Білоколодязька селищна дитяча бібліотека Мандрівка по книжковому містуСкачати 109.36 Kb.
Дата конвертації14.05.2019
Розмір109.36 Kb.
ТипКнига

Білоколодязька селищна дитяча бібліотека

Мандрівка по книжковому місту

(екскурсія до бібліотеки)

Добрий день дорогі діти! Ми зустрілися з вами для того,щоб познайомити вас з нашою дитячою бібліотекою. Є багато див на землі, створених природою і зроблених людиною. Та чи не найбільше диво з див – книга. У ній весь неосяжний світ. Тому зовсім не випадково, у рік тисячоліття літописання і книгодрукування Президент України своїм Указом проголосив 30 вересня Всеукраїнським днем бібліотек.

Слово «бібліотека» грецького походження. Коли говорять: «Це слово прийшло до нас з грецької мови»,— то мають на увазі не ту мову, якою розмовляють греки — наші сучасники, а ту, якою розмовляли і писали у Стародавній Греції. Отже, перекладається слово так: бібліо — книга, тека — зберігання, тобто місце для зберігання книг. Перша державна бібліотека на Русі була створена в Києві в II столітті Ярославом Мудрим. Він дорожив книгами, наказував збирати й оберігати їх.

Бібліотека – це справжнє «книжкове місто»: тут є свої вулиці і площі є й свої мешканці, а мешканці – це звичайні книги.

У кожної книги є свій дім, а у «домів» є адреса. Адреса написана на ось такому поличковому розподільнику. Це може бути літера – і тоді ми знаємо,що прізвища письменників,що написали дану книжку починаються такою буквою.

А буває книжки живуть не тільки на простих книжкових полицях, а й у справжніх палацах – на так званих книжкових виставках. Подивіться на наші книжкові виставки, їх декілька:

-У світі чарівної казки

- Наша країна – Україна,

- Історичні цікавинки

- Галактика новинок

- Голос рідної природи, та інші.

Також у нашій бібліотеці є прекрасні журнали для дітей : Яблунька, Малятко, Веселий Саморобкин, Професор Крейд та багато других цікавих видань.

І всі книжки стоять на своїх полицях,кожна на своєму місці, й чекають читачів. Тихо в бібліотеці,стоять книжки мовчать. Але тільки візьмеш книжку в руки,відкриєш сторінку – і почне вона розповідати.

«Давно колись жила в одному селі маленька дівчинка, та така красуня, що кращої за неї,мабуть ніхто і не бачив. Мати любила її до нестями, а бабуся пошила для внучки гарненьку червону шапочку, яка була їй так до лиця, що дівчинку всі почали звати – Червона Шапочка».

Ви вже здогадалися, яку книжку ми відкрили? Це казка Ш.Перро «Червона Шапочка». Вам уже знайома ця книжка. Знайомі вам й інші книжки,вам їх читали батьки, коли ви ще не вміли читати. Ви уже вмієте читати? Дуже добре. Тоді ми проведемо з вами невеличку гру-вікторину.

—   Зараз я роздам вам картки із записаними уривками казок. Ви читаєте їх і відгадуєте назву казки.

•    Ближче, ближче, човнику, до бережка — це моя матінка снідати принесла! Пристав до бережка, наївся, напився, віддав матері рибку, відіпхнув золотий човник срібним весельцем і поплив далі рибку ловити. («Івасик Телесик»)

•    Зав’язла й лисиця зубами в смолі, ніяк не вирветься. Баба й цього разу дідові сказала, він вкинув у погріб і лисичку. А далі й зайчика- побігайчика отак упіймали. («Солом’яний бичок»)

•    Аж ось і спеклися пиріжки, повиймав їх півник, виклав на столі. А мишенята вже й тут. І гукати їх не треба. («Колосок»)

•    В одного чоловіка був кіт старий, що вже нездужав і мишей ловити. От хазяїн його взяв та й вивіз у ліс, думає: «Нащо він мені здався, тільки дурно буду годувати,— нехай краще в лісі ходить». («Пан Коць-кий»)

Але це не всі перші ваші улюблені книжки. Хочете ми ще згадаємо казки,які ви знаєте та повідгадуємо загадки? 1. Назвіть, хто це:

Я по коробу метений,на яйцях спечений

Я од баби утік,я од діді утік, та й від тебе утечу. (колобок) 1. В якій казці і хто варив таку смачну страву:

«Узяв і м*яса, й картоплі, й буряків- усього –усього ,покришив дрібненько,склав у глечик з вузькою шийкою та й каже: - Пригощайся,люба,приятелько, не соромся!» (Лисичка і журавель)

 1. В яких звірів перетворювався Людоїд на прохання Кота? (казка «Кіт у чоботях» Лев та маленька Мишка)

 2. На сонечко я схожий і сонечко люблю

До нього повертаю голівоньку свою (соняшник)

 1. Малий собака не гавкає,не кусає, а до хати не пускає. (замок)

 2. З якого вірша цей уривок:

«Рано вранці на світанку

Умиваються качата,кошенята, й мишенята,

І жучки, і павучки.

Тільки ти не умивався,замазурою зостався,

І втекли від замазури і штанці, і чобітки.» (Чуковський К. Мийдодир


 1. Як звати героя української казки якому в скрутну хвилину допомогло гусеня? (Івасик-телесик).

 2. Хто так казав: «Не полечу з вами,як була я в лужку, виломала нажку, а ви полинули мене покинули» (Кривенька качечка)

 3. Коли нема – мене чекають, коли прийду – усі тікають. (дощ)

Хто казав такі слова: -Ловись рибко,велика та все велика! Ловись, рибко, велика та все велика. (вовк,казка Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат)

 1. Хто мовчить, а сто дурнів навчить (книга)

 2. Хто це така? « за три копи куплена,півбока луплена.Тупу-тупу ногами, сколю тебе рогами,хвостиком замету,тут тобі й смерть» (Коза-дереза).

 3. Дуже я потрібна всім – і дорослим і малим. Всіх я розуму учу, хоч сама завжди мовчу. (книга).

 4. 2014 рік – рік видатного українського поета і письменника. Хто це?

 5. Коли народився Т.Г.Шевченко ?

 6. Як називається найвідоміша збірка творів Шевченка?

Ви вже багато прочитали книжок,але є ще дуже багато книжок невідомих

для вас,які чекають на вас, чекають коли ви станете дорослішими та прочитаєте їх.

Скільки в небі зірок,скільки в лісі квіток,

Скільки крапель в Дніпрі,стільки книг на землі.

Це тільки на перший погляд книга мовчазна. Але тільки ви візьмете її в руки і розкриєте першу сторінку книга заговорить з вами.

Гортаючи сторінки книжок, ви мандруєте в чарівні країни, де живуть Маленький Мук, Буратіно,Цибуліно,барон Мюнхаузен,Незнайко та його друзі,старий Хоттабич та інші герої книг. Сторінку за сторінкою із захопленням будете ви читати повість–казку О.Волкова «Чарівник Смарагдового міста» про пригоди дівчинки Еллі та її друзів: Страшила,Залізного Дроворуба та боягуза Лева.

Якщо ви любите веселі та смішні історії, то я раджу прочитати книги М.Носова,Рауда,Ліндгрет.

Разом з книгою ви побуваєте на морському дні,де серед коралів і морських зірок живе цар; послухаєте пісні які співає Садко морському царю;попливите за меленькою Русалочкою,яка закохалась у прекрасного принца і побажала стати людиною;ідніметесь до зірок у ракеті,помандруєте по лісах, озерах і горах.

Книги допоможуть вам відкрити чарівні таємниці планет і зірок, розгадати таємниці природи. Але для цього потрібно багато читати. Книг, які є у вас дома напевно не вистачить. Де ж їх узяти? Різних і цікавих?

Звичайно, у нашій бібліотеці. Подивіться навкруги. Як багато тут книжок. . Сьогодні у кожного з вас, діти, в бібліотеці з’явиться власний формуляр — невеличка книжечка, заведена на кожного читача бібліотеки, в яку записують дані про видані йому книжки. Ставши читачами нашої бібліотеки,ви будете брати додому книги тут,в цій кімнаті,а прочитавши книгу,обов*язково повернете сюди, в бібліотеку. Це місце, де книги видаються додому,називається абонементом. Газети, журнали або книги, що є в бібліотеці в одному примірнику, можна почитати в читальній залі. Тут завжди тихо, розмовляти треба пошепки, не заважати іншим читачам. На видному місці розміщено словники, нові книги.

Книга — наш друг, дуже мудрий, який не вміє говорити вголос, але навчає, як у світі жити.

Книга — це друг і порадник. Вона зберігає в собі красу рідного слова, чарівність мови.

Український народ здавна поважав книгу — невичерпне джерело знань — і склав про неї багато прислів’їв і приказок. В них звучить народна мудрість.

•    Одна книга тисячі людей навчає.

•    Книга вчить, як на світі жить.

•    Книжка — маленьке віконце, а через нього весь світ видно.

•    3 книгою подружишся — розуму наберешся.

•    Книга — твій друг, без неї, як без рук.

Усі ці прислів’я передають головну думку про велике значення книги в житті людини.
Ставши читачами нашої бібліотеки, ви повинні цінувати книгу – джерело знань, дуже бережно ставитись до книжок, а ще ви повинні запам*ятати правила поводження з книжкою та правила користування бібліотекою.


 1. Беріть книги чистими рукам ( А є такі діти,що їх ніколи не миють ).

 2. Не перегинайте книжки, від цього випадають сторінки.

 3. Не кладіть в книгу олівців, від цього вона рветься (Про це ви, мабуть ніколи не думали?).

 4. Не загинайте сторінки, користуйтесь закладками.( А у вас вони є?)

 5. Не читайте книги під час їди.

 6. Щоб книга чи підручник довше служили вам, обгорніть їх. (а у вас обгорнуті книги ?).

Запам*ятали ви ці правила, діти ?

А ось правила користування бібліотекою, які теж треба знати: 1. 1.Вибрані для читання книжки можна тримати вдома не більше 15 днів, тому що їх хочуть почитати і твої товариші.

 2. Якщо в тебе змінилась адреса – повідом про це бібліотекаря. А якщо ти виїжджаєш назовсім, то обов*язково поверни всі бібліотечні книжки.

 3. І останнє. Це для тих, з ким трапилась біда – випадково загубилась бібліотечна книга. Без нагадувань прийди до бібліотеки і розкажи про це. Бібліотекар завжди допоможе тобі, підкаже, яку книгу можна принести замість загубленої.

А щоб ви добре зрозуміли, чому треба шанувати і берегти книжку послухайте, яка пригода трапилась із хлопчиком Васильком,який не дуже чемно поводився з книгою.

Отак вчора ліг він спати та й узяв книжку почитати. Лежить Василько, читає і задрімав. І сниться Василькові, що він сам книжка.

От бере його, книжку Василька, Оленка, що теж не дуже поважає книжку, бере, читає й водночас обідає. Борщ із ложки – кап – та на Василька-книжку. Йому пече, йому неприємно, що на нього борщ капає, та нічого не вдіє Василько, бо він книжка.

А потім ухопили Василька-книжку Михайлик і Вова та давай на ньому різні дурниці писати. «Читав Вова», «Цікава книжка», «Колька дурак» - отаке понаписували,так ніби хтось у грязюку перо вмочив та й бруднить Василька-книжку! Далі ще гірше!

Оленка почала Василька-книжку ножицями різати – малюнки вирізати. Болить Василькові, аж «рятуйте» хоче крикнути…

Тільки-но Оленка ножиці прийняла, як хтось гарячу праску поставив на Василька-книжку. Горить Василько-книжка, дим із нього йде. Пече йому.

Уже Василько-книжка – не книжка, а саме шмаття, в яке Оленка загорнула свій сніданок. Так гірко та боляче зробилось Василькові, що він аж проснувся.


 • Ой, що зі мною зробили?!

А потім, здогадавшись, що то був сон, зітхнув легше. А зітхнувши, подумав та й гасло про книжку склав:«Бережи книгу – це твій друг !»

І вже ніколи не псує Василько книг та й товаришів соромить, коли хтось із них не береже книжку. Пам*ятайте правила поводження з книгою, бережіть книги, адже скільки цікавого і захоплюючого можна знайти на їхніх сторінках.

Ви знаєте, що в кожного буває день народження. Хто знає коли в нього день народження? (відповіді дітей). Але не тільки у вас, але й у бібліотеки є день народження і святкує вона свій день народження 30 вересня. А привітати бібліотеку зі святом прийшли наші читачі Тож зустрічайте наших друзів.

1-й учень

Якщо хтось у вас спитає:

— Хто вас розуму навчає?

Кожен учень без упину

Називає мудру книгу.

2- й  учень

Книга вчить, як треба жити,

Одне одного любити,

Шанувати батька, й неньку,

І бабусеньку рідненьку.

3-й  учень

Ми про все це пам’ятаєм

І завжди книжки читаєм.

Щоб навчитись в світі жити,

Треба з книжкою дружити.

4-й  учень

З тобою шляхи пролягають мої

В найдальші віки і найдальші краї.

Ти вірності й дружби навчаєш мене.

5-й  учень

Говориш про зле, про смішне і сумне,

Про далі небесні, про надра земні —

З тобою усе зрозуміло мені.

Навчаєш відважним, правдивим рости,

Любити природу, свій край берегти.

Дякуємо вам друзі за привітання.

Я ж зовсім забула, ми хотіли на це свято запросити гостей , але вони не приїхали, бо не змогли, а прислали тільки телеграми. Та вони без підписів. Я зараз зачитаю їх вам, а ви спробуйте відгадати, від кого ці послання. 1. «Дуже засмучена. Мишка випадково розбила моє яєчко. Прийти не зможу» (Курочка Ряба)

 2. «Пришліть нам, будь ласка, краплі. Ми жабками нині об*їлись і в нас животи розболілись» (Чуковський «Телефон»)

 3. «Дорогі гості, допомагайте – Паука-злодія зарубайте» (Чуковський «Муха-цокотуха»).

Ось і надійшла до кінця наша зустріч. А на завершення я хочу побажати вам бути активними читачами нашої бібліотеки, берегти книгу, охайно з нею поводитися і все життя не розлучатися з дорогим другом – книгою і ми даруємо вам на згадку про нашу зустріч невеликі подарунки та солодощі, які допомогла нам придбати селищна рада.

ПАМ*ЯТКА

Правила поводження з книжкою.


 1. Беріть книги чистими рукам .

 2. Не перегинайте книжки, від цього випадають сторінки.

 3. Не кладіть в книгу олівців, від цього вона рветься .

 4. Не загинайте сторінки, користуйтесь закладками.

 5. Не читайте книги під час їди.

 6. Щоб книга чи підручник довше служили вам, обгорніть їх.

Правила користування бібліотекою.


 1. Вибрані для читання книжки можна тримати вдома не більше 15 днів, тому що їх хочуть почитати і твої товариші.

 2. Якщо в тебе змінилась адреса – повідом про це бібліотекаря. А якщо ти виїжджаєш назовсім, то обов*язково поверни всі бібліотечні книжки.

 3. Для тих, з ким трапилась біда – випадково загубилась бібліотечна книга. Без нагадувань прийди до бібліотеки і розкажи про це. Бібліотекар завжди допоможе тобі, підкаже, яку книгу можна принести замість загубленої.


ПАМ*ЯТКА

Правила поводження з книжкою.


 1. Беріть книги чистими рукам .

 2. Не перегинайте книжки, від цього випадають сторінки.

 3. Не кладіть в книгу олівців, від цього вона рветься .

 4. Не загинайте сторінки, користуйтесь закладками.

 5. Не читайте книги під час їди.

 6. Щоб книга чи підручник довше служили вам, обгорніть їх.

Правила користування бібліотекою.


 1. Вибрані для читання книжки можна тримати вдома не більше 15 днів, тому що їх хочуть почитати і твої товариші.

 2. Якщо в тебе змінилась адреса – повідом про це бібліотекаря. А якщо ти виїжджаєш назовсім, то обов*язково поверни всі бібліотечні книжки.

 3. Для тих, з ким трапилась біда – випадково загубилась бібліотечна книга. Без нагадувань прийди до бібліотеки і розкажи про це. Бібліотекар завжди допоможе тобі, підкаже, яку книгу можна принести замість загубленої.•    Ближче, ближче, човнику, до бережка — це моя матінка снідати принесла! Пристав до бережка, наївся, напився, віддав матері рибку, відіпхнув золотий човник срібним весельцем і поплив далі рибку ловити.


•    Зав’язла й лисиця зубами в смолі, ніяк не вирветься. Баба й цього разу дідові сказала, він вкинув у погріб і лисичку. А далі й зайчика- побігайчика отак упіймали.•    Аж ось і спеклися пиріжки, повиймав їх півник, виклав на столі. А мишенята вже й тут. І гукати їх не треба.•    В одного чоловіка був кіт старий, що вже нездужав і мишей ловити. От хазяїн його взяв та й вивіз у ліс, думає: «Нащо він мені здався, тільки дурно буду годувати,— нехай краще в лісі ходить».
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка