Батьківські збори "Сімейні цінності та їх значення"Скачати 175.54 Kb.
Дата конвертації21.03.2019
Розмір175.54 Kb.
ТипПрактикум

Батьківські збори

"Сімейні цінності та їх значення"Вид: батьківські збори (із залученням учнів класу)

Форма проведення : круглий стіл, з елементами гри; практикум.

Тип: інтелектуальна гра(2 команди: батьки і учні)

Мета: формування у батьків і учнів класу уявлення про сімейні цінності в сучасних сім'ях.

Клас, школа – це маленька модель суспільства. Що, якщо вчитель, класний керівник об'єднується з дітьми та батьками, щоб разом створювати світ, в якому кожна людина цінна, всі почувають відповідальність за свої вчинки та один за одного, а бажання маленьких та дорослих співпадають.

Організація роботи з батьками в освітньому закладі - багатоаспектна і має значні педагогічні можливості. Успіх в організації роботи з батьками великою мірою залежить від особистості й авторитету педагога, його професійності, високих моральних, людських якостей, вміння спілкуватись з батьками, з колегами, з дітьми. Особливе місце в цьому процесі посідає класний керівник, який є першим, хто встановлює контакт із сім'єю учня, і чия компетентність стає обличчям освітнього закладу. І я вважаю роботу з батьками актуальною в начальному процесі. Важливе завдання вчителя — допомога батькам у виконанні ними функції вихователів. Це означає не лише створення гармонійних взаємин між батьками та дітьми, але й передумов певного способу життя і доброзичливих стосунків усіх членів родини. На мій погляд, найбільш результативною формою співпраці вчителя та батьків є батьківські збори, консультації, диспути. Останнім часом досить популярними та ефективними є тренінги.

Серед пріоритетних напрямків реформування освіти відзначено, що в основу сучасного виховного процесу повинні бути покладені такі чинники: принцип єдності сім’ї і школи, наступності і спадкоємності поколінь, організація родинного виховання та освіти як важливої ланки виховного процесу.

Без сумніву, школа може успішно виконувати свої функції щодо виховання підростаючого покоління тільки у тісному взаємозв’язку із сім’єю. Лише спільними цілеспрямованими зусиллями педагогів і батьків вдасться плідно впливати на розвиток особистості дитини, розв’язувати актуальні виховні завдання. Тому в гімназії ми і проводимо батьківські збори на різні тематики.

Завдання:


  1. Створити передумови для формування у присутніх відношення до сім'ї як однієї з головних життєвих цінностей;

  2. "Обмін" сімейними традиціями з подальшим застосуванням останніх в

усебічному розвитку і вихованні дітей;

3. Показати важливу роль цінностей в кожній сім'ї;

4. Створити ситуацію успіху кожній сім'ї;

5. Об'єднання батьківського і дитячого колективу.Устаткування:

1. Проектор, мультимедійна презентація.

2. Підбір пісень і кліпів на початок заходу і на паузи-заставки("Рідна домівка",

"Моя сім'я", "Погода у будинку")

3. Для роботи в групах: ручки, фломастери, листи паперу, папір з липким краєм.

Створення умов для:

1. Тісніших взаємовідносин батьків класного колективу і учнів класу;

2. Роботи позитивного впливу на виховання не лише своїх дітей, але і інших в

цьому класному колективі;  1. Формування адекватного сприйняття дітьми і їх батьками думки "чужої"

дорослої;

  1. Самостійне обґрунтуванняучнями ціннісної основи сім'ї, необхідності

зберігати і берегти сімейні традиції,

5. Формування навичок роботи в групах.Попередня робота

1.Творча група дітей спільно з класним керівником готує запрошення на

батьківські збори.

2. Діти і батьки отримують попереднє завдання(за 2 тижні) приготувати фільм,

кліп, презентацію або розповідь про традиції, свята і звичаї своєї сім'ї.

3.Виготовлення наочного матеріалу(картки, висловлювання), прикраса класу

надувними кулями.

Хід зборів

Збори проходять в класі. Діти і батьки розсаджуються по групах (всього 2 групи –- столи і стільці розставлені по кругу), визначення групи йде шляхом витягування цукерки певного кольору. Під час розсадження учасників зборів звучить пісня «Родина, родина».


1.Вступна частина

Вчитель: Добрий вечір, шановані батьки! Добрий вечір, шановні учні!

Сьогодні ми проводимо незвичайні батьківські збори, присвячені сімейним цінностям.

Сімейні цінності - це те, що дійсно важливо, цінно, шановано усіма членами родини. Для більшості з нас сімейні цінності однакові: любов, батьківство, вірність, довіра, зв'язок з предками, будинок. Це те, без чого сім'ю і назвати-то сім'єю складно. Більше того - сама сім'я – це теж цінність.

Виходять 4 учні.

1 учень Я мчу крізь дощ своїм велосипедом,

Долаючи завісу водяну.

А вдома, вкрившись ковдрою, чи пледом,

Про щось хороше мріяти почну.

Сімейна гавань... Затишок від шторму

Бурхливого, тривожного життя.

Лиш тут приходить у буденну норму

Шалений пульс мого серцебиття.


2 учень Горить спокійно вогнище сімейне,

Любов"ю вірною нам душі зігріва.

Нехай Господь недоленьку відверне,

Хай мати над колискою співа.

Промчать літа баскими рисаками –

Згадається колись, на схилі літ,

Як діти йшли, прощаючись з батьками,

Одне за одним, в невідомий світ.


3 учень Чекатимуть удома мама й тато,

Розлуки біль тамуючи в трудах.

Нечасто будуть діти завертати

У затишок родинного гнізда.

І буде виглядати з-за дивану

Велика лялька, з бантом у косі

З надією,що хтось-таки дістане

І їй секрети виповість усі...


4 учень На крилах мрії в далечінь ширяю,

Пора й до праці - дощ перешумів.

Своїй сім"ї з любов"ю довіряю

Тепло душі, що зберегти зумів...


2.Основна частина

Вчитель: Я обєднала вас в групи зовсім не випадково. Наші сьогоднішні батьківські збори ми проведемо у вигляді круглого столу з елементами гри. Серед вас не буду переможців і переможених, але від того, наскільки ефективно спрацює кожен з вас, буде залежати наш загальний результат. Отже ми починаємо. Наш перший конкурс називається «Розминка».
1. Розминка "Літературні родичі" В назви відомих творів вставте пропущені слова, що є назвою членів сім'ї. Ваш час на виконання цього завдання – 2 хвилини.

1."…" М. Горький. ("Мати".)

2."... Карамазови", Ф.М. Достоєвський. ("Брати Карамазови".)

3."Три ."., А.П. Чехов. ("Три сестри")

4."... Ваня", А.П. Чехов. ("Дядя Ваня".)

5."... Мазай і зайці", Н.А.Некрасов. ("Дід Мазай і зайці".)

6."Капітанова ."., А.С. Пушкін. ("Капітанова дочка".)

7."... полку", В.П. Катаєв. ("Син полку".)

8."... капітана Гранту", Ж. Верн. ("Діти капітана Гранту")

9."... Федір, пес і кіт", Э. Успенський. ("Дядько Федір, пес і кіт".)Вчитель: Дякую вам за роботу і ми крокуємо далі.

Збереження довіри в сім'ї - хороша традиція. Довіра - це можливість чесно і прямо обговорювати будь-які, навіть найскладніші, теми один з одним. Зберегти взаємну довіру в сім'ї - одне з найважливіших завдань батьків. Тому зараз ми і попрацюємо з таким поняттям як довіра. У мене в руках конверти, в яких містяться цікаві ситуаційні задачі та запитання. Зараз кожна команда витягне для себе три конверти, подумає декілька хвилин, і дасть відповідь на запитання.


2. Ситуаційні задачі

1. Що робити, якщо…

Вам зателефонували близькі друзі, які хочуть заглянути до вас на годинку. Ви гарячково починаєте прибирати в квартирі, щось готувати, але розумієте, що точно не встигаєте. Звертаєтеся до свого дорослого сина чи доньки за допомогою. У відповідь: «Це твої друзі, ось ти з ними і розбирайся». Як ви поступите в такій ситуації?


2. Що робити, якщо…

Ви повертаєтеся з роботи додому і вже на сходах чуєте голосну музику, веселощі у вашому домі. Ви входите в квартиру і бачите, що веселяться друзі вашої дитини та вона сама. У будинку - повний безлад. Ваша дитина дивиться на вас і каже: «Привіт! Ми трохи повеселимося! Не заперечуєш? » Ваше рішення в подібній ситуації.


3. Що робити, якщо…

У дитини багато уроків, їй хочеться пограти в комп'ютер, подивитися телевізор, але батьки невблаганні. «Збирайся, поїдемо до бабусі, там будеш готуватися до уроків і трохи допоможеш нам!» Жодні доводи не допомагають. Головний аргумент батьків: «Ми не залишимо тебе одного. Мало що може статися ?! »Як вирішити таку ситуацію?


4. Що робити, якщо…

Після зборів батьки приходять додому і в люті вимагають пояснень від дитини. Вони кажуть, що з такими результатами її нікуди не візьмуть після школи. Учень спокійно відповідає: «Значить, піду працювати». Як вчинити в такій ситуації?


5. Що робити, якщо…

Батьки подарували гроші своїй дитині з певною метою. Вона їх витратила не за призначенням, купивши те, що їй давно хотілося. Батьки обурені, в свою адресу дитина почула багато гнівних слів. Зрештою вона грюкнула дверима і пішла з дому. Як вчинити в подібному конфлікті?


6. Що робити, якщо…

Останнім часом ви не впізнаєте свою дитину. Вона стала грубою, агресивною, а часом навіть жорстокою. Про це говорять сторонні люди, прояви таких якостей ви спостерігаєте самі, іноді це проектується і на вас. Як вирішити таку ситуацію?


Вчитель: Я дякую вам за роботу і сподіваюсь, що у вашому житті конфліктні ситуації майже не виникатимуть, ну а якщо вони і матимуть місце – ви зможете знайти з них вихід, пригадавши всі ті поради і шлях вирішення, про які ми щойно говорили. Після такого складного завдання, що потребувало розумових зусиль, пропоную вам трохи перепочити і оголошую початок музичного конкурси «Відгадай мелодію».
3. Конкурс «Відгадай мелодію»

Вчитель: Зараз для вас звучатимуть фрагменти музичних композицій, а вам слід відгадати їх. Якщо ви не знаєте відповіді, право відгадати мелодію переходить до команди-суперниці.
Вчитель: Я хочу вас зараз запитати: Які мелодії ви почули? Чи були серед них зовсім вам не знайомі? А чи були ті, що ви добре знаєте і полюбляєте слухати? Так дісйно, зараз звучали пісні як, можливо, не знають діти, але дуже добре знають батьки. І навпаки, пісні не знайомі батькам, часто слухають діти. Але попри різі музичні вподобання та смаки, ви змогли знайти спільну мову та відгадати мелодії. Дуже хочеться , щоб і в сімейному житті ви незважаючи на непорозуміння та різні погляди на певні речі, могли знаходити спільну мову та порозумілися у бідь-якій ситуації.

А зараз я пропоную вам глибше заглянути у вашу власну душу і зрозуміти чим ви живете, що вас турбує, як сприймаєте навколишній світ, вашу сім’ю і самих себе.Перед Вами стандартний аркуш паперу і одне єдине просте завдання "Намалюйте свою сім'ю". Це схематичний малюнок, тому я прошу вас не витрачати багато часу на малювання дрібних деталей.

4. Проективний тест «Малюнок сімії»

ПРАВИЛА ІНТЕРПРЕТАЦІЇ 
1. Після закінчення малювання розпитайте дитину, "хто є хто" , хто, чим займається. Застереження типу "а брата я забув намалювати" або "сестра не помістилася" не мають значення. Якщо хтось із сім'ї малюнку відсутній, то це може означати: 
- Наявність негативних несвідомих почуттів до цієї людини. Наприклад, сильні ревнощі до молодшого брата; дитина як би міркує: "Я повинен любити брата, а він мене дратує, це погано. Тому взагалі нічого не намалюю". 
- Повна відсутність емоційного контакту з "забутою" на малюнку людиною . Цієї людини як би просто немає у вашому емоційному світі. 
2. На малюнку відсутній сам автор. 
- Труднощі у відносинах з близькими: "Мене тут не помічають", "Я відчуваю себе знехтуваним", "Мені важко знайти своє місце в сім'ї" 
- Дитина "відторгається" від сім'ї: "Мене не беруть, то й не треба, і без них непогано" 
3 . Розмір зображених персонажів показує їх значимість. Чим авторитетніше у ваших очах зображена людина, тим вона більша. Часто у маленьких дітей не вистачає листа, щоб розмістити всю фігуру. 
4. Ваш розмір на аркуші. Якщо ви малює себе дуже маленьким, розташованим в куточку аркуша, у вас низька самооцінка на даний момент, або ви вважає себе найменшим у родині.Люди з завищеною самооцінкою малюють себе дуже великими, навіть більше батьків,якщо це діти.
5. Місце розташування людини на малюнку відображає його становище в сім'ї. Коли він у центрі, між мамою і татом, чи малює себе першим, то це значить, що він відчуває себе потрібним і необхідним в будинку. Якщо дитина зобразив себе окремо від інших, або намалював себе останнім це ознака ревнощів, неблагополуччя. 
6. Відстань між зображеними свідчать про емоційної близькості або, навпаки, роз'єднаності. Чим далі фігури розташовані один від одного, тим більше їх емоційна роз'єднаність. На деяких малюнках діти підкреслюють роз'єднаність включенням у вільний простір між членами сім'ї різних предметів (меблі, вази, і т.д.), чужих, вигаданих людей. При емоційної близькості родичі намальовані майже впритул один до одного, вони стикаються руками. Чим ближче дитина зображує себе до будь-якого члену сім'ї, тим вище його ступінь прихильності до цієї людини і навпаки. 
7. Послідовність зображення членів сім'ї. Зазвичай першим дитина малює або себе, або самого улюбленого члена родини, або самого значущого, авторитетного, на думку малюка, людини в сім'ї. Зазвичай самий останній намальований родич має самий низький авторитет (це може бути і сама дитина). 
8. Розташування фігур на аркуші. Уважно розгляньте, хто на малюнку розташований вище, хто нижче. Найбільш високо розташований персонаж, що володіє, на вашу думку, найбільшою значущістю в сім'ї (навіть якщо він невеликий за розміром). Наприклад, якщо на аркуші вище всіх зображений телевізор або шестимісячна сестра, то, значить, у свідомості дитини саме вони "керують" іншими членами сім'ї .

9. Персонаж або предмет, що викликає у дитини найбільшу тривожність. Зображується з посиленим натиском олівця, або сильно заштрихован, його контур обведений кілька разів, але буває, що дитина малює такий персонаж ледве помітною, "тремтячою" лінією.

Вчитель: Щойно ви працювали з таким словом як «сім’я». А з чим у вас асоціюється слово сім’я? Я пропоную по черзі кожну команду назвати 10 іменинків, які у вас асоціюються з цим словом.

5. Робота із словом " Сім'я"

Вчитель: Що таке сім'я? Слово зрозуміле усім, як " хліб" і " вода". Воно з перших митей життя поряд з кожним з нас. Сім'я - це будинок, папа і мама, близькі люди. Це загальні турботи, радощі і справи. Це любов і щастя. А ще це дуже містке поняття. І зараз я пропную нашим батькам поглянути на резульати анкетування, яке я проводила при підготовці до наших батьківських зборів. Вашим дітям була запропонована анкета із 10 речень, кожне з яких починалось зі слів «Сім’я – це…» Перед вам на дошці розміщені результати цього анкетування. Подивіться який зміст в це поняття вкладають ваші діти.

А що на вашу думку найважливіше в сім'ї? Дуже важко однозначно відповісти на це питання. Любов? Взаєморозуміння? Турбота і участь? А може бути самовідданість і працьовитість? Чи суворе дотримання сімейних традицій? А що Ви розумієте під значенням вислову "Сімейні традиції"?


6. Робота із висловом " Сімейні традиції"

Вчитель: Напишіть будь-ласка на липких листочках ваші асоціації із висловом «Сімейні традиції».

(Йде робота в групах, батьки і учні записують на листочках паперу свої думки, що вони мають на увазі під висловом «сімейні традиції». Потім йде зачитування визначень і прикріплення цих листочків до дерева, на дошці.)


Вчитель: З великою часткою правди можна припустити, що при згадці словосполучення сімейні традиції у більшості людей виникають асоціації із словами " будинок", " родичі", " батьки", " діти". І дійсно, якщо закрити очі, і подумки вимовити слово " дитинство", так разом з близькими і рідними людьми і домашнім затишком рідної домівки в думках виникають і інші асоціації, щось таке, що властиво тільки вашій сім'ї. Ось саме це "щось" і можна назвати "сімейною традицією". Ці спогади знаходяться глибоко в людській свідомості, оскільки дії, які ми маємо на увазі під поняттям "Сімейні традиції" неодноразово повторювалися з раннього дитинства. Якщо у вашій сім'ї не було сталих традицій, в пам'яті вимальовуються інші спогади з дитячих років - зазвичай яскраві і барвисті, але вони не мають відношення до сім'ї. Зараз ми пропонуємо вам переглянути презентації деяких наших учнів про їхні сімейні традиції.
7. Презентації сімей на тему "Сімейні традиції"

Вчитель: Сьогодні ви побачили, що кожна сім'я виховує свою дитину своїм особистим прикладом, своєю підтримкою і розумінням, взаємодопомогою. Кожна сім'я має своє захоплення, яке має важливе значення і яке вже стало традицією сім'ї : прогулянки в ліс, на природу, поїздки на риболовлю, на річку, на дачу, усією сім'єю похід в кіно, декоративно-прикладну творчість, зайняття спортом. З сім'ї складаються уявлення дитини про справедливість, ввічливість, уважність, доброту, про чесність, про співчуття, про правила поведінки в суспільстві.

А зараз я вам пропоную вибрати поняття, які є фундаментом в сімейних стосунках. Виходить по одному представникові від групи, пояснюючи чому група вибрала саме те або інше поняття.Любов, дружба, добрі друзі, взаємодопомога, повага, сімейні традиції, працьовитість, затишок, тепло, сюрпризи, подарунки, батьки і діти, бабусі і онуки, цікаві захоплення, дим сигарет, алкоголь, лайка, брехня, рукоприкладство, лінь, неробство.

( Батьки і учні вибирають " правильні" поняття - в ідеалі, негативні залишаються. Якщо йде вибір негативного поняття дітьми - потрібна допомога батьків, йде бесіда-міркування).Підведення міні-підсумку, які сімейні цінності мають бути присутніми в сучасній сім'ї. І чи в усіх сім'ях на сьогодні можна зустріти усі ці цінності.

Вчитель: Сім'я - для дитини, це місце її народження і становлення, це певний морально-психологічний клімат, це школа стосунків з людьми. Саме у сім'ї складаються уявлення дитини про добро і зло, про порядність, про шанобливе ставлення до цінностей (і матеріальних, і духовних, і сімейних. Саме з близькими людьми в сім'ї вона переживає почуття любові, дружби, боргу, відповідальності, справедливості).

5 учень: Сім’я –це дерево родинне, 
З широким листям на гілках, 
Це роздоріжжя,де з дитинства, 
Життєвий починаєм шлях. 
6 учень: Сім’я-це те гніздо,з якого, 
Всі пташенята у політ, 
Летять, але до гілля того, 
Вертаються,крізь далеч літ. 


7 учень: Щоб знову у гніздечку тому, 
Ще побувати,хоч на мить, 
Бо що ще є рідніше дому? 
То ж сім”ї ваші бережіть. 

8 учень: Не обминайте добрим словом, 
Увагою не обходіть, 
Зігрійте ласкою й любов”ю, 
Або й сльозами окропіть. 

9 учень: Так дерево сильнішим стане, 
І буйним цвітом зацвіте, 
Обгорне ніжно вас гілками
Й корінням глибше проросте. 
Пісня про сімю (співають діти)

3. Підбиття підсумку

Вчитель: Якщо ви знаходитеся тут, в цьому класі, значить, у вас є сім'я. Повна або неповна, забезпечена або не дуже, в окремій квартирі або ні - це усе на другому плані. Головне - що вона у вас є. Цінуйте і бережіть її, тому що саме вона потрібна вам і вашим дітям для душевного комфорту. Ця ваша фортеця від бурь і знегод сучасного життя, яке може, з одного боку, захистити від негативних дій середовища, а з іншої - пристосувати до життя в суспільстві. Але ви завжди маєте пам’ятати про те, що кожна родина, велика чи маленька, повна чи неповна тримається на любові.Коли немає любові – немає життя. І тому завершити наші сьогоднішні батьківські збори я хочу соь такою легендою:

Дав Бог людині молодість, безсмертя, і сказав: «Живи, працюй, будь володарем Землі». Минув час. Прийшов Бог поглянути, як живе людина. Дивиться: над ставочком хатка чепурна, садочком вишневим обсаджена, за нею на ниві хліб золотий колоситься. Чоловік у полі працює, а дружина йому обід несе. І побачив Бог в очах у чоловіка дивне світло.

- Що це в очах у тебе, людино?

- Любов.


- Віддай мені її. Що хочеш проси за неї.

- Не можу. Вона мені за всі твої дарунки дорожча

Обурився Бог.

- Коли так, то будеш ти мені віддавати свою молодість і старітимеш з кожним днем.

Через деякий час повернувся вдруге. Бачить: сидять чоловік з дружиною біля хати і колиска коло них. І дивляться вони то на колиску, то один одному в очі. А в погляді - те саме незбагненне сяйво, тільки ще сильніше, ще яскравіше.

- Он як! Тоді заберу я в тебе найцінніше - безсмертя, і нехай кожна мить по краплині гасить твоє життя.

Втретє прийшов Бог до людини. Дивиться, сидить самотній згорблений дідусь, а в очах його світло таке ж непереможне і м’яке, і водночас нове.

- Що це в очах у тебе, людино?

- Це - пам’ять.

- Вибач, -  мовив Бог, - тепер я бачу, що твоя любов цінніша за молодість і безсмертя

Тож бережіть свою родину! І хай вона буде щаслива! Хай з очей матері ллються лише сльози щастя, а  батько не хмурить брови, а щасливо посміхається.

Хай довго живуть дідусь та бабуся!

Хай брати і сестри стануть кращими друзями!

Я дякую вам за те, що ви прийшли сьогодні. За те, що знайшли час для себе і своїх дітей, полишивши ваші домашні клопоти і щоденні турботи. Нехай у ваших домівках, у ваших сімях завжди паную доброта, любов та взаємопорозуміння.
1 учень Я мчу крізь дощ своїм велосипедом,

Долаючи завісу водяну.

А вдома, вкрившись ковдрою, чи пледом,

Про щось хороше мріяти почну.

Сімейна гавань... Затишок від шторму

Бурхливого, тривожного життя.

Лиш тут приходить у буденну норму

Шалений пульс мого серцебиття.


2 учень Горить спокійно вогнище сімейне,

Любов"ю вірною нам душі зігріва.

Нехай Господь недоленьку відверне,

Хай мати над колискою співа.

Промчать літа баскими рисаками –

Згадається колись, на схилі літ,

Як діти йшли, прощаючись з батьками,

Одне за одним, в невідомий світ.


3 учень Чекатимуть удома мама й тато,

Розлуки біль тамуючи в трудах.

Нечасто будуть діти завертати

У затишок родинного гнізда.

І буде виглядати з-за дивану

Велика лялька, з бантом у косі

З надією,що хтось-таки дістане

І їй секрети виповість усі...


4 учень На крилах мрії в далечінь ширяю,

Пора й до праці - дощ перешумів.

Своїй сім"ї з любов"ю довіряю

Тепло душі, що зберегти зумів...5 учень: Сім’я –це дерево родинне, 
З широким листям на гілках, 
Це роздоріжжя,де з дитинства, 
Життєвий починаєм шлях. 

6 учень: Сім’я-це те гніздо,з якого, 
Всі пташенята у політ, 
Летять, але до гілля того, 
Вертаються,крізь далеч літ. 


7 учень: Щоб знову у гніздечку тому, 
Ще побувати,хоч на мить, 
Бо що ще є рідніше дому? 
То ж сім”ї ваші бережіть. 

8 учень: Не обминайте добрим словом, 
Увагою не обходіть, 
Зігрійте ласкою й любов”ю, 
Або й сльозами окропіть. 

9 учень: Так дерево сильнішим стане, 
І буйним цвітом зацвіте, 
Обгорне ніжно вас гілками, 
Й корінням глибше проросте. 


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка