Чарівна пісочницяСторінка1/4
Дата конвертації10.01.2018
Розмір0.83 Mb.
ТипМетодичні рекомендації
  1   2   3   4


Обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

ім. К. Д. Ушинського

Відділ освіти Варвинської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет

ДНЗ «Джерельце» смт. Варва
ЧАРІВНА ПІСОЧНИЦЯ


Варва

2012 рік

Методичні рекомендації підготувала:

Семенченко Людмила Валеріївна, практичний психолог ДНЗ «Джерельце»; смт. Варва, Чернігівської обл..

Резензенти:

Антоненко О.М.- методист Чернігівського обласного центру практичної психології і соціальної роботи.

Бенедицька Т.В. – старший викладач кафедри психології Чернігівського інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського

Сисун В. Г. – методист районного методичного кабінету відділу освіти Варвинської районної державної адміністрації.

Матеріали стануть у пригоді практичним психологам, педагогам дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів та батькам дошкільників.

У методичних рекомендаціях вміщений досвід роботи практичного психолога ДНЗ «Джерельце» смт. Варва Семенченко Л.В., конспекти занять з дітьми, їх батьками, вихователями, які спрямовані на збереження та зміцнення психоемоційної сфери дошкільника.

Схвалено радою районного методичного кабінету

відділу освіти Варвинської районної державної адміністрації

протокол № 3 від 08.05.2012 року


Зміст
Вступ ………………………………………………………………………. 7-11 ст. 1. Опис досвіду роботи ………………………………………………. 12-18 ст.

 2. Аналіз пісочних картинок …………………………………………. 19 ст.

 3. Правила гри в пісочниці для малечі ……………………………… .20 ст.

 4. Ігри з піском для дітей дошкільного віку ……………………….... 21-30 ст.

 5. Заняття «Подружіться з сонечком» ………………………………. 31-34 ст.

 6. Заняття «Подорож до Країни Доброти» ………………………...... 35-40 ст.

 7. Міні-заняття з використанням пісочної терапії …………………. 41-46 ст.

 8. План проведення акції «Хай у кожного в серці живуть добринки»

………………………………………………………………………….. 47 ст.

 1. Заняття «Створи свою казку» …………………………………..…. 48-49 ст.

 2. Заняття «Місто хороших слів» …………………………………… 50-52 ст.

 3. Заняття «Країна чудес» …………………………………………… 53-57 ст.

 4. Заняття «Вчимося розмовляти» ………………………………….. 58-61 ст.

 5. Заняття «Я і моя мама» …………………………………………… 62-63 ст.

 6. Тренінг для вихователів «Світячи іншим - не згори сам»………. 64-69 ст.

 7. Ігри з піском для батьків (практикум) …………………………… 70-72 ст.

 8. «Мамина піскова енциклопедія» (майстер- клас для батьків)……73-75 ст.

 9. Психологічний практикум батьківської ефективності «Відпо-

відальне батьківство» ……………………………………………… 76-81 ст.

Використана література ……………………………………….....……… 84-85 ст.Пісочна терапія може забезпечити людині можливість представити в образах те, 

що відбувається в його внутрішньому або зовнішньому світі. Тобто образи 

стають мовою, за допомогою яких ми можемо повідомити той чи інший несвідомий матеріал психологу 

і собі.


ВСТУП

Наші діти живуть в умовах численних обмежень. Ми, дорослі, вирішуємо, що можна, а що не можна. І так і повинно бути. Потім буде школа, де ще сильніше зміцниться директив по відношенню до особистості дитини, потім з'являться дорослі соціальні інститути ... Це дуже добре, це необхідно для його розвитку, для життя в суспільстві, для сильної волі. Але корисно це буде за однієї «але» - якщо поряд з обмеженнями та правилами буде місце, де дитина зможе дозволити собі просто бути: бути собою, бути творчим, мріяти, фантазувати, створювати! Саме таке поєднання призведе до того, що виросте творча особистість, здатна шукати і знаходити виходи з будь-яких ситуацій, вірити в свої сили, спиратися на себе, цінувати свою думку, знати, що чудеса трапляються... людина, що не боїться бути щасливим! Але як дізнатися, які прояви емоцій корисні для дитини, а які ні? Як не нашкодити дитині, підтримуючи її пориви, адже це може бути потуранням.  Як не розпестити її? Дійсно, не так просто в цьому розібратися, адже ми часто спираємося тільки на свій дитячий досвід - як виховували нас ...

Де ж дитині знайти простір, щоб висловити всі ті імпульси і переживання, які зароджуються всередині, але не мають виходу назовні? Адже саме невиражені емоції є причиною психосоматичних захворювань, призводять до зривів, неврозів, замикання в собі.

Такий простір, в якому діти можуть висловити в найприродній для них формі (грі) свої страхи, бажання, образи, сумніви і злість, хвилювання і мрії - надає дітям чарівниця-пісочниця.

Пісочниця є маленькою моделлю навколишнього світу, місцем, де в зовнішньому світі можуть розігратися внутрішні баталії і конфлікти маленької людини. А висловивши їх зовні і подивившись на свій внутрішній світ зі сторони, дитина, граючись, знаходить рішення для цілком реальних життєвих завдань. Відбувається це за рахунок того, що на кожному занятті малюк неодноразово створює свій світ з піску - руйнує його - створює новий - знову і знову ... Завдяки чому йде страх помилок, невпевненість у своїх силах, сумніви, що дає дитині усвідомлення того, що все може минути, закінчитися, і на місці старого, який пішов почнеться нове, а отже, і боятися цього великого і поки такого незнайомого життя непотрібно, - ви можете бути впевнені, він впорається!

Крім того, сам матеріал, пісок, має унікальну властивість заземлювати негативні емоції, які, немов «йдучи крізь пісок», тим самим гармонізують стан людини.Як саме діє пісочна терапія?

    Піщані картини подібні до наших снів. В обох випадках вони є відображенням нашого несвідомого. Однак, сни - не відчутні. А при створенні піщаних композицій ми отримуємо можливість «побачити» наші внутрішні конфлікти і переживання. Ну а психолог, при необхідності, допоможе все більш детально розглянути й усвідомити, що саме керує нашими вчинками і емоціями. Таким чином, ми зможемо стати на шлях змін.

 Найчастіше, на сеансах ми відновлюємо колись втрачені частинки нас самих.  Цього вже достатньо для змін. Витягнуті з глибин підсвідомості приховані комплекси і проблеми, при більш усвідомленому і критичному їх розгляді, здаються вже не такими страшними і нерозв'язними.

Які особливості пісочної терапії і в чому її переваги?

    По-перше, це великі можливості для самовираження. Створені в процесі сеансу пісочної терапії композиції, дозволяють нам висловити, що часто важко передати за допомогою одних лише слів. І це дуже важливий момент. Ну а якщо ви відчуваєте труднощі або з якихось причин не можете розповісти про свої переживання, то пісочні картини здатні допомогти вам розкритися. Це дуже важливо для дітей, які часто просто не в змозі описати словами те, що їх турбує.

Потрібно зазначити, що при створенні композицій на піску зовсім не потрібні якісь спеціальні навички, як наприклад, при простому малюванні. Тому виключені будь-які помилки і немає поняття «неправильно». На сеансі пісочної терапії, ви відчуваєте себе більш розкуто і не схильні надміру контролювати й оцінювати свої дії.  Поняття «красива» або «правильна» піщана композиція просто не існує. У той час як, наприклад, в живописі завжди присутня оцінка правильності своїх дій.

Пісочна терапія так схожа на звичайну гру. У чому ж різниця між нею і просто грою дитини в пісочниці або на пляжі?

    Дійсно, вони дуже схожі. Гра дуже важлива для дитини. Вона необхідна для розвитку. Граючись, дитина пізнає світ і вчиться долати труднощі, перестає боятися незвіданого. 

Неважливо, що саме буде робити дитина. Набагато важливіше сама атмосфера, правила і сенс того, що відбувається.  

Досвідчений фахівець, уважно спостерігаючи за ходом гри, завжди вчасно помітить складну для дитини ситуацію і допоможе знайти варіанти її вирішення або ж скорегує ставлення дитини до неї.Сім'я в пісочниці

У сім'ї можна проводити індивідуальні або групові (коли до малюка приходять гості) заняття з дитиною, підключення в гру на піску мами, тата, бабусі, дідуся може наповнити хвилини гри особливим щастям, що сприяє згуртуванню сім'ї, розумінню взаємовідносин і зробить хвилини спілкування особливо щирими. Дитина буде вдячна батькам за проявлений інтерес.


Краще всього грати з піском там, де є доступ до води і в кінці заняття можна з легкістю привести приміщення у порядок (наприклад, ванна або кухня). Безумовно, на момент гри звичайні заходи в даних приміщеннях проводитися не повинні. Все має бути зосереджене на дитині. На підлозі треба розстелити клейонку, приготувати все необхідне для проведення пісочної терапії.

Пісочний садок

Проводити заняття в дитячому саду можна індивідуально або в групах. Оптимальний варіант для групових занять – 3 учасники. При збільшенні кількості дітей, з метою забезпечення безпеки малюків необхідно збільшити кількість дорослих (помічників). Місце проведення терапії має бути ретельно підготовлено до заняття, щоб під час гри з піском дитину нічого не відволікало, поруч не було м'яких іграшок і великої кількості меблів. Дитині необхідно надати відчуття вільного простору.Що можна робити з піском?

1) малювати на піску диханням через трубочку для коктейлів;


2) малювати на мокрому піску тонким предметом;
3) здійснювати роботу за допомогою рук (посипання, пересипання з руки в руку або з ємкості в ємкість);
4) шукати іграшки, заховані в піску;
5) створювати  композиціі на піску . Використовуючи різні іграшки, ілюструвати свої історії, розігрувати вже відомі казки, міняти сюжет у відповідності зі своїм настроєм або актуальною проблемою.

Поведінка дорослої людини

Дорослий повинен приділяти увагу кожній дитині. Проявляти доброзичливість, сприймати малюка таким, яким він є, не нав'язуючи дитині своїх форм поведінки. Доросла людина має бути людиною коректно стимулюючою гру. Його завдання - знайомити малюка з матеріалом, вчасно ставити уточнюючі питання і допомагати в ситуації, коли у дитини виникають труднощі або паузи в грі, підключаючи нових персонажів, іграшки, супроводжуючи музичним оформленням. Нові стимули можуть оживити в дитині нові бажання, почуття, інакше розвинути казкову лінію і спрямувати гру в нове русло.

Коли дитина освоїться, самостійно вирішить яким чином продовжувати взаємодію з піском і навколишнім світом. Дитина може працювати мовчки, не звертаючи особливої ​​уваги на дорослого, або тільки дивитися на гру дорослого. Це не повинно бентежити, оскільки дитина має повне право вести себе так, як вважає за потрібне. На наступних заняттях малюк приєднається до гри.

Дитина є автором ідеї гри з піском, сама контролює хід гри. Подібна самостійність - відмінний спосіб підвищити самооцінку дитини, розвивати уяву. У випадку, коли дитина проявляє агресію, дорослий може активно включитися в гру, також ставши руйнівником і лиходієм. Необхідно намагатися, щоб при створюванні пісочної історії, її фінал ніс у собі позитивні моменти, що вселяють в дитину впевненість у своїх силах. Якщо малюк хоче негативного кінця казки, наполягає на руйнуванні, необхідно дозволити йому побути в цьому амплуа. Але на наступних заняттях, плавно підводити до позитивного фіналу. При цьому, необхідно задуматися про причини подібного розвитку сюжету. В процесі пісочних маніпуляцій дитина не тільки стимулює тактильну сферу, розвиває уяву, а й відіграє переживання і страхи, переносить свої почуття на пісочну картину. Це має бути явним дзвіночком для батьків.Опис досвіду роботи

 

 «Найкраща для малюка та іграшка,яку він може змусити по-різному змінюватися; для маленьких дітей найкраща іграшка - це купа піску».

К. Д. Ушинський

Вивчивши безліч статей, посібників, книжок я дізналася, що Принцип «терапії піском» був запропонований Карлом Густавом Юнгом, засновником аналітичної терапії. Можливо, природна потреба людини «возитися» з піском і сама його структура підказали великому Юнгу цю ідею. Пісок складається з найдрібніших крупинок, тільки при з'єднанні утворює улюблену нами пісочну масу. Так пісок символізує життя у Всесвіті, а окремі піщинки - людей і інших живих істот...

Пісок має властивість пропускати воду. Парапсихологи стверджують, що пісок поглинає «негативну» енергію. Взаємодія з ним очищає енергетику людини, стабілізує його емоційний стан. Спостереження і досвід показують, що гра з піском позитивно впливає на емоційне самопочуття дітей і дорослих. Все це робить його прекрасним засобом для розвитку і саморозвитку людини.
Гра з піском як консультативна методика була описана англійським педіатром Маргарет Ловенфельд в 1939 році. Вона використовувала тацю з піском і коробку з дрібними іграшками. Маленькі пацієнти, які відвідували її заняття, коробку, в якій жили іграшки, називали «світом».  Тому

М. Ловенфельд назвала свій ігровий метод «світовою методикою». З тих пір пісочну терапію також називають «світова методика».


Для організації використання елементів піскової терапії знадобиться:

• ящик для піску;

• пісок;

• вода;


• колекція мініатюрних фігурок.

Пісочниця - дерев'яний ящик. Його розмір в сантиметрах: 50х70х7. Вважається, що такий розмір пісочниці відповідає обсягу поля зорового сприйняття.

Як матеріал для виготовлення пісочниці найкраще підходить дерево. Адже дерево - природний матеріал.

Найкраще для пісочниці використовувати об'єднання двох кольорів: природного кольору дерева і блакитного. Дно і бортики (за винятком зовнішньої сторони) фарбуються в блакитний колір. Таким чином, дно символізує воду, а бортики - небо. Важливо, що блакитний колір заспокійливо впливає на людину. Крім цього, наповнена піском, блакитна пісочниця виступає мініатюрною моделлю людського сприйняття нашої планети.


Останнім часом деякі психологи пропонують фарбувати пісочницю в інші кольори (наприклад - рожевий, бузковий, зелений). Вони розглядають це в такому напрямі як колір впливає на настрій дитини. 

Екземпляри колекції мініатюрних фігурок повинні бути висотою, бажано, не більше 8 см.. У набір іграшок може увійти все, що зустрічається в навколишньому світі. Матеріал повинен забезпечити будь-яку фантазію.


Для мене великою допомогою у підборі іграшок стали фігурки з «Кіндер-Сюрпризів».
Я розглядаю пісочницю як посередника у встановленні контакту з дитиною. Особливо в ситуації, коли мені важко встановити контакт, то можна запропонувати разом побудувати в пісочниці казкову країну.
Кожній людині, в тому числі і дитині, властиво розвиватися. Але не кожна людина може свої почуття і переживання висловити словом. А в піску це можна зробити в ігровій формі. Я вважаю, що для цього потрібно створити умови, і пісок є дуже хорошим матеріалом для вирішення багатьох проблем.
Граючи в пісок, створюючи свій світ, свою казку, дитина незалежно від віку відчуває себе справжнім чарівником - бо створює світ підвладний йому, герої грають ролі які вона захоче.

Для мене важливо спостерігати за тим, як діти проявляють себе в грі і контакті один з одним. Хтось покаже себе лідером, а інші – крокують за лідером. Один гратиме відокремлено, інший - пошириться на всю територію в пісочниці. У пісочних іграх у дітей включається механізм природної регуляції ігрової взаємодії. Діти отримують досвід самостійного вирішення конфліктів, спільного подолання труднощів, гуртуються, вчаться слухати і чути іншого. Так формується емпатія - здатність до розуміння ближнього і співпереживання йому.

Ігри в пісочниці дозволяють подолати комплекс «поганого художника».

Казкова інструкція, що наділяє дитину роллю Чарівника, дозволяє не тільки перенести в пісочницю свій емоційний стан, а й знайти шляхи його вирішення.


Психологи вважають, що саме головне «спроектувати» свій внутрішній світ зовні. Наприклад, можна намалювати свій стан. Але маленькі діти ще погано малюють. Буває, що дитина засмучується, що не змогла висловити те, що хотіла. А в іграх з піском все стає можливим. Програючи хвилюючі ситуації за допомогою маленьких фігурок, створюючи картину з піску, дитина звільняється від напруги і несвідомо знаходить для себе ті відповіді, які йому було складно отримати від дорослих.

Таким чином, дитяча творчість в пісочниці, стиль взаємодії в процесі створення казкової країни - це проекція внутрішнього світу.


Що ж відбувається в несвідомому мисленні людини, коли вона грає в пісок? Виявляється, людина переносить на пісочний «лист» ландшафт внутрішнього світу. Розігруючи на піску різноманітні казкові сюжети, дитина набуває безцінний досвід вирішення безлічі життєвих ситуацій. Цей досвід у вигляді «концентрату» потрапляє в несвідоме (поки сенс програного на піску може не усвідомлюватися), настає момент (термін для кожного індивідуальний), коли в поведінці дитини відбуваються певні зміни. Це дивно, але кожен починає застосовувати в реальності свій «пісочний» досвід!
Казкотерапевтична пісочна терапія є прекрасним розвиваючим середовищем і є перенесенням проекцій внутрішнього світу. Все це допомагає мені в роботі можливим використанням елементів пісочної терапії в чотирьох аспектах:

• проективної психодіагностики;

• психокорекції;

• психопрофілактики;

• навчання.

Існують ритуали «входу» в пісочну країну і «виходу» з неї.


Спілкування з піском радісне і захоплююче. Але воно вимагає дотримання норм і правил, інакше внесе розлад у душі і думки тих, хто доторкнеться до нього.

Я з дітьми розмовляю про те, що тільки в мудрих, чарівних руках пісок оживає і відкриває свої таємниці. Пісок береже в своїй пам'яті всі дії людей - творчі і руйнівні. Дії йдуть на благо, коли ти будуєш і руйнуєш тільки свої споруди.

Аналізуючи пісочні картини і «пісочні казки» можна діагностувати розвиток і поведінку дитини.

Збір психодіагностичної інформації з пісочної казки в індивідуальній формі здійснюється трьома способами:

- аналізу подій, сюжету пісочної казки;

- аналізу почуттів, що виникли у відповідь на споглядання пісочної картини;

- аналізу розташування фігурок у пісочниці та їх символічного значення.

У процесі заняття, коли дитина будує казкову країну, найкраще не звертати на неї уваги - сісти осторонь і спостерігати непомітно. Це дасть її стану спокій, впевненість у собі, захищеність і можливість побути самим з собою. Коли гра закінчена, слід попросити дитину розповісти або показати, що в нього вийшло. Якщо він відмовляється, не слід наполягати. Можна просто сказати, що вам дуже сподобалася пісочна картинка.

Протягом заняття, поки маленький «чарівник» будує свою казкову країну можна з'ясувати:

• рівень розвитку мовлення (звуковимову, граматичний лад мови, лексику), якщо дитина говорить;

• рівень розвитку ігрової діяльності (іграшки просто накидані в пісочниці, присутній простий сюжет, або розвиток сюжету);

• емоційний розвиток (як висловлює емоції, їх адекватність ситуації, стійкість);

• рівень розвитку таких психічних процесів, як довільна або мимовільна пам'ять (чи пам'ятає де стоять іграшки), сприйняття форми, кольору, розміру;

• стійкість і розподіл уваги, працездатність;

• рівень розвитку волі і цілеспрямованості (чи прибирає іграшки по місцях, доводить справу до кінця);

• уяву (казковий сюжет, його розвиток, різноманітність героїв і т.п.);

• на групових заняттях (2-4 людини) - рівень сформованості комунікативних навичок, стиль спілкування з однолітками.

Процедура психодіагностики в пісочниці проводиться наступним чином. 

Дитині пропоную взяти кошик, підійти до столу з колекцією фігурок і вибрати ті, до яких тягнеться рука, ті, які привертають увагу. Інструкція не обмежує дитину вибирати тільки те, що подобається. Він може вибирати і «злі» фігурки, проектуючи на них існуюче в даний момент внутрішнє напруження. Час вибору зазвичай не обмежується. Кожен вибирає в своєму темпі. Якщо дитина бере все підряд - і в необмеженій кількості - це теж діагностується. Мабуть, вона у даний момент має високий рівень внутрішньої напруги і зараз їй важливо «пропрацювати».

Я в таїнстві вибору не беру. Я, ніби, «розчиняюся», але звертаю увагу на те, що і як вибирає дитина. Далі дитину запрошую до ящика з піском і даю їй наступну «казкову» інструкцію:

«Уяви собі, що ти - Чарівник. Чарівник довго подорожував. Він шукав місце, де ще ніхто не жив, де не ступала нога людини. І, нарешті, він прийшов у пустелю. Задумав Чарівник перетворити пустелю в казкову країну і населив її різними істотами... Перетвори пустелю в той світ, який ти захочеш».
Коли процес завершено необхідно провести обговорення. Питання для обговорення та його порядок можуть бути наступними:

- Розкажи, що ти побудував і хто тут живе?

- Давай уявимо, що на країну обрушилося стихійне лихо (ураган, землетрус, пожежа тощо)

- Що буде відбуватися з жителями цього міста?

- Як вони себе будуть почувати?

- Що робитимуть?

- А як себе поведуть жителі сусіднього міста?

- Як далі будуть жити люди обох поселень?

- Пропоную дитині змінити в пісочниці все, що необхідно.

Слухаючи розповідь дитини про те, яка це країна і хто в ній живе, важливо звертати увагу на характеристики героїв, на характер взаємодії між жителями сусідніх міст. Важливий опис почуттів, переживань, дій людей під час надзвичайної ситуації: хто яку допомогу буде надавати, які мотиви надання допомоги (з почуття співчуття, або з почуття обов'язку, або заради вигоди і т.д.) Також важливо, які стосунки складуться після припинення стихійного лиха.Перший спосіб. Збір психодіагностичної інформації здійснюється шляхом аналізу сюжету пісочної казки. 

Другий спосіб. Психодіагностичної інформації - це аналіз почуттів, що виникають у процесі розглядання пісочної картини. Причому, аналізуються почуття як психолога, так і дитини. Наприклад, я запитую: «Коли ти дивишся на цю країну, що ти відчуваєш?» Або я говорю дитині сама: «Коли я дивлюся на країну, яку ти створив, я відчуваю... Хочу дізнатися твою думку, чому я це відчуваю?» Діагностична інформація, отримана таким шляхом, розповість про рівень розвитку емоційної сфери, здатності відчувати іншого.

Третій спосіб. Отримання психодіагностичної інформації - аналіз розташування фігурок в пісочниці і їх символічне значення.

Для аналізу значення розташування фігурок можна запропонувати наступну схему. «Пісочний лист» умовно розділяється на три частини по горизонталі і три частини по вертикалі.  Таким чином, ми отримуємо ліву, центральну і праву частини.  А також верхній середній і нижній сектора. Зауважу, така інтерпретація справедлива тільки для праворуких.


Заповнена частина пісочниці та її секторів розповість багато цікавого про людину.

Аналізуючи пісочні картини, можна діагностувати такі феномени:Наявність внутрішніх конфліктів

Вони помітні навіть неозброєним оком неспеціаліста. Якщо в пісочниці йдуть бої, добро бореться зі злом, але зло перемагає, якщо пісочна країна знаходиться на стадії руйнування або запустіння.
Рівень і спрямованість агресії

Якщо в пісочниці розгортаються баталії або має місце персонаж, до якого проявляються агресивні дії, ми маємо справу з досить високим рівнем агресії, особливо, якщо це підтверджується усним оповіданням про картину.


Конфлікти зі значущими і близькими людьми

В цьому випадку має місце протиборство героїв, що грають реальних членів оточення автора.
Потенційні, ресурсні можливості

Виявляються як чудові предмети, що несуть позбавлення і щасливе вирішення ситуації. Згодом ми можемо до них звертатися для посилення «Я».
Способи подолання труднощів

Пряма агресія, хитрість, заступництво, уникнення, взаємодопомога та ін..Правила гри в пісочниці для малечі

Пісочний чоловічок просить тебе, малюк:1. Бережи піщинки - не викидай їх з пісочниці. Якщо випадково пісок висипався, покажи це дорослому, і він допоможе їм повернутися назад в пісочницю.


2. Піщинки дуже не люблять, коли їх беруть в рот або кидаються ними в 

інших дітей.


3. Пісочна фея любить, коли у дітей чисті ручки і носики. Пограв з піском - помий ручки і покажи чисті долоньки.


Ігри з піском для дітей дошкільного віку
Молодший дошкільний вік


«Шпарки для мишки»
Дитина разом з дорослим копає невеликі «ямки – шпарки» руками або совочком. Потім педагог обігрує споруду за допомогою іграшки. Наприклад, педагог бере іграшкову мишку в руки, імітуючи її писк. Потім її «мишка-норушка» пробирається в кожну нірку і хвалить дитину за те, що вона зробила для неї чудові будиночки. Будиночки можна робити і для інших іграшок - зайчиків, лисенят, ведмежат.
«Я печу, печу, печу»

Дитина випікає з піску різноманітні вироби (булочки, пиріжки, тортики). Для цього малюк може використовувати різні формочки, насипаючи в них пісок. Пиріжки можна «випікати» і руками, перекладаючи мокрий пісок з однієї долоньки в іншу. Потім дитина «пригощає» пиріжками гостей, ляльок.


«Парканчики»

Малюк руками ліпить парканчики по колу. За таким парканом можна заховати зайчика від злого сірого вовка.


«Чарівні відбитки на піску»

Вихователь і малюк залишають відбитки своїх рук на мокрому піску, а потім домальовують їх або доповнюють камінчиками, щоб вийшли веселі мордочки, рибки, восьминіжки, пташки і т.п..
Старший дошкільний вік


«Секретик»

Гра проводиться з ускладненням. Дітям пропонується «засекретити» геометричні фігури, літери, цифри.


«Відгадай»

У піску заховані літери (кількість варіюється). Дитина знаходить літери і складає слова.


«Країна слів»

На поверхні піску написано слово з пропущеною літерою. Дитині пропонується написати пропущену літеру паличкою.


«Сапер»

Рука одного гравця перетворюється в «міну»: вона може знаходитися в піску в будь-якому положенні. Задача іншого гравця - «сапера», відкопати «міну» не торкаючись до неї. «Сапер» може діяти руками, дути на «міну», допомагати собі тонкими паличками або пір'їнками.


«Моє ім'я»

У піску заховані літери. Дитина повинна знайти їх і скласти своє ім'я. У наступних іграх педагог додає букви з інших імен.«Намисто для мами»

«Що ж робити? Де взяти намисто для моєї красуні?»


За допомогою дрібних кольорових камінчиків, черепашок, квасолі дитина викладає послідовно намистинки на піску.


«Розкопки»

Потрібно заздалегідь закопати в пісок маленькі предмети: ложку, пробку, ручку і т.п. Дитина повинна їх розкопати і разом з дорослим придумати історію про те, кому належали ці речі.


«Чиї сліди»

 Можна грати з невеликою групою дітей або з однією дитиною. Один учасник гри малює на піску сліди тварини. Всі інші повинні вгадати, кому належать сліди.


«Сліди»

Запропонувати пройтися по прокладених доріжках долоньками, пальчиками (згрупованими по 2, 3, 4, 5) залишаючи сліди. Пофантазуйте разом з дитиною (чиї це сліди?).


«Відбитки»

Зробити відбитки кулачків, пальців. Спробувати знайти подібність візерунків з об'єктами навколишнього світу.«Гра на піаніно»

Спочатку запропонувати дитині «виконати твір» на столі. Потім - на піску. Звернути увагу на рух не тільки пальців рук, а й кистей.«Збери гриби»

Ти корзину в ліс бери,

Там гриби мені збери.

Здивуєшся ти, мій друг:

Скільки тут грибів навкруг!

По черзі дитина запускає руку в пісок і шукає гриби. Кількість грибів змінюється з кожною грою.


«Хліб»

Борошно в тісто замісили,

А з тіста ми зліпили

Пиріжки і плюшки,

Здобні ватрушки!

Дитина стискає і розтискає пісок кулачками («місить»).

Потім довільно ліпить вироби.
«Загадка»

Педагог закопує якусь іграшку в пісок. Дитина повинна її знайти, і на дотик дізнатися: що це, чи хто це?


Відгадай загадку

Мета: розвивати мислення, дрібну моторику.

Матеріали: пісочниця, мініатюрні фігурки.

Хід гри

Дорослий загадує загадку, дитина відгадує її, а в пісочниці захована відгадка. Відкопавши те, що заховано, він перевіряє правильність відповіді.Вгадай, що заховано в піску

Мета: розвивати вміння пізнавати предмети за їх словесним описом.
Матеріал: пісочниця, мініатюрні фігурки.

Хід гри

Дитині пропонується, використовуючи мініатюрні фігурки, побудувати пісочну картину під назвою «Чого на світі не буває». Після завершення роботи дитину просять розповісти про те, що вийшло. Постарайтеся разом з нею скласти казку.


Кольорові парканчики

Мета: розвивати у дітей сенсорне сприйняття.

Матеріали: пісочниця, рахункові палички (по десять червоних, синіх і зелених), мініатюрні фігурки.

Хід гри

На столі,в роздріб, лежать рахункові палички різних кольорів. Дорослий просить дитину вибрати з них сині палички і побудувати парканчик синього кольору. Потім - червоні палички і побудувати парканчик червоного кольору. Можна запропонувати дитині побудувати один великий паркан, чергуючи палички за кольором.


В саду чи в городі

Мета: знайомити дітей з навколишнім світом, розвивати мислення, мовлення, дрібну моторику.

Матеріали: дві пісочниці, іграшкові овочі та фрукти.

Хід гри

За помахом чарівної палички одна пісочниця перетворюється на фруктовий сад, інша - на город. Дітям пропонується посадити сад і город. Після виконання завдання діти розповідають, що де росте. Дорослий просить дитину описати овочі та фрукти за формою, кольором, смаком.


Узагальни і запам’ятай

Мета: розвивати пам'ять, увагу, уміння класифікувати предмети за заданими ознаками.

Матеріали: пісочниця, мініатюрні фігурки.

Хід гри.

Дитині дається завдання побудувати в пісочниці казковий ліс і заселити його дикими тваринами. Він вибирає з безлічі фігурок тільки диких тварин і будує пісочну картину. Дорослий пропонує дитині запам'ятати всіх тварин, яких він розташував в лісі. Дитина відвертається, а дорослий у цей час прибирає одну тварину. Дитина, повернувшись, каже, кого не стало. Гра ускладниться, якщо додати ще одну дику тварину.


За таким принципом можна перетворити пісочницю в чудовий фруктовий сад, поле з квітами, город з овочами, квартиру з меблями .

В кінці гри діти складають казкову історію.


Подорож у казкове місто

Мета: розвивати образне мислення, уяву, мову.

Матеріали: пісочниця, мініатюрні фігурки, набір картинок-вивісок із зображенням різних предметів: шафи, гребінців, хліба, пакета молока, книг, цукерок і т.п.

Хід гри.

Дорослий показує дитині вивіску, на якій зображена шафа, і запитує, як може називатися магазин, де продається цей предмет. Після того як усі вивіски розглянуті, дорослий розповідає історію про казкове місто.


Діти промовляють чарівні слова «Крібле-крабле-бумс» і починають будувати казкове місто. Після завершення роботи розповідають про те, що вийшло, діляться враженнями.
Килим-літак для принцеси

Мета: вчити дітей розуміти кількісні та якісні співвідношення предметів (менше - більше, вище - нижче, праворуч, ліворуч), закріпити знання про геометричні форми.

Матеріал: трикутники, квадрати, круги, овали, прямокутники, що розрізняються за кольором і розміром.

Хід гри.

Дорослий розповідає казку.

У казковому царстві принцеса жила,

Дуже красива, добра і мила.

Раптом прилетів змій,

Щоб на принцесі одружитися скоріше

І забрати у світ страху й темряви,

Зробити царицею зміїної країни.

Нам треба принцесу від змія врятувати,

В заморські країни її вивезти.

Побудуємо, хлопці, килим-літак,

Нашу принцесу він точно врятує.

Дорослий пропонує дитині зробити для принцеси чарівний килим-літак,

прикрашений геометричним орнаментом.

Після виконання завдання дитині задаються наступні запитання.

1. Знайди і покажи найменший кружечок.

2. Знайди і покажи найбільший квадрат.

3. Назви фігури, розташовані внизу, вгорі, ліворуч, праворуч.

4. Яких кольорів фігури на килимі-літаку.

5. Назви, де знаходиться червоний маленький квадрат і т.п..


Нова квартира для ляльки Маші

Мета: розвивати образне мислення, сприйняття, уміння будувати відповідно за планом-схемою.

Матеріал: лялькові меблі, лялька Маша, план-схема кімнати.

Хід гри.

Дорослий: 

- Діти, сьогодні наша пісочниця за помахом чарівної палички перетворюється на нову квартиру ляльки Маші.

Квартиру лялька Маша отримала

І меблі в магазині закупила:

Ліжко, шафа, крісло, стільчик, стіл

Заніс в квартиру вантажник і пішов.

Куди ж меблі розставляти?

На допомогу Мишка треба кликати.

Ведмідь відгукнувся на заклик,

План накреслив і був такий.

Одна знову залишилася Маша,

І засумувала лялька наша.

Допоможемо меблі їй розставити,

За планом в кімнату поставити.

Дорослий пропонує дітям план-схему, на якій зображені: стіл, стілець,

крісло, диван, ліжко, шафа. Діти за цією схемою розставляють меблі в квартирі.
Дитячі таємниці

Мета: вчити дітей малювати карти-схеми, розвивати мислення, уяву.

Матеріали: пісочниця, набір мініатюрних іграшок, папір, ручка.

Хід гри.

Діти разом з дорослим креслять карту-схему з умовними зображеннями дерева, річки, гір, лісу, будинків.

Дитина за даною схемою будує пісочну картину.
Дитину просять відвернутися, а в цей час дорослий ховає секретик на різних ділянках картини. На карті-схемі в тому місці, де заховані секретики, ставиться крапка.

Дитина повертається і відшукує секретик, відповідно до карті-схемі.


Гру можна ускладнити. Дитина ховає секретик сама і зазначає їх місцезнаходження на карті-схемі. Дорослий відшукує.
Будівельники на казковому острові

Мета: розвивати уяву, творче мислення, сенсорне сприйняття художньо-конструкторські здібностей, уміння будувати відповідно до плану-схеми.

Матеріал: блоки трикутної, прямокутної і квадратної форм різного кольору, палички, мініатюрні фігурки тварин, птахів, людей, конверт з листом.

Хід гри.

Дорослий розповідає історію про пляшку, викинуту на берег моря з листом всередині. Дитина бере пляшку і дістає лист наступного змісту.

В океані острів був чудовий,

Нікому досі не відомий.

Замки, вежі та палаци

Звели будівельники-творці.

Але чорні хмари раптом набігли,

Сонце закрили, вітер покликали.

Жителі сховатися тільки встигли,

Вогонь, ураган і дощ налетіли.

Зруйновано все: тільки камені одні.

Ось що залишилося від цієї країни.

Тепер не існує чудової краси.

Залишилися лише одні мрії, що ...

На цьому лист переривається.

Дорослий задає дітям такі питання для обговорення:


- Як ви думаєте, про що мріяла людина, яка написала цю записку?
-  Що це була за людина?

Дорослий:

- Подивіться, на звороті записки намальовані креслення споруд з блоків різної форми і кольору. Давайте візьмемо чарівну паличку, вимовивмо «Крібле-крабле-бумс» і перемістимося на острів Казки, де спробуємо побудувати чудові споруди за кресленнями. Здійснимо мрію людини.

Місто, де ми живемо

Мета: розвивати уяву, творче мислення, закріпити знання про рідне місто: хто в ньому живе, який їздить транспорт, які працюють заводи ...

Матеріали: дві пісочниці, мініатюрні фігурки.

Хід гри.

Дві групи дітей будують рідне місто, кожна - у своїй пісочниці. Потім учасники по черзі розповідають про те, що побудували. Команди задають один одному запитання, обмінюються враженнями про почуте.Елементи пісочної терапії - дуже благодатний метод як терапії, так і навчання. 

Фрагментарно її можна використовувати в будь-якому виді діяльності дітей.
Заняття з використанням елементів пісочної терапії для дітей раннього віку.
«ПОДРУЖІТЬСЯ З СОНЕЧКОМ».
Мета: вчити дітей визначати на дотик властивості піску, розвивати у дітей дрібну моторику рук, сприйняття, мислення, фантазію, закріпити знання назв квітів, тварин, виховувати дбайливе поводження з піском.

Обладнання: пісочниця, занавіс, відерце з піском, сито, іграшки по кількості дітей, совочки, квіточки, повітряні кульки по кількості дітей, струмочок.

Хід заняття.

(Діти заходять в групу під музику.)

Психолог: Подивіться як багато гостей прийшло до нас в групу! Привітаємося з гостями.

Діти: Доброго дня.

Психолог: Діти! Подивіться, що це на небі?!

Діти: Сонце. (Звучить музика, діти виконують сихогімнастику.)

1. Сонечко встало (круговий рух перед собою)

Ранок настав.

2. Ранок настав (діти махають руками)

Птахи прокинулися.

3. Птахи заспівали (руки вгору - потягнулися)

Діти прокинулися.

4. Діти прокинулися (діти посміхаються один одному)


Посмішки всюди.

Психолог: Здрастуй, сонечко! (Діти вітаються)

Діти: Здрастуй, сонечко.

Психолог: Діти, це сонечко?

Діти: Так!

Психолог: Діти, а що ж це сонячний промінчик тримає?

Діти: Кульки!

Психолог: А якого вони кольору? 

Діти: Червоного, жовтого, синього, зеленого.

Психолог: Потрібно у 1-шу корзину покласти кульки червоного кольору, а решту в іншу корзину.

(Діти розкладають кульки.)

Психолог: Правильно. Ми із завданням впоралися, сонечку сподобалося!
Діти, а сонечко на місці не стоїть воно далі йде і з собою нас кличе. (Йдемо за сонцем.)

Психолог: Діти, подивіться, що це у нас на шляху? 

Діти: Струмочок! (Дзюрчання струмочка на касеті.)

Психолог: А як же нам через нього перейти?

Діти: Перестрибнути, побудувати місток.

Психолог: Правильно, можна побудувати місток. А ми з вами перестрибнемо через струмочок. (Хвалить дітей.) 

Ось ми і прийшли. Яка гарна галявина. Послухайте, як тут тихо. Навколо один пісок. Але цей пісок не простий, він чарівний і може відчувати дотики, Пісочок може показати дітям багато цікавих ігор. Але спочатку давайте згадаємо, як потрібно правильно грати з пісочком.

- Пісок в рот брати можна?

- Розкидати можна?

- Їсти його можна?

(Діти відповідають.)

- А зараз покладіть долоні на пісок. Давайте його погладимо долонею, потім долоньку перевернемо. Який пісок?

- Жорсткий чи гладенький?

- Сухий чи мокрий?

- М'який чи твердий?

(Діти відповідають.)

- Давайте привітаємося з нашим другом-пісочком.

- Здрастуй, пісок! (Діти вітаються різними варіантами.)

- Послухайте... Він з вами вітається, тільки дуже-дуже тихо. Давайте його розвеселимо. Полоскочемо спочатку однією рукою, кожним пальчиком. Потім іншою і обома. Тепер плавними рухами як змійки побігли по піску пальчиками.

- Давайте його погладимо між долонями.

- Візьміть у руки пісок міцно-міцно, потихеньку відпустіть. Ще раз давайте його візьмемо в руки міцно-міцно, щоб жодна піщинка не впала з кулачків і знову відпустимо.

- Подивіться, до нас в гості прийшли іграшки. Вони люблять ховатися в піску. Давайте зіграємо з ними в пісочні хованки. Зараз ви закриєте очі, а вони сховаються в пісок. Після того, як я скажу: «Відкриваються очі, починається гра», ви повинні їх знайти в піску. Ви можете розкопувати пісок пальчиками.

(Діти знаходять іграшки, допомагають один одному в пошуку.)

- Що ви знайшли в пісочку?

- Молодці, іграшкам дуже сподобалося з вами грати.

- Я дуже пишаюся вами! Ви так старалися! Подивіться, як світяться у них очі, вони посміхаються вам! І ви посміхніться їм у відповідь.

-А ще в нашій пісочній країні йдуть незвичайні пісочні дощі. Це дуже приємно. Дивіться, як це відбувається. Підставте свої долоньки під пісочний дощик.

- Пісочний дощик, кап-кап-кап.

Ти не капай довго так.

- А тепер як тільки піде дощик, ви заховаєте свої долоньки, стиснете їх в кулачок.

На нашій галявинці пусто, тут не ростуть квіточки. Давайте покличемо дощик, який допоможе нам все оживити, адже у дощика всі краплі чарівні.
Кожній дитині видається лійка і совок. Діти за допомогою їх починають поливати пісок.

- Пісочний дощик лий веселіше!

Пісочних крапель не шкодуй.

Для квітів, для людей

І для маленьких дітей.

Ось і дощ зовсім пройшов.

Стало всім нам добре

І сонце засвітилося

Засяяло.
Психолог: А вам діти сподобалася наша подорож з сонечком?

Діти: Так!

Сонечко чудове,

Дуже цікаве,

З нами співало, і грало,

Нам завдання давало,

Але сонечку пора йти далі

І нам пора повертатися в дитячий садочок. 

Психолог: Діти, а сонечко нам приготувало подарунки (солодощі). Діти пригощаються .


Корекційне заняття з використанням елементів пісочної терапії.

«Подорож до Країни Доброти».

Мета: вчити дітей прислухатися до себе й називати свої відчуття. Вміти розуміти себе й інших. Розвивати тактильно-кінестетичну чутливість. Формувати навички позитивної комунікації, позитивні риси характеру. Розвивати творчість, зв’язне мовлення. Виховувати позитивні риси характеру, бажання робити добро. Зняття емоційного напруження.

Матеріали: листи, фломастери, аркуші паперу, піднос, повітряні кульки, великі кубики, іграшковий телефон, квітка з пелюстками, фотоапарат, фотографія Феї, пісок, іграшки, листівка-запрошення, серветки, столики, хатинки для гномів, дерева, одяг для гномів, феї, страшилки, вірші.

Заходимо до зали: Доброго дня!Вихователь: Всі гості зібрались при хорошій днині

Щоб чарівну казку подивитись нині

В нашому садочку весело зростати

Будемо скоріше казку починати.

(Помічаємо листівку запрошення)

У дивній країні казок і пригод

Живе чарівний казковий народ

Гномів і фей в цій країні багато

По справах чарівних їх можна впізнати

Створюють в казці ці феї дива

І дня без чаклунства у них не бува

Чарують, мудрують вони повсякчас

До себе на бал в країну Доброти запрошує Фея.


 • Нас запрошують на бал! А ви хочете потрапити в країну

Доброти!

 • А як ви думаєте, на якому транспорті нам можна доїхати або

долетіти до країни Доброти?( на літаку, поїзді, машині, автобусі, на кораблі)

 • Діти але ж ми вирушаємо в Чарівну країну, то і транспорт

повинен бути чарівним. Що це може бути?( Гуси-лебеді, ступа, килим-літак, повітряна куля, літаючий корабель)

- Але ми не знаємо дороги, щоб потрапити на бал! А давайте

зателефонуємо Феї!

- Доброго дня! Підкажіть будь-ласка, як нам потрапити до

вашої країни?

Фея: (голос) Я рада чути вас. Негайно висилаю свого помічника на повітряному транспорті.

(З’являється хлопчик з повітряними кульками, які роздає дітям.)

- Ми вирушаємо в політ щоб впізнати цілий світ світ добра і красоти де щасливі я і ти.(Музика, кружляють з повітряними кульками і з’являються на галявині.)

- Яка чудова, чарівна, красива галявина. Що ви відчуваєте потрапивши сюди?

- Я відчуваю радість. Мені весело приємно. Мені тепло і затишно.

- Які жителі живуть у цій країні?

- Добрий Кіт Леопольд, кумедний Карлсон, веселий П’ятачок, великі друзі крокодил Гена і Чебурашка. (Виходить Фея).

- А ось Фея!Фея : Я рада вас вітати в своєму королівстві!

Діти : Доброго дня! – Але чомусь ти невесела, мабуть, щось трапилось. – Може хтось образив! – Щось загубилося.

Фея : Так, мені не до сміху і жартів. В Країні трапилася велика біда. Фея Зла і Смутку розсердилася, що її не запросили на бал і зруйнувала мій величний, прекрасний палац, а моїх вірних друзів помічників гномів – Веселунчика, Сміливчика, Дивунчика – зачаклувала.

Діти : Ми раді тобі допомогти. Тільки де вони живуть твої друзі?

Фея : Дякую Вам, друзі. Я Вам покажу. Тоді не гаємо часу і вирушаємо (Діти під музику виконують «Кривий танок»).

В Країні дивовижній

У лісі чарівнім

Стоїть собі хатинка

Сміливий живе гном.

- До кого ми потрапили?Діти: До гнома Сміливчика!

Сміливчик: Ой, Ой, Ой – Боюсь, боюсь, боюсь!

Фея: Що це з ним трапилося?

( Звучить пісня Привидів і виходить Страшилка.)

Вихователь: Ви зрозуміли, що з гномом трапилося?

Діти: Це помічниця Злої Феї, Страшилка, зачаклувала Сміливчика і він тепер всього боїться!

- Іди до нас. (Забирають Гномика.)Фея: Так, Сміливчик злякався Страшилки, а ви, діти, боїтесь когось чи чогось? Може і до вас вона забігала?

Діти: (Відповідають.)

Фея: Але я теж Чарівниця і зараз трішечки почаклую. Давайте спробуємо свій страх намалювати на піску. Як ви його уявляєте!

(Малюють.) – А тепер ці малюнки з страхами давайте знищимо. (Долонею витирають малюнок на піску) – Чаклую, а ви мені допомагайте. Ти страховисько давай із піщинками зникай!

( Дмухають через трубочки на пісок.) – Так краще?

( З’являється Страшилка.)

- Ніхто мене не боїться, нікому я не потрібна!Діти : Не роби поганого і ми з тобою будемо дружити і заберемо на бал!

Страшилка: Але ж я така не гарна, не красива.

– Ми тебе прикрасимо! (Діти прикрашають її).

До зустрічі на балу!

Фея : Поспішаємо далі на допомогу!

( Підстрибуючи ідуть під музику.)

- Якщо на галявину прийдете

Чарівну квітку ви знайдете

В квітці тій тірлі – бом – бом

Живе Дивучок Гном.Вихователь: А ось і Дивунчик. У нього, діти, завжди щось цікаве, незвичайне, дивовижне!

Діти: Добрий день, Гномику! – Як гарно в тебе! Чим ти нас здивуєш?

Гном: Була у мене ніжна Диво –Квітка. Але коли фея Зла і Смутку скоїла лихо в нашій країні, ця квіточка зів’яла і пелюсточки осипалися. Врятувати її може лише той, у кого добре серце.

Фея: Я вважаю, що мої гості саме такі діти.( Бере пелюстку і чіпляє на квітку.)

 • Я хочу, щоб ця квітка цвіла для того, щоб було добро на землі.

Діти: А я – щоб була радість.

 • А я – щоб було милосердя.

 • А я – щоб було щастя.

 • А я – щоб була ніжність.

 • А я – щоб був мир.

 • А я – щоб була злагода.

 • А я – щоб була дружба.

 • А я – щоб була щирість.

Вихователь: Ой, дивіться яка краса. (Діти беруться за руки і стають навколо квітки).

 • Ми даруємо тепло своїх сердець тобі, квіточко, рости!

Гном: Дякую Вам!

Фея: Я була переконана, що у вас все вдасться. Залишився у нас веселий і кумедний мій помічник, хто?

 • Веселунчик!

Фея : Поспішаємо!

(Їдуть як паровозики.)

- Де неходжені стежинки

На горбочку під дубком,

У малесенькії хатинці

Там живе Веселий гном.

Вихователь: Оце чекали веселощів. А нас навіть і не зустрічають.

( Гномик спить біля хатки.)

Ой, Веселунчик спить, давайте його розбудимо. • Ну ж бо, гномику, вставай!

 • Я не хочу!

 • Ну ж бо очки умивай!

 • Я не хочу!

 • Одягай свої штанці!

 • Я не хочу!

 • Солоденьки їж млинці.

 • Я не хочу!

 • Що ж продовжуй далі спати можеш зовсім не вставати!

( Гномика забирають. З’являється Зла фея)

Зла Фея: А я встигла. Мені вже доповіли. Що ви тут витворяєте. Не буде по вашому. Веселунчика ви не розчаклуєте!

Діти: Чому ти така зла?

 • Зла людина не красива.

 • З нею ніхто не дружить.

Зла Фея: Чому я не красива?

Вихователь: Діти, покажіть, яка фея, коли вона сердиться.(Пантоміма.)(Вихователь виймає фотоапарат і фотографує. З’являється фото з злим образом, показує.)

 • Подивись яка ти!

Зла фея: Ой, що це за страхіття?

Діти: Так це ж ти!

Фея: Подивись, якою б ти була, якщо б стала доброю, як наші діти.

(Діти посміхаються.)

(Фея зникає і з’являється красивою, а за цей час вихователь перевертає фото і на ньому зла фея перетворюється в добру.)

 • Діти, подивіться на фото, яка тут фея?

 • Усміхнена, красива, молода, справжня принцеса!

Фея: Погляньте, що сталося із Злою феєю, справжня королева краси.

Зла фея: Мені так соромно, що я була зла і зруйнувала країну Доброти. Але я вам допоможу її відбудувати.

Діти: Ми побудуємо ще красивіший палац.

( Музика. Будують палац з піску.)

На закінченню виконують пісню «Країна Доброти».Фея: Дякую вам за допомогу! Ми завжди раді бачити вас в нашій країні. Я присвоюю вам звання « Почесні гості Країни Доброти».

Вихователь: А нам пора додому.

(Беруть повітряні кульки і летять додому.)

Міні-заняття з використанням елементів пісочної терапії.

«В пошуках скарбу».
Мета: закріпити поняття «ліво», «право», вчити орієнтуватися в просторі, розвивати слухову увагу, виховувати зосередженість, посидючість.

Обладнання: набір дрібних іграшок: ялинки, дерева, гриби, квіти, колодязь, повний місяць, молодий місяць, їжаки.

Хід заняття

 • Сьогодні ми з вами вирушимо на пошуки скарбу. Цей скарб захований в лісі під старим дубом, дорогу до нього мені підказала Мудра Сова. Я буду тобі розповідати, а ти уважно слухай і пальчиком малюй дорогу на піску.

Психолог показує на піску, звідки дитина вирушить у дорогу.

А тепер слухай уважно:

Якщо направо до ялинки дійдеш,

Далі вниз до криниці підеш.

Знову направо до високої сосни,

Далі вниз до круглого місяця!

Далі ліворуч ти швидко йди,

І зустрінеш Їжака у себе на дорозі.

Тебе він направить: «Іди, мій друже, вниз!»

Звернеш там направо - побачиш гриби.

Від них ти опустишся вниз,

Звернеш там наліво - шукай під дубом!(Педагог читає інструкцію повільно і чекає поки дитина не виконає кожну вказівку правильно.)

- Ну ось ти і біля старого дуба! Можеш копати, і ти дізнаєшся, що для тебе приготувала Сова. • Дитина руками шукає в піску скарб, знаходить іграшку (машинка, лялечка). За те, що ти правильно і добре впорався, Сова дарує тобі цю іграшку.


«Порятунок Принцеси»

Розповідь педагога з демонстрацією.

 • Жив-був Король. І була в нього дочка, красива і добра дівчина. І захотів злий Змій

Горинич одружитися на ній і викрав Принцесу. Засумував Король, а королівство занепало.

 • Діти, давайте допоможемо Королеві, врятуємо Принцесу.

 • Для того, щоб нам було легше, Король дав план свого королівства. 

Нам необхідно на піску побудувати володіння Короля, а вже потім ми зможемо знайти дорогу до замку Змія Горинича і звільнити дівчину.

(Діти вибудовують на піску королівство.)

Після того, коли буде закінчена споруда, діти простежують маршрут і подорожують по піску до будинку Змія Горинича, і звільняють Принцесу.Елемент драматизації казки «Три ведмеді».
Ведучий розповідає початок казки.

Діти заходять до лісу. (Всі діти підходять до пісочниці. Вихователь пропонує їм розгладити пісок руками, діти гладять пісок по черзі. Потім ділять площу пісочниці на галявини, насаджують квіти, траву, дерева. Залишають сліди тварин, які живуть в лісі. Ходять по стежках, збирають гриби, перегукуються.) 

Маша заблукала і підійшла до будиночка... (Далі йде драматизація за задумом вихователя).

Замість пальчикової гімнастики можна провести основні прийоми знайомства з піском: • Поклали на пісок долоні. Який пісок на дотик? Нагріли пісок.

 • Погладили пісок, розрівняли поверхню. Рухи вліво, вправо, вгору, вниз і т.п..

 


«Намисто для весни».
1. Загадка:

Промінчик сонячний зловила у вушко голочки з сосни,

Прегарні проліскові зшила сорочку, шапочку, штани.

Щорік вона працює вправно, про неї кажуть, що красна …

Так хто ж бо ця майстриня славна?

Відгадати не важко, це … (Весна).

2. Прийшла весна (підібрати ознаки)

Весна (яка?) .. добра, красива, зелена ...

3. Весна засумувала, бо подув сильний вітер і зірвав з неї чарівні намистинки. Вони впали в пісок. Давайте допоможемо їх знайти.
Діти ділять пісочницю на дві частини, і кожна дитина, занурючись рукою в пісок, шукає намистинки на своїй половині. (Намистинки різного кольору: червона, рожева, жовта, зелена, біла, коричнева, блакитна, синя.) У кожної дитини по 4 намистини. 

4. Д/г «Виклади намистинки в певній послідовності».

5. Д/г «Якої намистинки не стало?».

6. Д/г «Підбери предмет за ознакою» (назвати предмети такого ж кольору, як намистинка).

 7. Психолог малює коло на піску, діти викладають по лінії намистинки і називають порядковий номер.  - Яка фігура вийшла?  - Коло.

 8. Пригадування назв геометричних фігур.

Д/г «Бомбочка». Психолог ховає у піску дві геометричні фігури (куля і циліндр, куб і конус).  Діти обережно підкопують пісок і намагаються впізнати фігуру. Якщо називають правильно, то дістають її з піску.

- Які це фігури? 

Об'ємні.

Психолог показує коло, квадрат, трикутник.

- Які це фігури? 

Площинні.

Малювання на піску площинних фігур.

9. Весна рада і вдячна вам. - Чуєте, як все співає і веселиться?Прослуховування запису «Звуки природи».

10. Складання речень з використанням слів: дерево, трава, квіти

Застосування пісочниці найбільше

підходить для роботи з дітьми дошкільного віку.

Часто маленькі діти не можуть виразити своїх переживань через недостатній розвиток вербального

апарату, бідність уявлень. Запропонована 

техніка може виявитися досить корисною
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка