Бібліотечно – бібліографічні засоби пошуку літературиСкачати 30.44 Kb.
Дата конвертації30.12.2017
Розмір30.44 Kb.


БІБЛІОТЕЧНО – БІБЛІОГРАФІЧНІ ЗАСОБИ ПОШУКУ ЛІТЕРАТУРИ

Каталоги й картотеки –

Гордість це бібліотеки.

Ви із ними подружіться –

Це в житті вам пригодиться.
Мета. Поглибити бібліотечно-бібліографічні знання учнів, познайомити з алфавітним, систематичним каталогами; вчити учнів шанобливо ставитися до книги.

Обладнання. Читальний зал шкільної бібліотеки; алфавітний, систематичний каталоги; таблиця ББК, плакати з написами.

Вступне слово бібліотекаря.

Успішне розв’язання завдань, що стоять перед шкільною бібліотекою, значною мірою залежить від правильної, науково – обґрунтованої творчої організації бібліотечних фондів і каталогів, довідково – бібліографічного апарату.

Важливим у системі бібліотечно – бібліографічних знань учнів є знайомство з каталогами і картотеками в шкільній бібліотеці, де можна одержати відомості про певну книгу чи статтю або про книги з певного питання, звернувшись до бібліотекаря чи безпосередньо до книжкових полиць. У пошуку літератури в бібліотеці важливе місце займає бібліотечний каталог.

Види бібліотечних каталогів

Бібліотечні каталоги можна класифікувати за такими ознаками: структурою, цільовим призначенням, обсягом фонду, видами документів, що в них відображенні.

За структурою, тобто за способами ґрунтування бібліографічних записів, існує кілька видів каталогів, а найбільш поширені: алфавітний та систематичний.
Я – алфавітний каталог,

Знаю все тут на зубок –

Які є книги в бібліотеці

І де їх місце на полиці.

Я складаюся з карток

Які стоять в один рядок.

Найбільше я люблю порядок –

Тут алфавітний розпорядок.


Алфавітний каталог (АК) – охоплює весь книжковий фонд. В алфавітному каталозі записи розташовуються в алфавітному порядку прізвищ авторів і назв творів незважаючи на тематику видань, завдяки чому легко встановити наявність у фонді конкретного документу, а також наявність і склад творів того чи іншого автора. За алфавітним каталогом встановлюється, чи є в бібліотеці певна книга, які твори певного автора є в бібліотечному фонді, коли вони видавалися і в яких виданнях.

Наприклад: В. Шекспір. Трагедії. Чи є вони в нашій бібліотеці? Звернімося до алфавітного каталогу. Шукаємо букву Ш . Знаходимо: В. Шекспір. Трагедії. 1995 р. В. Шекспір. Трагедії. 1982р.


Систематичний каталог (СК) – це бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовані за галузями знань у відповідності з певною системою бібліотечно – бібліографічної класифікації. Він розкриває зміст бібліотечного фонду та інформує про те, які видання з тієї чи іншої галузі знання, з того чи іншого питання є в бібліотеці. В результаті поруч розташовуються записи видань з однієї галузі знання , одного питання. Завдяки цьому систематичний каталог дає змогу задовольнити пошук (запит) на книги з тієї чи іншої галузі знання, теми.

В алфавітному каталозі бібліографічні картки розташовані в алфавітному порядку, а от у систематичному каталозі картки розташовуються за галузями знань у відповідності з визначеною системою бібліотечно- бібліографічної класифікації (ББК).

(На дощці – таблиця з основними розділами ББК).

(Поділивши клас на дві групи бібліотекар дає завдання).

Першій групі – знайти книги, які знаходяться в АК.

Другій групі – знайти книги, які знаходяться в СК.Бібліотекар. Шановні діти! Сьогодні на уроці ви познайомились із двома видами каталогів це: алфавітний, систематичний.

Ви засвоїли, що в алфавітному каталозі картки розташовані алфавітному порядку, а в систематичному каталозі книги розташовані за галузями знань.
Вікторина


 1. Які каталоги ви знаєте? (алфавітний, систематичний, предметний)

 2. Що таке алфавітний каталог? (це каталог, де картки розміщені за алфавітом)

 3. Що таке систематичний каталог? (це каталог, де картки розміщені за галузями знань)

 4. В якому каталозі ви будете шукати книгу Лесі Українки „Лісова пісня”? (в алфавітному)

 5. Де ви знайдете книгу про голодомор 1933р.? (в систематичному каталозі, розділ історія)

 6. Де можна знайти книгу з хімії, біології? (в предметному каталозі)

 7. У школі ти школяр, а в бібліотеці ? (читач, користувач)

 8. Де в бібліотеці розставлені книги? (на стелажах)

 9. Скільки днів можна читати бібліотечну книгу? (15 днів)

 10. Назвіть книги, які знають усе? (енциклопедії)

 11. Назвіть відділ, де видаються книги додому? (абонемент)


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка