«Чарівний світ народного мистецтва. Петриківський розпис»Скачати 217.49 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір217.49 Kb.

d:\для записи на диск\шаблоны, фоны разные\фоны, шаблоны на атестацию\fon\11.jpg

«Чарівний світ народного мистецтва.

Петриківський розпис»

Матеріал підготувала:

Олейнікова І.Л.,

вихователь КДНЗ №1 «Малятко»d:\documents\атестация 2\петриківка\ukrainskij-stil-petrikovskaja-rospis-4-238245.jpg

І. Вступ

У гармонійному розвитку дитини велику роль відіграє мистецтво, зокрема декоративно-прикладне, яке знайомить дошкільнят з культурою українського народу, його звичаями та багатими традиціями. Даний матеріал передбачає знайомство дітей з технікою петриківського розпису, з історією його виникнення.

Мета навчання петриківського розпису - долучити дітей до чарівного світу народного мистецтва, навчити прийомів виконання декоративних елементів та основ композиції; збагатити уявлення дітей про симетрію, ритм, колорит; розвивати естетичний смак, спонукати до творчого зростання та самовираження; формувати естетичне ставлення до природи, праці та життя; розвивати образне сприймання світу, логічне мислення, просторове уявлення; виявити індивідуальні нахили дітей, прилучити їх до мистецтва і художньої творчої праці, формування умінь та навичок декоративного малювання за мотивами петриківського розпису.

Під час навчання петриківського розпису діти набувають знань, розширюють світогляд; у них формуються пізнавальні, емоційні, вольові психічні процеси, розвиваються операції логічного мислення - аналіз, порівняння, узагальнення, збагачується мова. Діти засвоюють кольори, набувають уміння розташовувати елементи візерунка на площині й формі, що сприяє сенсорному розвитку.

Джерелом матеріалу для петриківського розпису є навколишня природа та твори петриківських майстрів.

Освітні завдання:

1. Ознайомити дітей з історією Петриківки та технікою петриківського розпису.

2. Розвивати творчу уяву, образне мислення, зорову та рухову пам'ять, почуття форми, ритму, кольору, спонукати дітей до створення власних композицій.

3. Виховувати креативну особистість засобами петриківського розпису.

Матеріал по ознайомленню дошкільнят з петриківським розписом потрібно надавати так, щоб він відповідав дидактичним принципам навчання: від простого до складного; від елементарної вправи до складної композиції; від дійсності – через мистецтво – до життя; єдність навчальної та творчої діяльності.

ІІ. З історії виникнення петриківського розпису

Петриківський орнамент має багатовікову традицію. Виник він та дістав свою назву від села Петриківка на Дніпропетровщині. Своєю чергою, село Петриківка було засноване у 1772 році кошовим отаманом Петром Калнишевським та назване на його честь.

Петриківський розпис починався у вигляді стінопису та декору речей хатнього вжитку. Майстри з покоління в покоління передавали основи оздоблення предметів побуту, житла, господарських речей, а потім почали робити й паперові взірці розпису.

На розвиток декоративного розпису впливали багаті й щедрі місцеві флора і фауна, які народні майстри стилізували. Зображували не так, як вони виглядають насправді, а декоративно, узагальнено. Створюючи на цій основі стилізованих квітів, дивовижних птахів, тварин.

Чи не диво? Розкішна цариця тропіків — птаха пава - і раптом на кущі калини? Калина не росте там, де, зазвичай, водяться пави. А для пави соковиті ягоди, яким не страшний і мороз, - такі самі "ласощі", як і для полярної куріпки плоди манго. Однак волею майстрів народного розпису велична пава красується між гіллям калини, щоб досхочу поласувати ягодами. І це не єдине порушення. Неважко помітити, що під вагою доволі великої птахи тоненьке стебло калини навіть не прогнулося. Пава неначе зависла у повітрі, а її маленькі лапки ледь торкаються куща.

Умовність - одна з найважливіших прикмет декоративного мистецтва. Особливо вона виявляється у петриківських розписах.

Широке застосування у петриківському розписі мають мотиви садових і лугових квітів та ягід калини, полуниці, винограду. Його характерними рисами є зображення акантового, пірчастого, ажурного листя. Подібні рослинні мотиви ми зустрічаємо і на стародавніх речах.

Характерна особливість традиційної петриківської композиції – розміщення в центрі трьох великих квіток, від яких відходять дрібні квіти, бутони і листя. Завершується композиція тоненькими вусиками, стеблинами лугових рослин.

Петриківці завжди вчилися один в одного, жоден із них ніколи сліпо не наслідував учителів. Тому петриківський осередок народного декоративного малювання ввесь час розвивається, вдосконалюється. Зберігаються характерні риси: чітка і пружна форма, сувора ритміка, композиційна витонченість, соковите письмо. На основі старих принципів виникали сотні й тисячі варіантів.

Часи змінилися, з'явилися нові технології, інші предмети прикрашають наші оселі. Але коли ми бачимо предмети, прикрашені яскравими самобутніми малюнками, рука так і тягнеться, щоб торкнутися їх. Ніщо не може знецінити, применшити того, що створювалося людським талантом упродовж століть.


ІІІ. Техніка петриківського розпису

Ні в магазинах, ні навіть у художніх салонах великих міст ви не знайдете того, що зможете зробити власними руками. Свій власний художній фонд можна створювати поступово. При цьому дуже важливо спиратись на зразки мистецтва.

Щоб створити фонд і познайомити малят зі світом прекрасного, педагог має сам добре знати основи петриківського розпису, володіти технічними і зображувальним навичками, довести свої вміння до рівня майстерності. Адже доведено досвідом, що найбільшого успіху досягає той, хто вміло поєднує теорію і практику.

Вусики хвилясті,

Тендітні завитки

І соняхи жовтасті,

Жоржини, колоски,

х із теплом малюють

І радість нам дарують

Петриківочки майстри.

Щоб освітити декоративний розпис могли діти різного віку, слід враховувати їхні вікові психологічні особливості, рівень їх зображувальних і технічних навичок.

Будь-який витвір мистецтва петриківського розпису починається зі створення ескізу (шаблону), який за допомогою фарби перетворюється на чарівну, різнобарвну композицію.

Народні майстри виконували розпис саморобними пензлями з котячої шерсті, а до фарби додавали яєчний жовток. Такою фарбою легко малювати, і вона гарно блищатиме. Називається така технологія розпису яєчна темпера.

Для опанування техніки петриківського розпису необхідно оволодіти основними типами мазка, традиційна назва яких: «зернятко», «кривеньке зернятко», «гребінчик», «горішок» («цибулька»), «перехідний мазок».«Зернятко» є основним елементом народного петриківського розпису. Його можна виконувати двома способами: набирати на пензлик фарбу, потім:

а) поставити пензлик носиком на папір і м’яко опустити або

б) покласти (прийом «примакування») пензлик на папір і злегка протягнути до себе, поступово підіймаючи носик.

«Кривеньке зернятко» пензлик опускають на папір, роблять легкий поворот і ведуть, поступово підіймаючи. Або проводять носиком тоненьку лінію – вусик і, легко повертаючи вбік, опускають пензлик.

«Гребінчик» - мазок, що починається з потовщення, яке робиться натиском пензля, і закінчується «тоненьким вусиком», що малюють легким дотиком кінчика пензля. Покладені поряд кілька таких мазків нагадують гребінець.

«Горішок» («цибулька») - мазок складається із двох трохи вигнутих і з’єднаних потовщеннями мазків «гребінчик» посередині, можна отримати форму, схожу на лісовий горішок або цибульку.

«Перехідний мазок» на пензлик набирають темну фарбу, верхівкою пензля набирають світлого тону. Роблять мазок і тягнуть вусик. Поступово з’являється темний відтінок, який набирає сили. Зображення стає рельєфнішим, рухливішим.

Крапки малюють за допомогою відтиску пальця, соски, піпетки.

Прийоми петриківського розпису: вільний, подовжений мазок пальцем, відтиск пензлем.

Відтиск - це прийом малювання, який регулюється натиском пензля або пальця.

Вільний мазок - рух пензлем або пальцем фарбою, який залишає довгий слід.

Подовжений мазок — мазок рухом пальця, який протягується від краю до краю.

Одним із видів оздоблення є орнамент. Петриківський розпис


складається із рослинних орнаментів. У ньому є квіти, листки, стебла, ягоди. Це складові частини або елементи орнаменту. Вони можуть повторюватися декілька разів або чергуватися.

Композиція — це розміщення, співвідношення зображувальних


елементів у певному порядку. Найпростішою композицією є стрічка
або фриз.

Слово «фриз» французького походження. Так називається суцільна смуга зображень, часто орнаментального характеру, що обрамляє


верхню частину стіни всередині приміщення або ззовні, іншу площину. Якщо така смуга візерунка має повороти на кутах, її називають каймою.

За композицією візерунок у смузі - найпростіший. Колись народні умільці орнаментальним фризом розписували каміни, печі, вікна, двері. Теми для декоративного фризу мають бути простими за змістом, включати однорідні елементи (квіти, листя, ягоди). В основі петриківського фризу лежить гак званий «бігунець». Він досить динамічний, цікавий, у ньому відсутні випадковість або навмисність. Необхідно звертати увагу на розмір усіх складових частин композиції, їх співвідношення, а також урівноваження кольорів.

Часто несиметричні квіти доповнюються дрібними елементами (листя, ягоди). І відразу композиція урівноважується.

Малюнок слід починати з великих центральних елементів, доповнюючи їх листами, стеблами та іншими дрібними елементами.

Композиції в колі потрібно розміщати так, щоб уникати прямих ліній. Основні елементи розміщують у центрі кола або по його краю.

Особливе місце у петриківському розписі займають зображення птахів. Виконання малюнка із зображенням птахів — складний процес. Дітям пропонують тонований силует птахів, який вони потім прикрашають основними елементами розпису, відповідно до віку і можливостей.Під час петриківського розпису діти набувають навичок стилізовано переносити у малюнок елементи навколишньої природи, створювати з них композиції. Рухи руки дитини стають вільнішими, вправнішими, що сприяє кращому оволодінню прийомами петриківського розпису.

d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1261.jpg d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1262.jpg

d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1263.jpg d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1260.jpg

d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1264.jpg d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1265.jpg

d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1266.jpg d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1267.jpg

d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1268.jpgd:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1269.jpgОрієнтовна тематика занять по ознайомленню дошкільнят

з петриківським розписом

п/п

Тема

Мета

1.

«Знайомство з Петриківкою»

Показати дітям красу петриківського розпису; ознайомити з історією виникнення й розвитку петриківського розпису; виховувати художній смак та потребу милуватися красою.

2.

Колірна гама класичного петриківського розпису

Розширити уявлення про колір, колорит, про особливості переходу від теплого кольору (жовтий, оранжевий, червоний) до холодного (синій), а також їхнє поєднання; ознайомити з колірною гамою класичного петриківського розпису; розвивати відчуття гармонії.

3.

«Чари Петриківки»

Познайомити дітей з петриківським розписом; навчати малювати на папері візерунки із рослинних елементів за мотивами петриківського розпису; вправляти дітей у виконанні основних мазків різними способами (пензлем та пальчиком); прилучати до традицій українського мистецтва;розвивати мислення, креативність, допитливість; виховувати охайність, інтерес до розпису.

4.

«Зернятко»

Навчити милуватися красою декоративних малюнків; знаходити знайомі елементи, називати знайомі кольори, відтінки; вчити дітей ставити пензлик носиком на папір і м’яко опускати його; розвивати мислення, креативність, допитливість; виховувати охайність.

5.

«Квітка – цибулька»

Викликати цікавість до малювання петриківських візерунків; вчити пучкою вказівного пальця малювати за зразком квітку – цибульку вільними мазками, передавати форму квітки і зубчастого листя; закріплювати вміння малювати ягоди, дрібні елементи, створювати букет із трьох квітів; розвивати композиційні навички.

6.

«Дивовижні квіти Петриківки»

Навчати помічати художні елементи, які визначають специфіку петриківського розпису; продовжувати навчати малювати на папері візерунки із рослинних елементів (травичка, ягоди, квіти, «цибулька») за мотивами петриківського розпису; розвивати технічні уміння - уміло користуватися пензликом (малювати кінчиком пензлика, всім пензликом).

7.

«Квіти у смузі»

Вчити дітей самостійно малювати квітки вільним мазком, переходячи з кінчика пензля на його потовщення; формувати уміння рівномірно розміщувати квіти у смужці паперу.

8.

«Листячко» («перехідний мазок»)

Навчити дітей техніці виконання «мазка двома фарбами», набираючи на пензлик темну фарбу, а верхівкою пензля - фарбу світлого тону; робити мазок і тягнути вусик; навчати дітей розглядати, охарактеризовувати, малювати листя зубчасте, барвисте.

9.

Візерунок у колі.

«Петриківська тарілка»Удосконалювати уміння дітей розміщувати елементи візерунку по краях кола без попереднього начерку олівцем, починаючи з великих центральних елементів і доповнюючи їх іншими дрібними елементами (листя, пуп’янки, ягоди).

10.

«Півник»

Вчити малювати візерунок, що складається з квітів, листя та завитків; продовжувати вчити дітей поєднувати кольори, характерні для петриківського розпису; виховувати естетичний смак.

11.

Робота в парах

«Візерунок на ложці»Викликати інтерес до розмальовував паперових форм; використовувати різні технічні прийоми: вільний мазок, обвідні лінії; розвивати творчу уяву, мислення; виховувати повагу до народних традицій.

12.

Панно «Барвиста Петриківка»

Вчити колективно створювати орнаментальну роботу – панно, використовуючи набуті вміння та навички: лінії прямі, хвилясті, крапки, «зернятко», перехідний мазок, вільний мазок, «колосок», квітку – цибульку, восьмипелюсткову квітку; розвивати художньо – творчі здібності, фантазію, творчу уяву.


Конспект заняття з малювання

«Чари Петриківки»

Розробила та провела:

вихователь старшої групи

КДНЗ №1 «Малятко»

Олейнікова І.Л.

Мета: познайомити дітей з петриківським розписом;

навчати малювати на папері візерунки із рослинних елементів за мотивами петриківського розпису;

вправляти дітей у виконанні основних мазків різними способами (пензлем та пальчиком);

прилучати до традицій українського мистецтва;

розвивати мислення, креативність, допитливість;

виховувати охайність, інтерес до народних традицій, до розпису.Матеріали: вироби петриківського декоративно-прикладного мистецтва, таблиці зі зразками елементів візерунків різних видів розпису, презентація, ілюстрації, фарби, палітри, пензлики, вода, вологі серветки, папір, зразок, яєчний жовток.

Хід заняття:

В - ль: Діти, до нас сьогодні завітали на заняття гості. Давайте привітаємося та подаруємо свої посмішки.(діти вітають та сідають на стільчики, перегляд презентації, ілюстрацій)

Багата українська земля народними умільцями. Кожна область, кожний район славиться своїми витворами народних умільців. Серед них гончарі, різблярі по дереву, вишивальниці, художники… Людина завжди прагне до прекрасного. Ось ви, любі діти, який би обрали для себе дім – простий, сірий, темний чи веселий, яскравий, прикрашений. (відповіді дітей)

Є на Україні на Дніпропетровщині мальовниче село Петриківка. З давніх-давен жителі того села почали прикрашати свої хати красивими малюнками. Оздоблювали стіни мальовничими квітами, травичкою, ягодами. Не можна було знайти в цьому селі жодної хати, яка б не була розмальована. (слайд 2)

Казкові квіти розквітали на стінах побілених хат, на стінах у хаті, навколо вікон, навколо печі… (слайд 3,4) Пізніше і в наші часи такі візерунки широко використовують в оздобленні побутових предметів (посуду, скриньок), у книжковій графіці, в розписі тканин і т.п. Чудові квіти і ягоди стали особливістю петриківського декоративного розпису. (слайд 5)

Слово декоративний походить від слово «декор» - прикрашати, а петриківський від назви селища, де він виник. Найвідоміші майстри живуть в селі Петриківка. З давніх-давен передають з покоління в покоління свої секрети розпису, свою майстерність. (слайд 6)

Вірш про Петриківських майстринь

Стіни в квітах, пічка квітне,

Де цвітіння це привітне?

Знають це старі й малі,

В Петриківці, у селі.

Там бабусі так малюють,

Що художників дивують.

Став відомим на весь світ,

Той квітковий диво цвіт. (слайд 7)

Сьогодні я вам хочу запропонувати спробувати відтворити петриківські візерунки та стати справжніми майстрами. Сідайте за столи та будьте дуже уважними. (діти сідають за столи)

Майстри Петриківки – малюють без контуру, а ми з вами лише вчимося, отже будемо малювати по наміченому контуру. Окрім пензля, петриківські художники використовують стеблини, а ягоди та деякі квіти малюють просто пальцем. Для розпису на папері використовують яєчний жовток, додаючи його до фарби. Називається така технологія розпису яєчна темпера.

Показ вихователя супроводжується розповіддю.

Спочатку треба розвести потрібну фарбу з водою, нанести її на палітру і сюди ж додати яєчний жовток, усе перемішати. Фарба має нагадувати за густотою сметану.

Характерною особливістю всіх малюнків петриківських узорів є розміщення в його центрі трьох великих квіток. Зверніть увагу на зразок, розгляньте його.

Сьогодні ми з вами намалюємо гроно червоної калини, вже знайомим вам способом, малювання пальчиком, в ягодах намічений верх і низ грона. Не забуваємо користуватися серветкою. Далі приступаємо до малювання квітів, першу - ми будемо малювати, використовуючи елемент «зернятко».

"Зернятко" - це простий мазок, профіль якого залежить від пензлика. Він є одним з основних елементів петриківського розпису, з допомогою якого створюються всі орнаментальні мотиви.

Вздовж лінії, проведеної олівцем, пензликом наносимо мазки - "зернятка". Тримати пензлик треба так, щоб вусик "зернятка" був перпендикулярний до лінії. При цьому корпусом пензлика натискають так, щоб мазок мав форму краплі води. Повторюючи мазок багато разів, треба намагатися отримати однакову відстань між мазками.

Дві наступні квітки малюємо пальчиком. Починаючи зверху, щільно притиснути палець до паперу і спускаючи вниз послабити, зверху яскравіше і видніше контури, а внизу вийде слабкіше колір. Так само і заповнюємо середину цих квітів, пелюстки вийдуть коротші.

А листочки домалюємо на наступному заняття, я вас познайомлю з «перехідним мазком»

Самостійна робота дітей. (Лунає спокійна лірична мелодія)

Які гарні у вас вийшли роботи! Мені вони дуже сподобалися. А чи подобаються вони вам?

З яким видом декоративного-прикладного мистецтва ми з вами познайомились? (петриківський розпис)

Що найбільше вам запам’яталось?d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1132.jpgd:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1173.jpgd:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1138.jpg


d:\фото\детский сад 2014 - 2015\sam_1166.jpg

«Петриківський дивограй»

Дидактичні ігри та вправи щодо ознайомлення дітей з петриківським розписом.


«Вибери, що більше тобі подобається»

Мета: виявити здатність дитини самостійно виділяти якості та властивості, що надають об’єктові естетичну цінність, виразність художнім образам; виховувати здатність до естетичного судження.d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\img_3738.jpg

Матеріал: зразки петриківського розпису.

Хід гри: запропонувати дитині обрати з композиції розпису елемент, який сподобався, визначити, що привернуло увагу (колір, форма, величина), розказати який настрій викликає композиція.
«Знайди елемент»d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\img_3602.jpg

Мета: вчити знаходити елементи за поданим зразком, давати їм характеристику (колір, форма, величина), розвивати зорову пам’ять та естетичну чутливість.

Матеріал до гри: зразки петриківського розпису.

Хід гри: запропонувати дитині знайти на репродукціях елемент, який показує вихователь та пояснити чому саме його відібрав, чим вони схожі між собою і чим відрізняються.


«Прикрась одяг»

Мета: вправляти дітей в прикрашанні одягу готовими елементами, розвивати почуття кольорової єдності; зоровий контроль, розвивати естетичне почуття.d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\img_3595.jpg

Матеріал: готові елементи петриківського розпису, площинні форми різноманітного одягу, зразки прикрашеного одягу.

Хід гри: на столі лежать готові площинні форми, окремо елементи петриківського розпису. Запропонувати дитині прикрасити ними форму ( за зразком або самостійно). Звернути увагу на ритм малюнку.

«Добери пару»d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\img_3757.jpg

Мета: вчити знаходити однакові візерунки, формувати здібності дітей самостійно виділяти та порівнювати естетичні якості, розвивати зорову та кольорову чутливість.

Матеріал: готові елементи петриківського розпису, які відрізняються величиною, кольором

Хід гри: запропонувати дитині підібрати пару до запропонованих елементів петриківського розпису.

«Що змінилось»d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\img_3736.jpg

Мета: закріплювати знання дітей про елементи петриківського розпису; вчити помічати зміни у візерунку, вправляти у порівнянні композиційної побудови візерунку, розвивати зорову та образну пам’ять, увагу; виховувати почуття прекрасного.

Матеріал: готові елементи петриківського розпису, площинні форми.

Хід гри: вихователь розкладає на столі площинні форми з певним візерунком. Далі пропонує дітям заплющити очі і змінює або прибирає якийсь елемент. Діти повинні відгадати, які зміни відбулися в композиції.
«Знайди схожий»

Мета: вчити оцінювати кольорову гаму малюнка (або репродукції картини), вправляти у порівнянні кольорів та їх відтінків; розвивати естетичне сприймання, стійку увагу.d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\img_3738.jpg

Хід гри: дітям дають картини з репродукціями розпису або зразки розпису і пропонують завдання:

1) вибрати малюнки, які схожі за кольоровою гаммою;2) вибрати малюнки, які схожі за кольоровим тлом.

«Створи візерунок»

Мета: вчити дітей створювати візерунок, закріпити знання про елементи петриківського розпису, формувати вміння створювати композицію відповідно форми – основи (коло, чотирикутника, прямокутника тощо), розвивати творчі здібності, виховувати почуття ритму, симетрії.d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\img_3699.jpg

Матеріал: готові елементи петриківського розпису, площинні форми-основи (коло, чотирикутники, прямокутники, овал тощо).

Хід гри: дітям дають форми та елементи петриківського розпису, пропонують створити композицію, яка відповідає поданій формі.
«Доміно»d:\документы\петриківка\фото відіо 10.02.12\img_3521.jpg

Мета: формувати вміння дітей орієнтуватися у елементах розпису, вчити викладати ланцюжок від простого до складного елементу. Виховувати здатність порівнювати. Розвивати естетичний смак.

Матеріал: картки доміно з зображенням елементів розпису.

Хід гри: Дітям роздають по однаковій кількості карток доміно, починає один з учасників, кладучи картку. Наступний учасник кладе картку з таким самим елементом. Всі гравці ходять по черзі. Гра закінчується, коли у одного з гравців не лишається карток.

«Опис по колу»

Мета: вчити дітей описувати зразки петриківського розпису, називати елементи розповідати про них; розвивати почуття кольору, художній смак.d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\img_3711.jpg

Матеріал:зразки петриківського розпису, предмети вжитку з розписом.

Хід гри: ведучий обирає один з предметів, або репродукцій з петриківським розписом. Діти стоять у колі. Ведучий називає один з елементів зображених у композиції або особливості, коротко описує його та передає предмет далі. Наступний учасник продовжує опис. З гри вибувають учасники, які не змогли назвати жодного елемента. Гра закінчується, коли залишається одна дитина – переможець.
«Петриківське лото»d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\img_3717.jpg

Мета: закріпити назви елементів розпису, продовжувати формувати вміння дітей орієнтуватися у них; розвивати увагу, пам’ять.

Матеріал: великі картки з зображенням декількох елементів, маленькі картки з зображенням одного елемента розпису.

Хід гри: дітям роздають великі картки, ведучий називає та показує елементи розпису. Учасник, у якого на великій картці є названий елемент піднімає руку. Перший, хто підняв руку отримує елемент та накриває його у великій картці. Виграє той, хто першим накриє всі елементи великої картки.
«Веселі шнурочки»

Мета: вправляти дітей у вмінні шнурувати об’єкти-основи, розвивати сприймання, увагу, мислення, дрібну моторику пальців рук, виховувати естетичний смак.

Матеріал: основа під шнуровку.

Хід гри: запропонувати дитині зашнурувати об’єкти-основи за власним бажанням.
«Петриківські кубики»

Мета: вправляти дитину у вмінні складати кубики, розвивати сприймання, увагу, мислення, дрібну моторику пальців рук, виховувати естетичний смак.d:\документы\петриківка\фото відіо 10.02.12\img_3520.jpg

Матеріал: кубики.

Хід гри: запропонувати дитині скласти кубики за зразком.

«Розрізні картинки»d:\документы\фото\ігри та вироби петріківка\изображение 017.jpg

Мета: вправляти в дітей в складанні розрізних картинок, розвивати сприймання, увагу, мислення, дрібну моторику пальців рук, виховувати естетичний смак.

Матеріал: розрізні картинки

Хід гри: запропонувати дитині скласти розрізну картинку.


"Петриківські візерунки"

Мета: виховувати інтерес до народно-прикладного мистецтва; познайомити з особливостями Петриківського розпису; учити складати складні квіти Петриківського орнаменту; учити розрізняти холодні і теплі відтінки візерунка; розвивати почуття композиції, творчі здібності.
У комплект гри входять елементи розпису: квітка "цибулька", бутон, листя.

1 варіант гри.

Запропонувати дітям довільно скласти візерунок орнаменту Петриківського розпису.


2 варіант гри

Запропонувати дітям скласти візерунок орнаменту Петриківського розпису із складних кольорів-цибулинок.3 варіант гри

Запропонувати дітям скласти візерунок орнаменту Петриківського розпису в теплих і холодних тонах.4 варіант гри

Складання візерунка на крузі, квадраті, овалі.

Петриківські мотиви в Сватівському районному народному краєзнавчому музеї

c:\users\user\desktop\яна музей\яна\sam_1683.jpgc:\users\user\desktop\яна музей\яна\sam_1691.jpg


c:\users\user\desktop\яна музей\яна\sam_1686.jpg

c:\users\user\desktop\яна музей\яна\sam_1695.jpgc:\users\user\desktop\яна музей\яна\sam_1705.jpg

c:\users\user\desktop\яна музей\яна\sam_1689.jpg

c:\users\user\desktop\яна музей\яна\sam_1687.jpg

Список літератури:

1. Шульга Л.М. Барвиста радість (Розвиток творчих здібностей дітей дошкільного віку на заняттях із малювання) /Л.М. Шульга –2 – е вид., виправ. й доп.– Запоріжжя: ТОВ «ЛІПС» ЛТД, 2012. – 328 с.

2. Ликова І.О. Образотворча діяльність у дитячому садку: планування, конспекти занять, методичні рекомендації. Старша група. – Х.: Веста: ТОВ Видавництво «РАНОК», 2007. – 208с.

3. Ктриченко М.А. Український народний декоративний розпис: Навч. посіб. – К.: Знання – Прес, 2006. – 228 с.

4. Г.В. Сухорукова, О.О. Дронова, Н.М. Глота, Л.А. Янцур. Образотворче мистецтво з методикою викладання в дошкільному навчальному закладі / Підручник. За заг. ред. Г.В. Сухорукової. – К.: Видавничий Дім «Слово», 2010. – 376 с.

5. Обов’язкова освіта старшого дошкільного віку: форми здобуття, організація і зміст роботи: Збірник методичних матеріалів/ [авт.-упоряд.: О.П. Долинна, А.П. Бурова, О.В. Низковська, Т.П. Носачова]. – тернопіль: Мандрівець, 2011. – 480 с.

6. Методичні рекомендації до альбому «Чарівний світ народного мистецтва. Петриківський розпис»

7. Л.П. Болотова. Чари Петриківки // Дошкільний навчальний заклад – 2012. - №6. – с. 29 - 43

8. Інтернет ресурси:

metodportal.net/.../2014/.../dydaktychni_igry_ta_vpravybaryshivka-rvo.edukit.kiev.ua/.../ЧАРІВНА ПЕТРИКІВКА
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка