Анотація досвіду роботи керівника гуртка Сахновщинського будинку дитячої та юнацької творчості Сахновщинської районної ради Харківської області Синіцької Тетяни ТарасівниСкачати 93.58 Kb.
Дата конвертації28.02.2019
Розмір93.58 Kb.

Анотація досвіду роботи керівника гуртка

Сахновщинського будинку дитячої та юнацької творчості

Сахновщинської районної ради Харківської області

Синіцької Тетяни Тарасівни
Я, Синіцька Тетяна Тарасівна, почала працювати керівником гуртків у Сахновщинському будинку дитячої та юнацької творчості з 2001 року. З 2003 року навчаю дітей художній вишивці.

Заняття вишивкою - один з найдревніших і поширених видів декоративно-прикладного мистецтва. Вишивка викликає у дітей великий інтерес. Гурткові заняття при правильній їх постановці мають велике виховне значення.

Величезним потенціалом для розвитку творчих здібностей дітей є гурткова робота, оскільки на цих заняттях у дітей розвиваються творча уява, фантазія, дрібна моторика, мова, мислення, пам'ять, спостережливість. Всі три процеси - виховання, навчання і розвиток - виступають у гуртковій роботі як єдине, органічно пов'язані один з одним. У міру накопичення дітьми необхідних знань, досить стійких трудових навичок і вмінь, практикуються різні роботи на вільні теми. Практичну роботу членів гуртка направляю на те, щоб діти у вельми доступній формі відчували органічний зв'язок теорії і практики, науки - з життям.

Розвиток творчих здібностей гуртківців набув в даний час велике соціальне значення. Суспільству потрібні не просто грамотні працівники-виконавці, а фахівці, які виконують роботу швидко, якісно, ​​красиво, творчо.

Я вважаю, що наявність творчих здібностей, естетичної потреби – найсуттєвіші риси людини; те, що робить її Людиною Розумною. Уся пізнавальна та виховна робота гуртка спрямована на розвиток творчої особистості, спонукання її до нестандартності та оригінальності.

Навчально-виховний процес у гуртку насичений творчою діяльністю, яка сприяє повному задоволенню і розвитку пізнавальних можливостей гуртківців, надає їм максимальну свободу для творчого просування, розвиває прагнення цікаво проводити дозвілля.

Праця учнів в позаурочний час сприяє розвитку їх сприйняття, мислення, відіграє велику роль у справі виховання, а також вирішує завдання професійної підготовки. З раннього дитинства ми повинні створити такі умови, при яких кожна дитина накопичить багатий досвід, що дасть змогу підвищити рівень їхньої уяви і творчих здібностей.

Знайомство з творами мистецтва, з виробами народних майстрів позитивно впливають на формування особистості. Крім того, діти повинні бути не просто пасивними спостерігачами, а й творцями, які беруть участь в процесі народження прекрасних виробів. Створення дітьми власних неповторних творів дає можливість поглянути на навколишній світ очима творця, а не споживача. І нехай вони будуть не дуже досконалі, але вони принесуть багато радості і творче задоволення дітям в інтелектуальному розвитку. У процесі творчості здійснюється виправлення недоліків пізнавальної діяльності: спостережливості, уяви, мови, просторового орієнтування.

Аналізуючи свій досвід роботи з організації гуртка «Художня вишивка», я зробила висновок, що процес вишивання не тільки позитивно позначається на розвитку естетичних почуттів, поповнює навички та вміння, необхідні дітям, але й розвиває дрібну моторику рук, увагу, інтелектуальну і творчу активність.

Я, як керівник гуртка, ставлю своєю метою: навчити дітей доступним прийомам ручної праці, самостійно орієнтуватися в завданні, попередньо планувати хід роботи над виробом, контролювати свою роботу.

Гурток - це центр дитячої творчості. Саме в гуртку можливо враховувати і максимально задовольняти індивідуальні запити учнів, розвивати особистість, виховувати любов до мистецтва, творчому процесу.

У гуртку я як педагог вирішую наступні завдання: розвиток і поглиблення інтересів учнів, розвиток творчих здібностей учнів, комунікативних навичок на основі спільної творчої діяльності, дрібної моторики, мовлення учнів, збагачення активного словника школярів, розширення художнього кругозору, організація дозвілля учнів.

Діюча програма гуртка «Художня вишивка», рекомендована МОН України, розрахована на дітей середнього та старшого шкільного віку. В процесі навчання до дітей даної вікової категорії приєдналися діти молодшого шкільного віку, які виявили бажання навчатися мистецтву вишивання. Це і стало поштовхом для створення програми початкового рівня для молодших школярів.

Програма роботи гуртка «Художня вишивка» для молодшої шкільної групи, розрахована на два роки навчання із завданнями різної складності. Система творчих завдань різної складності - це засіб формування досвіду творчої діяльності. Тут діє принцип педагогіки: від простого до складного. Але темпи ускладнення залежать від індивідуальних особливостей дітей. Також у цій програмі здійснюється диференційований підхід, як один з найважливіших педагогічних принципів. Ця програма занять на основі гурткової роботи дозволяє підвищити рівень розвитку уваги, уяви, усвідомленого сприйняття, наочно-образного мислення, спостережливості, пам'яті, дрібної моторики руки тощо, що в цілому розвиває творчі здібності дітей молодшого шкільного віку.

Кожен розділ програми включає в себе основні теоретичні відомості, практичні роботи і рекомендовані об'єкти праці (в узагальненому вигляді). При цьому практичним роботам передує необхідний мінімум теоретичних відомостей. Діти знайомляться з історією та мистецькими традиціями основних центрів вишивального мистецтва, народними художніми промислами, аналізують зразки народної вишивки та сучасних творів цього виду декоративно-прикладного мистецтва (малюнки, репродукції, вироби). На заняттях гуртка діти набувають вміння та навички вишивання, знайомляться з народною вишивкою, багатством цього виду мистецтва, різноманітністю народних орнаментів, з художніми традиціями народів нашої країни.

Гуртківці знайомляться з основами загальної і спеціальної композиції. Вони повинні засвоїти особливості структури візерунка, особливості форми і кольору образотворчих мотивів в орнаменті вишивки, значення ритму і симетрії, види візерунків, способи складання нескладного орнаменту в смузі, квадраті, колі. Всі ці знання гуртківці одержують за допомогою аналізу творів прикладного мистецтва, створених в народних художніх традиціях. Під час практичної роботи гуртківці знайомляться з елементарними основами малювання з підготовки візерунка для виробу, виконують ескізи різних видів орнаменту, складають візерунки з готових елементів і самостійно працюють над орнаментом, знайомляться з різними прийомами вишивки.

Виконання виробу не повинно бути механічним копіюванням зразків - це творчий процес. Гуртківців навчаю не тільки свідомо підходити до вибору узору для того чи іншого виробу, а й самостійно складати нескладні малюнки для вишивки. У створенні тематичного вишитого твору значну роль відіграє вибір теми, сюжету. Це можуть бути теми літературних творів, народного фольклору, а також теми, що відображають сучасні події. Виконання тематичних творів сприяє розширенню кругозору дітей, поглибленню їхніх знань, розвитку фантазії і творчих здібностей. У всіх випадках вироби повинні відрізнятися не тільки якістю технічного виконання, але й художністю. Так, невдало вибраний візерунок чи поєднання кольорів знецінюють будь-яку вишивку, як би добре вона не була виконана в технічному відношенні, а погана якість виконання робить невиразним будь-який малюнок.

На заняттях діти створюють вироби для прикраси побуту, інтер'єру, одягу. Важливо, щоб вишивка не зводилася лише до виконання технічних зразків, щоб гуртківці виготовляли корисні речі, які знайдуть застосування.

У нашому гуртку ми об'єднали учнів різного віку, які мають певний інтерес до даного виду практичної діяльності і бажання займатися в даному гуртку. Але в процесі роботи я зрозуміла, що у гуртківців таке бажання потрібно порушувати і стимулювати різними засобами: перспективою самостійного виготовлення красивих речей, можливістю придбати корисні знання і навички та ін.

Багато в чому інтерес учнів до роботи в гуртку підтримується і розвивається в ході занять. Тому заняття я планую і проводжу так, щоб учні дізнавалися нове, встигали виконувати намічену частина практичної роботи, їхні вироби дійсно були красиві і сподобалися всім, обстановка була спокійною і доброзичливою, забезпечувалася свобода спілкування учнів один з одним і з керівником. Намагаюся захопити гуртківців перспективою виготовлення виробів, які вони самі вибрали.

Кожен вишитий виріб, будь то панно або серветка, має свій задум, як за зовнішнім виглядом, так і за смисловим змістом, по ідейності. Дуже часто діти не можуть знайти сюжет для своєї майбутньої роботи і пов'язати його з зовнішньою формою. Моя роль, як керівника гуртка, підказати цікаву думку і виразну форму.

Пошук творчої ідеї, задуму - виключно важливий шлях у розвитку у дітей спостережливості, кмітливості, фантазії і творчого мислення, це не випадково а складний творчий процес, обумовлений вимогами виховного процесу в гуртку. Головним джерелом для дитячих сюжетів є література: казки, вірші, байки, оповідання. Можна брати сюжети з життя. Однак, я вважаю, що ніколи не слід пов'язувати творчість дітей строго визначеними формами. Взявши за основу ідею керівника, вихованці можуть виконати її в найрізноманітніших формах. Я ніколи не перешкоджаю вільно народжуватися творчій ініціативі дитини.

Актуальна на даний момент популяризація дитячої творчості, повинна бути широкою і всебічною, щоб юні школярі зацікавилися нею, щоб у них з'явилося бажання взятися за цю захоплюючу справу. З цією метою ми влаштовуємо постійні і тимчасові виставки робіт.

Гурткова діяльність стимулює учнів до творчості, розвиває почуття прекрасного, облагороджує особистість. Людина чуйна до прекрасного, відчуває потребу будувати своє життя за законами краси.

На гуртку із старшими вихованцями проводимо науково-дослідницьку, пошукову роботу з історії виникнення вишивки у Сахновщинському районі. Діти вивчають та аналізують літературу по даній темі, відвідують краєзнавчі музеї нашого селища та району, наших народних майстрів, аналізують їх вироби мистецтва, вивчають народні обряди, в яких вишивка відіграє ведучу роль.

Робота гуртка спрямована на досліджeння особливостeй орнамeнту, символіки та тeхніки вишивання Сахновщини. Зібрані матeріали надіслано на Всeукраїнську історико-eтнографічну eкспeдицію «Україна вишивана», де здобули перемогу у ІІ та ІІІ етапах. Учeниця гуртка Саратова Тетяна взяла участь у І та ІІ eтапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-члeнів МАН України.

Вихованці гуртка «Художня вишивка» беруть активну участь у районних та обласних виставках конкурсах. Діти нагороджені грамотами та подяками.

2011 рік.

Грамотою відділу освіти Сахновщинської РДА нагороджено Рубцову Альону за 1 місце в районній виставці писанкарства «Різдвяна писанка».

2012 рік.

За участь у обласній виставці-конкурсі «Різдвяна писанка» Харківським обласним палацом дитячої та юнацької творчості висловлена подяка Штанько Євгенії.

2013 рік.

За участь у обласній виставці-конкурсі «Різдвяна писанка» Харківським обласним палацом дитячої та юнацької творчості висловлена подяка колективу вихованців Сахновщинського БДЮТ.

Грамотами відділу освіти Сахновщинської РДА нагороджено Орищенко Тетяну, Золотухіну Альону, переможців районного конкурсу «Різдвяна писанка».

Грамотою відділу освіти Сахновщинської РДА нагороджено Варданян Анну, переможця районного етапу виставки-конкурсу «Знай і люби свій край».

Сахновщинська РДА нагороджує вищою відзнакою конкурсу ГРАН ПРІ Орищенко Тетяну, Орищенко Юлію та Орищенко Владислава, переможців районного етапу Всеукраїнського конкурсу «Таланти багатодітної родини».

Грамотою Сахновщинської РДА нагороджено Варданян Анну за 1 місце в районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Таланти багатодітної родини».

Подякою Сахновщинської РДА нагороджено Штанько Євгенію за участь в районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Таланти багатодітної родини».

Грамотою відділу освіти Сахновщинської РДА нагороджено групу вихованців гуртка «Художня вишивка» Сахновщинського БДЮТ.

2014 рік.

Грамотою відділу освіти Сахновщинської РДА нагороджено Орищенко Тетяну, переможця районного етапу Всеукраїнської виставки-конкурсу дитячої творчості «Знай і люби свій край».

Грамотою відділу освіти Сахновщинської РДА нагороджено Ткаченко Валерію, переможця районного етапу обласної виставки-конкурсу писанкарства «Українська Великодня писанка».

Харківським обласним палацом дитячої та юнацької творчості нагороджена грамотою Тритяк Ірина за активну участь в обласній виставці-акції «SOS вернісаж, або друге життя відходів».

2015 рік.

Харківським обласним палацом дитячої та юнацької творчості висловлена подяка колективу вихованців Сахновщинського БДЮТ за активну участь в обласній виставці-конкурсі «Різдвяна писанка».

Грамотою відділу освіти Сахновщинської РДА нагороджені Юріна Федора, Ткаченко Валерія, переможці районного етапу Всеукраїнської виставки-конкурсу дитячої творчості «Знай і люби свій край».

Грамотою відділу освіти Сахновщинської РДА нагороджені Юріна Федора, Ткаченко Анна, Ткаченко Валерія, Ашурко Аміна, переможці районного етапу обласної виставки-конкурсу писанкарства «Українська Великодня писанка».

Здобутки гуртка «Художня вишивка» постійно висвітлюються на сайті Сахновщинського БДЮТ, а також на сторінках місцевої газети «Колос».


Підсумовуючи все сказане, хочу відмітити, що заняття вишиванням має велике значення для індивідуального розвитку дітей. Вони вчаться своїми руками з любов’ю в серцях відтворювати на полотні вигадливі візерунки, обмінюються творчими ідеями, розвивають почуття прекрасного, збагачують власний духовний світ естетичною насолодою від творчого процесу.

Але, навіть, якщо вишивка не стане улюбленим захопленням чи професією моїх вихованців, то нові знання та вміння, які вони отримають під час занять, завжди їм знадобляться.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка