Благословіння казкою (педагогічна казка В. О. Сухомлинського)



Сторінка1/3
Дата конвертації29.12.2017
Розмір0.51 Mb.
  1   2   3

БЛАГОСЛОВІННЯ КАЗКОЮ

(педагогічна казка В.О. Сухомлинського)




.

МЕТА.



  1. Підвести підсумок до розділу «Яке диво ці казки!»

  2. Удосконалити образне мислення та мовлення учнів

  3. Розвивати прагнення самостійності.

  4. Виховувати любов до світу пригод джерла дитячої допитливості, фантазії.

  5. Провести творчий звіт маленьких казкарів.


Тип уроку. Урок-подорож до країни власних казок.

ХІД УРОКУ

1. Мовна розминка.



Діти поглянте у віконце, який сьогодні ранок?

- Теплий, сонячний, радісний, (похмурий, сумний) щасливий...

А ви помітили, сьогодні ранок здається ще й казковим?

Сонце посилає до Землі свої теплі долоньки – промінчики.

Сонечкова мама вмиває своє дитятко сонечко...;

- І чистим сонечко встає з-за небокраю,

- Мабудь і в нього мама є, бо хто ж його вмиває.

- Дерева щедро струшують свої плоди;

- Городні родичі поважно...переїджають до комори.

- Комахи стурбовані першими прохолодніми осінніми ранками і вечорами. Вони змушені турбуватися про зимову оселю.

- Птахи журливо покидають рідну домівку і відлітають у теплі краї;

Звірята клопочуться біля своїх нірок.

Діти, а хто впорядковує все на землі, хто слідкує, щоб птахи відлітали в теплі краї, а дерева скидали листя, щоб комахи шукали собі зимову постіль. А я зараз вам допоможу відповісти на це запитання. Послухайте загадку.

Із неба диво золоте

І світить нам, і гріє.

Ніщо без нього не росте,

І всяк йому радіє.

(Сонце)

А якщо немає на небі сонця, то що в давні часи робили діти, яку пісеньку співали. Давайте заспіваємо, діти.

Вийди, вийди, сонечко.

На дідове полечко.

На бабине зіллячко.

На наше подвір'ячко.

На весняні квіточки.

На маленькі діточки.

Там вони граються.

Тебе дожидаються.

А яке сьогодні сонце?

Усміхнене, радісне, ласкаве, пекуче, жарке, веселе...



  • Сьогодні до нас теж прийшло сонечко зі своїми промінчнками-ознаками. Чому. Які з них зайві?

  • А які промені посилає: сонце на землю в літку' (Жаркі, пекучі)

— А восени сонце яке? (Ласкаве, усміхнене)

II. Каліграфічна хвилинка.

— Сьогодні сонце завітало до нас на каліграфічну хвилинку.



Сс со он нц це, со он не еч чк ки

  • Підберіть до слова сонце споріднені слова.

  • Сонце сонечко, сонячний, соняшник.

  • Чому ви вважаєте, шо ці слова споріднені?

Тому, що вони належать до слова сонце і мають спільну частину (сон-)
Сонечко — пестливе значення

Сонячний — ознака предмета

Соняшник — рослина, у якої голівка схожа на сонце - кругленька.

— А хто з вас, діти.з словом «сонце» складе цікаве речення?



Сонце посилає на землю гарячі промені.

Сонце встане, то й ранок настане.

Сонце — це небесне світило.

— Запишіть останнє речення: «Сонце світить нам і посилає тепло. Все живе без Сонця загинуло б, перетворлося на крижинку».



III. Слово вчителя.

  • Я знаю, що ви, діти любите казки, захоплюєтися їхним щасливим кінцем і благородними вчинками казкових героїв, захоплюєтеся їх.

  • Казки вам розказували бабусі, читали батьки, дивилися їх по телевізору.

  • А хто ж складає казки? (Народні казки складає народ, а літературні складає автор)

  • А ви вмієте складати казочки (Так)?

  • А хто ж вас навчив цього (наша вчителька)?

Л чп, іакпх діток, як ції. іічни складати казочки один з видатний педагогів, вчитель, за покликанням, який написав більше 1500 казок-мініатюр. Які казки він написав, розкаже бібліотекар.

Розповідь про В.О. Сухомлинського та його літературну спадщину.

Василь Олександрович любив дітей і написав для них багато-багато різних розповідей (казок): про ласкаве сонечко і м'яку, зелену травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про кращі риси людини, про дітей.

В його творах переважає доброта, бо сам він був доброю людиною, і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата іі маму, свою рідну домівку і нашу Батьківщину.

В.О. Сухомлппський говорив: «Казки — це свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячої думки і мови».



V. Повідомлення теми уроку.

Отже, казка дає нам ключик до розуміння багатьох світових тайн. її простота, доступність, допомагають до­нести до пас глибоку мудрість народу. Сьогодні наше завдання па уроці: навчитись складати свою власну казку.



VI. Робота над словом.

А про кого буде ця казка, ви дізнаєтесь із повідомлення.

1. Невеличкий. маленький отруйний жучок-хижак. Поїдає багато попелиць?


  1. Дуже корисна комашка. З настанням холодів цей жук впадає у сплячку і зимує у грунті під рештками рослин чи під корою дерев.,

Ця комаха своєрідний барометр: перед дощем — вона млява, а погожого дня — рухлива.

- Так. Це сонечко.

Ой, хто це в тебе там на долонні?

«СОНЕЧКО»,

Прилетіло сонечко на мою долонечку

Крильця червоненькі,

Крапочки чорненькі,

По всіх пальчиках ходило

З мізинчика полетіло (Б. Списаренко).

І до вас воно теж бажає, сісти на долоньку.

- Діти, а чим сонечко не схоже на справжнього живого жучка? (Роздає сонечка).

- Воно не кольорове.

- Візьміть відповідний за кольором олівець і розфарбуйте його.



VII. Розвиток мовлення.

1. Робота за малюнком.

Погляньте на малюнок. Сонечко теж завітало до дівчинки. Давайте колективно, всі разом, складемо казку про дівчинку і жучка. Нам допоможуть опорні слова.


  1. Складання казки за опорними словами (усно)

Вночі іливи Вранці непритомного жучка
Дівчинка Світланка (звернулася до нього)
«Сонечку, Сонечку, полети на небо,


Там твої дітки чекають на тебе!» На ладонь поклала (обсохли крильця). Сонце обсушило полетіло до своїх діток.

— Ви ось тільки прислухайте, як вже ожила наша казка та починає говорити.

Казка «Світланка і сонечко» народилася.

— А хто хоче розповісти казку від початку до кінця'.'



Казка «Світланка і сонечко».

Вночі пройшла злива. Вранці дівчинка Світланка побачила непритомного червоного жучка з чорними крапочками на спині. Вона звернулася до нього:

«Сонечку, Сонечку, полети на небо, Там твої дітки чекають на тебе!» Але жучок не злетів. Тоді Світланка поклала його на листочок, щоб він обсушився. Сонечко було вдячне дівчинці за надану допомогу. Сонце обсушило крильця маленькому жучкові, він полетів до своїх діток.

— Молодці! А зараз відпочинемо.

VIII. Фізкультхвилинка.

Жив жучок між бур'янами, (встали, крокують)

Жив без тата і без мами, (вертикальні «ножииі»)

Жив і жив, і не тужив, (піднімання плеч)

Жовтим листям ворушив.

Запитав сердечно жук:

-- Хто там стукає, тук-тук? (оплески).

Під корою тепло нам.

Короїдам-хитрунам.

Не лякай ти, дятле, нас!

Бо уже сніданку час! (Сіли)

IX. Робота над власною казкою.


  • Діти, а самі хочете попробувати свої сили в складанні власної казочки про сонечко

  • Тоді я пропоную вам тільки заголовок «Осінні пригоди жучка-сонечка».




  1. Самостійна творча робота.

  2. Читання казок (2—3)

  3. Інсценівка казки В.О. Сухомлинського «Сонце і сонечко».

— А зараз, діти, ви будете глядачами і слухачами казочки, яку написав для вас Василь Олександрович Сухомлинський.

X. Підсумок.

— Чи справились ми із завданням, яке ставили на початку уроку:-навчилися складати казочку?

Отже, ми можемо відкривати свою хатинку дитячих казок.

XI. Заключна частина.

І. Читання віршів.

1) Цей світ, як казка, як безмежне диво

Захоплює, дивує, кличе ввись.

Життя чарівне, я така щаслива.

І ти до цього світу придивись.

2) В душі одразу сонечко засяє

І забринить проміння доброти.

Бо світ нас всіх, як мати пригортає.

Лиш серденько відкрий до світла ти!

3) Якщо людина добре серце має.

Вона іде у світ добро творить.

В її очах любов і ласка сяє.

Така людина сонечком горить!

Вчитель. Будьте і ви, дітки, як маленькі сонечка Творіть добро, садіть дерева, очищайте джерела і ріки, любіть свою Землю-матінку, і вона відповість вам любов’ю і щедрістю. Та й будуть на нашій планеті Земля мир і злагода (діти хором). Сонечко і сонце приготували вам. дітки, сюрприз.

(Дітей пригощають тістечками у вигляді .жучка-сонечка).

За вашу плідну роботу на уроці всім вам велике спасибі!

Урок закінчено.

КОМБІНОВАНЕ ЗАНЯТТЯ

з художньої літератури, музики та малювання

(підготовча група)

Мета: Продовжувати ознайомлювати дітей з творами В.О.Сухомлинського, виховувати у дітей почуття прекрасного, чуйне ставлення до природи, вчити бачити красу навколишньої природи, розвивати пам'ять та логічне мислення, уміння висловлювати свої думки від почутого, прилучати до слухання класичної музики, розуміти її, передавати свої враження в малюнках, розвивати естетичний смак, виховувати доброту, чуйність.

Словникова робота: музика, співуча, смичок, чарівна.
ХІД ЗАНЯТТЯ.

Звучить музика П.І.Чайковського з альбому "Пори року".

Діти, як ви думаєте, про що говорить ця музика?

- Про весну, чути як біжать струмки, весело щебечуть пташки, як оживає вся природа.



Який настрій викликає ця музика?

- Радісний, хочеться веселитися, співати, радіти разом з природою.



А чи слухали ви коли-небудь самі природу, коли бували чи то в лісі, чи в полі?

Відповіді дітей.

Послухайте оповідання В.О.Сухомлинського "Який музика цвіркун", бо потрібно не тільки слухати, але чути прекрасне, музику скрізь - і в шелесті листя, у співі пташок, у дзюрчанні лісового струмка.

Читання оповідання Сухомлинського "Який музика цвіркун".

Запитання до дітей.

Діти, про кого пише автор у своєму оповіданні? Де жив цвіркун?

Що робив цвіркун, коли світило сонечко? А що робив цвіркун, коли заходило сонечко? Як назвав Сухомлинський цвіркуна? На йому грав цвіркун? Хто слухав музику цвіркуна?

А зараз ви намалюєте ілюстрації за цим твором, як ви уявляєте собі музику цвіркуна, коли він грає на скрипці, як його слухають дерева, квіти, звірята.

Діти самостійно вибирають матеріал для малювання (фарби, кольорові чи графічні олівці), сідають за столи і починають самостійно працювати.

Для емоційного настрою включається музика Чайковського, Штрауса, Аляб'єва.



Після закінчення роботи проводиться аналіз роботи самими дітьми. Кожен розповідає про свій малюнок, що він зобразив, які почуття вони висловлювали у своїх малюнках, та придумують назву своїм роботам.

ТЕМАТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

"В.О.Сухомлннськлй - видатний український

письменник і педагог".

(підготовча група)

Мета: Однайомити дітей з творами видатного українського письменника і педагога В.О.Сухомлинського. Вчити дітей переказувати твори частинами. Виховувати сміливість, скромність, слухняність, повагу до дорослих. Закріпити уміння визначати жанр твору.

Матеріал: Портрет В.О.Сухомлинського. Іллюстрації до творів "Сива волосинка", "Чому заплакав Петрик".
ХІД ЗАНЯТТЯ.

Звернути увагу дітей на портрет В.О.Сухомлинського:



Вихователь: діти, хто зображений на портреті? – Вірно! Це видатний український письменник і педагог В.О.Сухомлинський. Послухайте розповідь про н ього.

Жив на світі педагог, учений, письменник Валиль Олександрович Сухомлинський. Він любив дуже дітей і написав для них багато оповідань та казок про ласкаве сонечко і м'яку зелену травичку, працелюбних мурашок і веселого метелика, про зайчика хвалька та голосистого півника, про ласкаві мамини руки і добру бабусю.

Він писав казки про доброту, бо сам був доброю людиною і дуже хотіи, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата і маму, рідну домівка, нашу Україну з її широкими луками, густими лісами, безмежними ланами.

Діти, давайте з вами пригадаємо, які казки і оповідання В.О.сухомлинського ми з вами уже прочитали?

А зараз послухайте твір В.О.сухомлинського "Сива волосинка".

Читання вихователем оповідання. Запитання дітей:


    • Як називається оповідання?

    • Якими словами починається твір?

    • Скільки сивих волосинок побачив Михайлик у мами спочатку?

    • Скільки потім?

    • Що розповіла мама Михайлику?

    • Чому з'явились сиві волосинки?

    • Чи зрозумів Михайлик свою помилку в поведінці?

А зараз, діти, хай кожний подумає, чи завжди він ставиться до своєї мами з повагою і любов'ю. Якщо ні, то як треба себе поводити, щоб не засмучувати більше маму?

Ось послухайте, як у народному прислівї говориться про маму "Нема цвіту кращого від матіночки, нема роду милішого від матіночки".

А зараз послухайте ще одне оповідання В.О.Сухомлинського "Чому заплакав Петрнк".

Читання оповідання. Запитання до дітей:


    • Як називається оповідання?

    • Хто його написав?

    • До якого жанру підносяться твори "Сива волосинка"

    • "Чому заплакав Пстрик" (казка чи оповідання).

    • Які відмінності між цими жанрами?

Давайте пригадаємо, діти, яка ж пригода відбулася з Петриком, коли мама пішла до крамниці?

- Що Петрик розповів мамі?

- Чи зрозуміла мама, що Петрик сказав неправду?

- Чому заплакав Петрик?

- Чи вірно зробив Петрик, коли сказав неправду?

- Чому Петрику стало соромно?

- Чому треба говорити правду?

А зараз послухайте, як народ в своїх прислів'ях прославляє правду і засуджує брехню.

"Краще гірка правда, ніж солодка брехня".

"Іж хліб з водою, живи правдою святою".

"Помиляйся - та зізнавайся".

"Починаючи діло, завжди думай, який буде кінець".

Діти, з якими творами В.О.Сухомлинського ви сьогодні познайомились?

Які вчинки дітей засуджуються?

В яких прислів'ях народ виражає своє ставлення до цих вчинків?

Діти вивчають прислів'я.



КОНСПЕКТ

комплексного заняття з використанням творів В.О.Сухомлинського (середня група) "ЗУСТРІЧ З КАЗКОЮ."

Програмовий зміст:

закріпити з дітьми зміст знайомих казок В.О.Сухомлинського, правильно називати героїв казок.впізнавати їх з уривків.оцінювати поведінку героїв. Активізувати дитяче мовлення назвами казок, піснями. Формувати вміння відповідати на запитання за змістом казки.



Уточнити уявлення про зимуючих тварин /лисиця, білка, ведмідь, заєць/ про характерні особливості зовнішнього виду, пристосування до певного середовища.

Ознайомити дітей зі змінами в природі, змінами в рослинному і тваринному світі /холодно, морозно, земля вкривається снігом, ріки взялися кригою тварини ховаються від холоду в теплі нори, дерева одягають білі шапки і сплять аж до весни і т.д./ розвивати сеснсорні відчуття, здатність помічати красу зимової природи, милуватися нею. Виховувати бережне ставлення до природи і дбайливе ставлення до тварин.
Словникова робота: зима - хурделиця, лісові звірі, холодно, морозно, річки беруться кригою, тепла шубка, барліг, дупло, нори, гроно ягід, горобина - лікарська рослина.

Матеріал: загадки, уривки з знайомих казок "Як білочка дятла врятувала", "Їжачок", "Зайчик і місяць", атрибути до гри "Поле чудес", ілюстрація до казки В.Сухомлинського "Зайчик і Горобина", костюми лісових звірят, вірш про зиму, дитячий, костюм Зими.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Діти, сьогодні заняття буде незвичайне. До нас в гості завітати казкові герої, а які ви дізнаєтесь тільки тоді, коли відгадаєте загадки:

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має,

Їй на місці не сидиться.

А зовуть її... /лисиця/



Під музику входить лисичка.

Я вухастий ваш дружок,

В мене сірий кожушок.

Куций хвостик, довгі вуха.

Я усіх, усіх боюся. /Зайчик/

/вбігає зайчик/

Хоч у нього й шуба є,

Та як холод настає

Він не їсть тоді, не п’є,

А у лігво спать лягає. /Ведмідь/

/виходить ведмідь/

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає,

Хоч мала сама на зріст,

Та великий в неї хвіст,

Як намисто оченята.

Хто це? Спробуй відгадати? /Білка/

-Де живуть ці казкові герої? /В лісі/

/Можна описати зовнішній вигляд кожної тварини/

- Наші лісові друзі прийшли до нас із казки. Діти, а ви любите казки? Казки люблять не тільки діти, а й дорослі. Казки передають з покоління в покоління /з уст в уста/.Казка нас вчить відрізняти добрі вчинки від поганих, боротися із кривдою.

-Ось лісові друзі принесли нам конверти із завданнями і пропонують пограти в гру "Поле чудес". Ну що, пограємо? /Да!/

На столі стоїть барабан із стрілкою, а навколо лежать конверти із завданнями, звірята по черзі крутять барабан, на який конверт вкаже стрілка, той піднімає конверт і вихователь зачитує уривки із казки.

-Іди, лисичко, крути барабан.

-З якої це казки?

- "Жаль стало білочці дятла. Винесла вона з дупла велику ялинкову шишку. Поклала між стовбурами і гілкою. Сів дятел біля шишки та й ну довбати її дзьобом. А білка сидить біля дупла й радіє..." Запитання до дітей:

-Яка біда сталася з дятликом?

-Хто і як йому допоміг?



II КОНВЕРТ: "Почав готуватися їжачок до зими. Пішов до лісу, наколов на свої голочки сухого листя. Приніс до своєї кімнати, розіслав листя, стало ще тепліше. Ще раз пішов їжачок до лісу. Знайшов грибів, назбирав яблук, груш і приніс до своєї хатинки.Тепло і затишно їжакові, але сумно одному..."

Запитання: де і як влаштував їжачок собі житло? - Кого запрошував їжачок до себе жити?

III КОНВЕРТ: "Сів Зайчик під кущем, простяг лапки до Місяця, просить:

- місяцю, любий, погрій мене своїми променями, бо ще довго сонечка чекати..."



Запитання:

-Про що просив Зайчик Місяця?

-Як Місяці, йому допоміг?

- Хто написав всі ці казочки /В.Сухомлинський/?



Фізкульхвилинка /імітація рухів тварин під музику/

-Давайте згадаємо, як ходить лисичка, ведмедик, стрибає зайчик, літає пташка.



Після фізкультхвнлинки діти сідають па місця.

- Діти, які ви знаєте пори року? Кожна пора року відрізняється своїми звуками:



  • Літо плюскотить водичкою в річці. А як плюскотить вода в річці? Розливає тоненькі ниточки дощика. Як дзвенять краплинки дощика?

  • Осінь шелестить сухими листями: ш-ш-ш!

  • Зима промовляє холодним голосом вітру: у-у-у

Під музику входить Зима.

Сніг пухнастий стелеться.

Настав зимовий час.

Я Зима-хурделиця

Прийшла вітати вас.

- Хто до нас завітав? /Зима/ Чому?

- Що можна розповісти про зиму? /Взимку дуже холодно, земля вкривається снігом і т.д./

- За що діти люблять зиму?

- А яку ви знаєте пісню про зиму?

Дійсно, взимку дуже холодно, земля вкривається білим пухким снігом, дерева одягаються в білі шати, засинають аж до весни, річки беруться кригою. В народі кажуть:"У зими день, як у зайця хвіст". Який у зайця хвіст? От і день у зими короткий.

Відзвеніли в лісах вже пташині голоси, але ліс не спорожнів, кожен його мешканець готується до зими. Лісові звірята ховаються від морозу та вітру в теплі нори. Але вовк і хитра лисиця виходять на полювання ведмідь з осені вимощує сухим листям барліг і впадає у зимову сплячку аж до весни.
А рудохвоста білочка носить собі в дупло лісові горішки, жолуді, грибочки - цих запасів їй вистачить на всю зиму.

А в зайчика домівки немає і ніяких запасів він не робить. Він переховується від хижих звірів під кущами та пагорбами.

-Діти, хочете знати, як живеться взимку зайчику?

Ось послухайте казочку В.Сухомлинського "Зайчик і горобина" Читання казки. Показ ілюстрацій.

-Яку пору року описано в казці?

-Що просив зайчик у горобини?

- Що відповіла Горобина Зайчику?

- Чи допоміг зайчику вітер і як?

-Горобина дуже смачна, коли її приморозе мороз. Це лікарська рослина, вона дуже корисна, лікує різні хвороби, з неї можна робити настої, варити варення.

- А які ще рослини допомагають вижити тваринам? /ягоди, гриби, горіхи, жолуді і т.п.

- В природі немас нічого зайвого. Краса природи виявляється в різноманітності рослинного і тваринного світу. Кожне дерево, квіточка, пташка чи метелик збагачують цю красу. Не забувайте, що все в природі поірібно берегти, бо на землі немає нічого вічного!

ГРА-РОЗВАГА ЗА ТВОРАМИ В.О.СУХОМЛИНСЬКОГО



(підготовча група)

Вихователь: Кожен з вас, я впевнена, любить цікаві казки, оповідання. Так, чи ні?

Діти: Так.

Вихователь: А чи знаєте ви, хто написав те чи інше оповідання, придумав казку? Чи можете на портреті впізнати видатну людину? Вам пропонуються портрети видатних письменників, які написали, придумали для дітей багато різних оповідань, казок.

Вихователь називає твори Сухомлинського,

а діти повинні назвати під яким номером портрет цього письменника, переможцям вручають зірки.

Вихователь: Назвіть твори, які написав для дітей В.О.Сухомлинськиq. За правильні відповіді ви теж будете отримувати зірки.

Діти називають твори.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка