Боротьба героїв п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка» за своє щастя



Скачати 45.47 Kb.
Дата конвертації31.12.2017
Розмір45.47 Kb.
ТипКонспект

Герасимчук Ніна Савівна



Вчитель української мови та літератури

Майдано – Олександрівської ЗОШ І – ІІІ ст.
Конспект уроку української літератури у 9 класі

Урок – дискусія



Тема: Боротьба героїв п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка» за своє щастя.

Мета: навчати учнів давати оцінку вчинкам персонажів; розвивати вміння дискутувати, висловлювати свої судження, використовуючи літературний матеріал, життєвий досвід: виховувати моральні цінності.

Обладнання: мультимедійна дошка, підручник, прислів'я про щастя.

Методи. Форми, прийоми: повідомлення, бесіда, метод «мікрофон»,словникова робота, асоціативне гроно, інсценізація, складання пам'ятки, дискусія, складання сенканів, рефлексія.

Не те чеснота, лиш би книги чтить,

А щоб із книг зерна добра й любові

В своїй диші посіяти й зростить.

І. Кочерга


Хід уроку

Організаційний момент.

Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

У ч и т е л ь. Друзі! Ми живемо в час, коли моральні цінності витісняються черствістю, егоїзмом, навіть жорстокістю.

Але ж людина перестає бути людиною, навіть маючи мову, знаючи історію, якщо вона не наділена благородством, співчуттям, неспроможна любити, не має сили і бажання боронити добро від зла, боротись за щастя. Мета нашого уроку – дискусії: посіяти у ваших душах зерна добра й любові, прагнення щастя, розвивати комунікативні навички.

Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.

-Яка тема твору І. П. Котляревського «Наталка Полтавка»? (Показ справжнього обличчя українця, його прекрасної душі, неповторного характеру).

-Що об’єднує героїв п’єси? (Прагнення щастя).

М е т о д « м і к р о ф о н». Висловіть свою думку на тему «Що таке щастя?»



Сприймання і засвоєння навчального матеріалу.

Н а д а н н я н е о б х і д н о ї і н ф о р м а ц і ї.

Щастя… Для одних – це гроші, розкіш. Інші бачать його в сімейному житті, ще інші – у повсякденній роботі.

Говорячи мовою словника, щастя – поняття моральної свідомості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внутрішній задоволеності повнотою й осмисленістю життя. Це уявлення про те, якими повинні бути життя і діяльність людини.(Запис на мультимедійній дошці).

Академік М. Амосов, розмірковуючи про щастя, дійшов висновку, що його приносять не гроші і не висока посада, слава чи успіх у жінок, а ставлення тих, хто оточує тебе, їхня довіра, повага, любов.

Іван Багряний переконує, що щастя любить сміливих.

Щастя… У кожного своє мірило його. Щастя не можна виміряти, його треба відчути. Немає в житті рівних доріг, що ведуть до щастя. Шлях до нього тернистий, терпкий. У кожного різне бачення щастя. Різне бачення його і в героїв п’єси “Наталка Полтавка», різний шлях до нього її персонажів.



І н т е р а к т и в н а в п р а в а «асоціативне гроно».

Символом нашого уроку буде серце. Адже справжнє щастя твориться з чистим серцем і вадчуває щастя людина не розумом, а серцем. Із сердець утворилась квітка «ЩАСТЯ», на пелюстках якої – народні прислів’я про щастя. Можливо, якесь із них допоможе підтвердити вам свою думку під час дискусії.

Серце – символ вручаю кожному з вас, на ньому запишіть , що ви очікуєте із уроку.

І н с ц е н і з а ц і я. Перед тим , як почати нашу дискусію, подивимось сцени із твору, у яких герої розмірковують про щастя.

С ц е н а 1. Возний і Наталка.

- Яка думка про щастя прозвучала у цьому уривку? ( «Знайся кінь з конем, а віл з волом»).

С ц е н а 2. Терпилиха і Наталка.

- Що заставило матір переконувати Наталку на шлюб з нелюбим паном?

(Убожество і старість).

С ц е н а 3. Петро і Наталка.

- Які настрої звучать у діалозі? (Оптимістичні настрої, віра в щасливе майбутнє).



Р о б о т а з п а м’ я т к о ю – п о р а д о ю щ о д о д и с к у с і й.

*Говори тільки відверто, сміливо: не помиляється той, хто не прагне знати правильний шлях до істини.

*Основна зброя в аргументації виступу – знання змісту, проблематики художнього твору, власна позиція.

*Принциповість і чесність – супутники правильної точки зору.

*Жести – ще не докази.

*Не збивайся з теми.

Д и с к у с і я.

План проведення дискусії

І. Вічна проблема щастя.

ІІ. Шляхи до щастя персонажів твору.

1.Терниста дорога до щастя головної героїні.

2. Благородство чи слабкодухість у коханні Петра?

3. Чому прагнення Терпилихи підмінити для дочки поняття людського щастя матеріальним достатком зазнало краху?

4. Чи здатний возний на щирі почуття до Наталки?

ІІІ. Як допомогла мені зрозуміти зміст щастя п’єса І. П. Котляревського «Наталка Полтавка»

В ч и т е л ь. Отже, ми переконались, що щастя Наталки у її доброму імені, в праці, коханні, Петра – у готовності до самопожертви в ім’я щастя близьких людей. Возний щасливий. Що хоч одну добру сраву зробив у своєму житті. А Терпилиха… Хіба мати ворог своїй дитині.

С к л а д а н н я с е н к а н і в п р о щ а с т я.

Щастя

Різне, жадане, прекрасне,

Кличе, тривожить, манить.

Щастя знає, кого шукає –

Скарб.

Підбиття підсумків, оцінювання результатів.

Епіграфом нашого уроку були слова: (учень читає).

-Які зерна посіяли ви у своїх душах? (доброти, великодушності, щирості,прагнення боротись за своє щастя).

Зерно до зернини – і виросте нива, а назва її – життя.

Р е ф л е к с і я. Результати очікування.

Урок – дискусію закінчуємо молитвою.

Світ який – мереживо казкове!

Світ який – ні краю, ні кінця.

Зорі, трави, мрево світанкове,

Магія коханого лиця.

Не шкодуй добра мені, людині,

Щастя не жалій моїм літам.

Все одно ті скарби по краплині

Я тобі закохано віддам.

Домашнє завдання.

Скласти пам’ятку моральних цінностей українського народу.

Написати твір на одноіменну тему

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка