Бібліографічний огляд літератури життя І творчості с. С. Гулака-артемовськогоСкачати 60.07 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір60.07 Kb.

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ С. С. ГУЛАКА-АРТЕМОВСЬКОГО
Тетяна Горбатенко, Анна Поліщук,

студенти Канівського училища культури і мистецтв
16 лютого 2013 року українська мистецька спільнота відзначає 200-річчя від дня народження видатного співака і композитора Семена Степановича Гулака-Артемовського.

Завзятий козацький дух та божий дар сприяв стрімкому злету зірки Семена Степановича. Йому підкорилися сцени Петербургу, Москви, Парижу та Флоренції, йому стоячи аплодувала європейська публіка. С. Гулак-Артемовський здобув світову славу та визнання. Його опера «Запорожець за Дунаєм» з тріумфом була поставлена на провідних європейських сценах і сьогодні залишається національним орієнтиром прийдешніх поколінь.

Люди приходять і йдуть, а музика – вічна… Вона живе у віках, а історія людського життя нерідко вміщується на кількох сторінках пожовклих листів, книг та журналів. Проте є особистості, чий творчий шлях та життєвий досвід є прикладом для наслідування, є мотиваційним чинником до звершень і перемог, а відтак представлені численною книжковою спадщиною. Саме друкованому життєпису С. С. Гулака-Артемовського буде присвячена наша розвідка.

Перші публікації присвячені постаті Семена Степановича Гулака-Артемовського почали з’являтися ще у ХІХ столітті, в яких високо оцінювався талант та виконавська майстерність «малоросійського самородка». Серед таких – статті М. Е. Кублицького «История оперы в лучших ее представителях: Композиторы. Певцы. Певицы» [15], В. М. Сікевича «Былые встречи» [22] та інші.

У ХХ столітті значно активізувалося дослідження питання життя і творчості С. С. Гулака-Артемовського музикантами, науковцями, істориками, краєзнавцями, культурологами тощо, беручи до уваги його багатогранну діяльність та уподобання. Ці пошуки відображені в бібліографії життя і творчості композитора, представленій статтями періодики та книгами: «Выдающийся композитор и певец» [7], «Выдающийся деятель украинской музыкальной культуры» [17], «Семен Гулак-Артемовский» [5], «С. С. Гулак-Артемовский: Жизнь, личность, творчество» [8], «Семен Гулак-Артемовский» [12], «Композитор, певец, инженер» [16], «Качанівське літо» [19], «Гулак-Артемовский и его русские связи» [1], «Дружба митців» [24], «Видатний український композитор і співак» [2] та ін.

Значний інтерес для вивчення творчості Семена Степановича має листування та зразки мемуарної літератури. 1903 року Н. Фіндейзен у часописі «Музыкальная старина» опублікував листи співака Михайлова-Остроумова, що певною мірою висвітлювали діяльність С. Гулака за кордоном [23]. Незаперечний інтерес для дослідників творчої спадщини С. С. Гулака-Артемовського мають спогади. 1955 року світ побачила книга під загальною редакцією А. Орлової «Глинка в воспоминаниях современников», в якій неодноразово згадується й ім’я нашого земляка [3].

Особливу групу джерел становлять статті й книги про музичну спадщину співака і композитора, зокрема «С. С. Артемовський-Гулак і його комічна опера "Запорожець за Дунаєм» [20], «Стоїть явір над водою» [13], «"Запорожцю" – авторську редакцію» [11] та інші.

Окремий вид джерел становить довідкова література: «Русский оперный театр XIX века» [4], «Классики и современники» [21] та інші.

Вагомий обсяг інформації містять інтернет-джерела, поміж яких – електронні музичні словники, інформаційний ресурс Wikipedia, вітчизняні та російські музичні сайти, You Tube та інші.

На особливу увагу заслуговують книги українського дослідника-музикознавця Леоніда Сергійовича Кауфмана, який протягом багатьох років досліджував життєвий і творчий шлях С.С. Гулака-Артемовського. Результатом багаторічної праці стала низка книг, де автор подає докладний аналіз композиторської творчості, висвітлює акторську діяльність, розповідає про дружбу Семена Гулака-Артемовського з Тарасом Шевченком [10]. Книжка Л. С. Кауфмана «Семен Гулак-Артемовский» є коротким біографічним нарисом про життя і творчий шлях С.С. Гулака-Артемовського, в якій автор приводить список музичних творів композитора та перелік оперних партій і драматичних ролей, які виконав Семен Гулак-Артемовський [9]. До 100-річчя з дня смерті видатного українського композитора, талановитого співака, драматичного актора, людини різнобічних інтересів – С. С. Гулака-Артемовського, Л. С. Кауфманом було підготовлено монографію.

У контексті відзначення 200-річчя від дня народження С. С. Гулака-Артемовського набуває значення і література, присвячена вшануванню пам’яті композитора та співака: «Музей С.С. Гулака-Артемовського у Городищі» – автор книжки, що, по суті, є путівником – тодішній завідувач музею, краєзнавець Георгій Хомович Коваль [14]. Книга «Городищина – батьківщина Гулаків-Артемовських та родини Симиренків» презентує Городищенський район, його історичні і культурні пам’ятки, видатних людей краю, культурно-освітні заклади тощо [6]. В «Українській газеті» від 1994 року № 9 було вміщено статтю В. Омельченко «Гулак-Артемовський – великий українець», про вшанування пам'яті композитора земляками [18].

Отже, така увага до постаті та творчості Семена Гулака-Артемовського не випадкова: його талант підкорив не одну сцену Європи та прославив Україну у віках.


Література:

 1. Бернандт Г., Ямпольский И. Гулак-Артемовский и его русские связи / Г. Бернандт, И. Ямпольский // Из истории русско-украинских музыкальных связей. – М., 1956.

 2. Височинська Л. Й. Видатний український композитор і співак / Л. Й. Височинська. – К., 1963. – 48с.

 3. Глинка в воспоминаниях современников / Под общей ред. А. А. Орловой. – М., 1955. – С. 417.

 4. Гозенпуд А. А. Русский оперный театр XIX века. 1836–1856. / А. А. Гозенпуд – Л., 1969. – С.456.

 5. Гордейчук Н. Семен Гулак-Артемовский / Н. Гордейчук // Культура и жизнь. – 1973. – № 4. – С. 4.

 6. Городищина – батьківщина Гулаків-Артемовських та родини Симиренків: Буклет. [ред. Т.М. Горідько]. – Черкаси: Відлуння-Плюс, 2005. – 8 с.

 7. Е. В. Выдающийся композитор и певец // Музыкальная жизнь. – 1958. – № 8. – С.16.

 8. Кауфман Л. С. С. Гулак-Артемовский: Жизнь, личность, творчество. / Л. Кауфман – М., 1973.

 9. Кауфман Л. Семен Гулак-Артемовский / Л. Кауфман. – К.: Музична Україна, 1981. – 52с. (Серия «Творческие портреты украинских композиторов»)

 10. Кауфман Л. С. С. С. Гулак-Артемовський / Л. С. Кауфман. – К.: Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР, 1962. – 192 с.

 11. Коваль Г. "Запорожцю" – авторську редакцію. / Г. Коваль // Музика. – К., 1973. – № 10. – С.12-13.

 12. Коваль Г. Семен Гулак-Артемовский / Г. Коваль. – К., 1981.

 13. Коваль Г. Стоїть явір над водою / Г. Коваль // Музика. – К., 1972. – №2. – С.33.

 14. Коваль Г.Ф. Музей С.С. Гулака-Артемовського у Городищі / Г. Ф. Коваль. – Дніпропетровськ: Промінь, 1979.

 15. Кублицкий M. E. История оперы в лучших ее представителях: Композиторы. Певцы. Певицы / М. Е. Кублицкий – М., 1874. – С. 257.

 16. Лебединская Г. Композитор, певец, инженер / Г. Лебединская // Социальная индустрия. – 1983. – № 10. – апрель. – С.4.

 17. Ляшенко И. Выдающийся деятель украинской музыкальной культуры / И. Ляшенко // Коммунист Украины. – 1963. – № 4.

 18. Омельченко В. Гулак-Артемовський – великий українець / В. Омельченко // Українська газета.– 1994.– № 9 – С.5.

 19. Пляшко Л. Качанівське літо / Л. Пляшко // Людина і світ. – 1977. – № 1. – С.24.

 20. Ревуцький Д. С. С. Артемовський-Гулак і його комічна опера "Запорожець за Дунаєм" / Д. Ревуцький. – К., 1936

 21. Рыльский М. Классики и современники: Статьи. / М. Рыльский – М., 1958. – С. 415-420.

 22. Синкевич B. М. Былые встречи / В. М. Синкевич // Исторический вестник. – 1893. – апрель – С.111.

 23. Финдейзен Н. Письма из заграницы русского певца Михайлова-Остроумова (1839-1841) / Н. Финдейзен // Музыкальная старина. – СПб., 1903. – Вып.11. – С.160-170.

 24. Шаповал Е. Дружба митців / Е. Шаповал // Музика. – К., 1983. – № 2. – С. 22-23.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка