Хто її назвати може?

А якщо перевернуть…

Діти, як цю цифру звуть? (9).

Гр. 3.


Витанцьовує вона

На папері гопака.

Шия, наче в гусака,

Це є, діти, цифра (2).

Гр. 4.

З промінцем метелик встав,Крила сонцю показав.

Як поглянеш добре ти,

То побачиш цифру…(3).

Гр.5.


Кільця в ножицях стулились,

Що за цифра утворилась?

Хто з вас може нам сказати,

Як же цифру цю назвати? (8).

Перевірка – запис на дошці: 1 9 2 3 8


 • Завдання виконано і ми можемо вирушати далі. Включити відлік: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 : СТАРТ!

ІV. Робота з підручником.

 • Ми на планеті «Книжкова». (Завдання у конверті: відкрити стор. 59. Розв’язати № 1 2 3 4.)

 • 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1:ПУСК! (Музичний супровід). Очі відкриті ми з вами на планеті «Обчисли».

V. Розвиток математичних знань.

 1. Назвати пропущені цифри: 1 . .4 . 6 . . 9 10

 2. Назвати сусідів числа 8, 5.

 3. Назвати найбільше у цьому ряді число.

 4. Найменше.

 5. Розказати склад числа 10.


VІ. Робота в зошиті. Завдання 1 - 3.

 • Ми з вами готові до перельоту на іншу планету.

 • Сісти зручніше. Очі закрити.

Старт – полічити!

10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 : Пуск!

Запис на магнітофоні: ВСІМ! ВСІМ! ВСІМ! Хто чує нас! Допоможіть! У нас зламані ракети. Ми не можемо потрапити додому.


 • Ну, що , діти, допоможемо?

VІІ. Робота з геометричним матеріалом.

 • Потрібно із геометричних запчастин якнайшвидше побудувати ракети.

 • (Діти складають моделі ракет.)

VІІІ. Підсумок уроку.

-Наша мандрівка завершилась. Чого навчив вас цей урок? Що нам допомогло у мандрівці? (Кмітливість, дружба, доброта.) Давайте завершимо наш урок піснею.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка