Аналіз виховної роботи за 2013 – 2014 навчальний рік у 2013 – 2014 навчальному році освітяни школи в основу педагогічної діяльності поклали проблемуСкачати 281.52 Kb.
Дата конвертації30.12.2017
Розмір281.52 Kb.


Аналіз виховної роботи

за 2013 – 2014 навчальний рік
У 2013 – 2014 навчальному році освітяни школи в основу педагогічної діяльності поклали проблему: «Впровадження компетентнісно орієнтованого підходу у навчально-виховний процес через застосування інноваційних технологій».

З метою особистісного розвитку учнів, удосконалення їхньої здатності оволодівати новим досвідом на основі цілеспрямованого формування творчого мислення, визначення особистісного сенсу життя в умовах сучасного громадянського суспільства вирішувалися наступні завдання:

- сприяння зростанню творчого духовного потенціалу особистості, розкриттю внутрішніх мотивів її самовдосконалення, розвитку здібностей на кожному з вікових етапів;

- партнерство педагога і учня в його самозміні, самовихованні, самоосвіті як основа особистісного зростання всіх учасників навчально-виховного процесу;

- формування самостійної компетентнісно - творчої особистості, здатної виважено діяти в різноманітних життєвих ситуаціях.

- утвердження учнів в ролі суб’єкта виховного процесу – активного, свідомого, небайдужого його учасника;

- розвиток і поглиблення потреб і мотивів життєтворчості, потреб у саморозвитку особистості та постійному самовдосконаленні;

- впровадження в практику діяльності школи нових форм і методів співпраці та взаємодії з батьками; стимулювання активізації громадськості в житті учнівського колективу.

Формування інноваційного стилю діяльності відбувається через застосування групових та індивідуальних форм роботи, шляхом спільних творчих справ школярів, участі їх органах учнівського самоврядування в класах, проведенні акцій, конкурсів, проектів, колективних творчих справ, тощо. Особливого значення набуває творчість класного керівника, яка полягає в оволодінні сучасними технологіями, знаннями, засобами і прийомами виховання.

З метою підвищення теоретичного науково - методичного рівня підготовки класних керівників із питань психології та педагогіки, забезпечення виконання єдиних принципових підходів до виховання учнів, координації виховання, планування роботи, організації аналізу виховних заходів, вивчення та узагальнення перспективного педагогічного досвіду класних керівників в школі діє шкільне методичне об’єднання класних керівників, яким керує Шеремета С.М. Робота методичного об’єднання здійснюється за планом. В цьому році на засіданнях були розглянуті питання щодо індивідуальної роботи з учнями , схильними до правопорушень (Гончар Н.А.) , формування у підлітків свідомого ставлення до свого здоров´я (Колесник О.О), про роботу з обдарованими дітьми в умовах сучасної освітньої системи; класні керівники на засіданнях обмінювалися досвідом з теми: «Найефективніші форми і методи роботи з батьками по попередженню дитячого травматизму, дитячої злочинності, суїциду, бездоглядності.»

З метою створення сприятливого для дітей середовища, в якому гідний розвиток і захист їх прав з дотриманням принципів демократії рівності миру, соціальної справедливості з урахуванням моральних засад та традиційних цінностей українського суспільства, спрямованих на зміцнення сім’ї та морального здоров’я дітей, виховна робота в школі ведеться за основними пріоритетними напрямками: охорона здоров’я та формування здорового способу життя дітей (ціннісне ставлення до себе), створення рівних умов для доступу до високоякісної освіти, культурний і духовний розвиток дитини (ціннісне ставлення до мистецтва, до природи), захист прав дітей різних категорій (ціннісне ставлення до держави і суспільства, до сім’ї, родини, людей).

Учнівське самоврядування сприяє формуванню цілісного ставлення особистості до суспільства, держави, розвиває якості лідера, формує життєтворчі компетентності школярів.

Одним із основних шляхів правомірної поведінки школярів є поєднання вивчення правил поведінки з їх практичним втіленням у життя. В закладі розроблено чітку систему правил поведінки учнів. Суворо заборонено куріння в межах школи, грубі вирази, вживання алкогольних напоїв. Учнівський патруль та чергові вчителі стежать за порядком під час перерв, у їдальні, на спортивних майданчиках, на пришкільній території.

Кожного понеділка проводиться загальношкільна лінійка , на якій черговий клас звітує про чергування протягом тижня. З метою контролю за поведінкою учнів під час уроків ведуться рапорти класів, які зберігаються у старости, заповнюються вчителями - предметниками.

Вчителі початкових класів, класні керівники мають чітке уявлення про морально-правову атмосферу в сім´ї кожного учня, володіють вмінням проводити відповідну роботу з батьками. Для цього у закладі ведеться облік дітей із неповних сімей та дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах. Посиленої уваги вимагають сім´ї, у яких послаблений контроль за поведінкою дітей (СарнаковД., Сарнаков М., Підлісна А., Дрофа Д., Брюсяєв А., Винник М. ).Такі сім´ї відвідуються вдома , складаються акти обстежень житлово- побутових умов.

Адміністрацією школи регулярно здійснюється контроль за відвідуванням учнями занять та веденням ділової документації щодо обліку відвідування.

В школі створені умови для розвитку творчих здібностей, інтелектуальної компетентності школярів: працюють профільні класи і факультативи, проводяться олімпіади, конкурси, турніри, тощо.

На протязі багатьох років стало доброю традицією школи на початку жовтня проводити свято «Свято квітів». Діти і класоводи проявляють творчість при оформленні квіткових композицій. Але важливо не лише скомпонувати букет, але і вміти його захистити. З цим завданням на відмінно справилися учні усіх класів. Переважно композиції були присвячені Україні, до 200-річчя від дня народження Кобзаря, осені. До складу журі були запрошені представники органів місцевого самоврядування, які не змогли визначити переможця, виділили кращу композицію в кожному класі.

Чаруюча, неповторна пора – Осінь. Вона запалює у всіх серцях любов і ніжність. Пора, коли золоті листочки падають з дерев, ніби танцюючи танок. Саме восени, як завжди, в нашій школі проходить свято «Осінній бал», в якому беруть участь учні 9-11 класів.

На цьогорічне свято до нас завітали: Жінка-кішка та Бетмен (Комаренко Ярослава та Винник Олександр), Віталька та Наташка (Косяченко Святослав та Безкровна Євгенія) та Гомес і Мортіша (Косяченко Артур та Кобзар Лілія).

Учасники проявили себе в інтелектуальних конкурсах, спробували показати пантоміму та які вони вправні танцівники. По оплесках було зрозуміло що більш за все глядачам сподобався творчий номер, де учасникам вдалося досконало перевтілитися в свої образи.

Не забули на вечорі і про глядачів, для яких проводилися цікаві конкурси. Вони завзято витанцьовували з шваброю і майстерно робили з яблука грибочок, за що отримували солодкі призи. Також наші вболівальники активно підтримували учасників. Голосні оплески, майстерно намальовані плакати на підтримку улюбленої пари – все це підбадьорювало учасників і надихало на перемогу.

Цього разу перемога була на боці одинадцятикласників, для яких цей «Осінній бал » в стінах рідної школи останній.

Здається ,що цього року переможених не було, бо кожна пара отримала задоволення від виступу, подарувала море радості і позитиву всім глядачам, а це - найголовніше.

З 1986 року Людмила Тафійчук творить і вдосконалює той яскравий і своєрідний стиль, що вирізняє її творчість у сучасному українському мистецтві. Полотна мисткині, наповнені народною мудрістю, піснею, гумором, – свіжі потічки від нескаламучених джерел української ментальности. У її доробку – живопис на полотні та дереві, книжкова графіка, вишивка. Нині працює виключно в техніці станкового живопису на полотні, а живе у нашому селі Черняхівка. Із великим захопленням слухали цікаву розповідь художниці про творчий шлях учні школи . Живописець, графік. Член Національної спілки художників України. Постійна учасниця українських та міжнародних виставок, у тому числі персональних. Твори знаходяться в приватних колекціях в Україні та багатьох країн світу. Людмила Ільківна подарувала всім учасникам зустрічі авторські листівки.

До річниці голодомору в нашій школі пройшла лінійка-реквієм «Голодний рік - голодний вік». Учні , ставши журавлиним ключем, розповідали вірші, в яких було чутно весь той жах, який коївся на нашій Батьківщині. Маленький хлопчик просив: «Бозю, зроби щоби їсти не хтілось!» Слухаючи все це, не можливо було залишитися спокійним, адже перед очима постає чорна тінь голодомору, яка вогняним смерчем пронеслася по нашій землі, обпаливши кожну хату, кожну людську душу, що пережила те лихо, те неминуче страхіття, котре лишило на серці болючі плями минулого.

Весело пройшли новорічні свята: з подарунками, ласощами, казками, концертами, прикрашеними ялинками. Свята, на які загадують бажання, мріють, жадають побачити різні дива і обов'язково прагнуть бути щасливими.

Новий рік! Ці два слова у кожного асоціюються зі святковим настроєм, подарунками, іграми, розвагами. Саме так проходили свята у Черняхівському НВК . Розпочалося все із дня Святого Миколая. Учні 11 класу підготували святкове дійство "А хто, хто Миколая любить!" для учнів початкових класів та вихованців дитячого садка .

Головні дійства відбулися 26-27 грудня – новорічні ранки та карнавал . Новорічні свята - це чудовий спосіб проявити свої акторські здібності. Святкові дійства проходили у святково вбраній залі навчального закладу, посеред якої милувала око головна окраса усіх новорічних свят — ялинка. Малюки продемонстрували батькам та присутнім свої таланти – вони грали у різні ігри із казковими героями, співали пісень та водили хороводи. Дітей розважали також і традиційні герої свята – Дід Мороз та Снігуронька. З ними малеча водила хороводи та співала пісні. Дід Мороз і Снігуронька по завершенні дійства вручали всім учасникам заходів новорічні подарунки, які надали спонсори «ТОВ «Агро Інвест Україна »ДП «Лан»» та ФГ «Ярко».

Різдво Христове належить до великих християнських свят, які люди відзначають особливо урочисто. Чи є в світі щось краще, щось шляхетніше, щось сердечніше, як український різдвяний вечір, як незрівнянні у своїй красі українські колядки? Тому ми й повертаємось сьогодні до золотих традицій українського Різдва – пригадуємо і вчимося колядувати – це допоможе нам увійти у світ краси і духовного щастя. Дуже приємно, що вихованці Черняхівського НВК їх уже не цураються, а намагаються повернути, зберегти і передати наступним поколінням. Учні 11 класу пройшли святковою ходою з колядками і віншуваннями та привітали працівників школи з Різдвом Христовим. Які гарні у нас народні традиції! Жити б їм та й жити. Адже, що є краще, коли в оселю приходять колядники, несуть людям від хати до хати радісну вістку.

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом у нашій школі було проведено цікаві просвітницько-профілактичні заходи з метою попередження розповсюдження цієї хвороби. Була проведена лінійка «СНІД-чума ХХІстоліття», класні керівники провели профілактичні бесіди. Старшокласники підготували роздатковий матеріал-пам’ятки «Як уберегтися від хвороби». 

Століттями розірваний український народ визволявся з неволі .22 сiчня - день Соборностi України. У кожному класі Черняхівського НВК класними керівниками та класоводами проведено урок патріотизму на тему «Моя Україна – єдина і неподільна». 


У бібліотеці проведено виставку «Соборність України – від ідеї до сьогодення» присвячену висвітленню діяльності державних діячів Української Народної Республіки і Західної Української Народної Республіки, огляд художньо-публіцистичної, популярної літератури щодо історії становлення державності України.  

«Україно, соборна державо, сонценосна колиско моя .» -  такими словами 22 січня у нашій школі розпочався захід з нагоди Дня Соборності України. Учні школи разом з вчителями здійснили екскурс у минуле нашої Батьківщини, у той бурхливий час, коли утверджувалася державність.


На шкільній сцені учні намагалися відтворити історичні події. Лунали патріотичні пісні, вірші. На святі панувала атмосфера єднання.

Присутніх приємно здивувала сценка про турецького султана, який багато раз «посилав свою орду в отой архіпелаг заснулих хуторів» . Але українські дочки та сини не скорилися і вже «посіяли» свободу. Закінчився захід прекрасною піснею у виконання Комаренко Ярослави. 

Вся школа зібралася в актовому залі 29 січня, щоб пригадати події ,що сталися на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне.

Ведучі заходу повернули нас в ті часи, розповіли багато фактів, які передували цьому бою. Учні послухали вірші, присвячені героям. Всіх зворушив монолог «Над свіжою могилою», який прочитала Кобзар Лілія.

От уже 17 століть поспіль закохані всього світу відзначають найромантичніше свято – день Святого Валентина. В цей день навіть повітря сповнене коханням. Амури поспішають поєднати пари, почуття яких перевірені часом, і допомагають зустрітися половинкам, які загубилися серед юрби. Любов’ю «хворіли» у всі епохи. Тому про неї так багато написано. Але повторень немає, бо неповторні самі люди, які пишуть про кохання. Ось і до нашої школи завітало це свято. Його було вирішено відсвяткувати проведенням вечора для старшокласників «Кохання з першого погляду». Мужніх хлопців-учасників запросили із сусідньої Богданівської школи , а з нашої школи брали участь красуні-дівчата .

Під час вечора були проведені різноманітні конкурси, які оцінювали самі учасники, за допомогою маленьких сердечок. Наші герої розповідали про свій ідеал хлопця чи дівчини, відповідали на запитання та знаходили виходи з нестандартних ситуацій, проявляючи при цьому ерудованість та креативність. Одним з найцікавіших конкурсів був поетичний, де з римованих пар слів потрібно було скласти вірш. Вечір приніс задоволення і учасникам і глядачам.

Кожного року перші березневі дні зігріваються, ніби променями весняного пробудження, такими світлими і пам’ятними Шевченківськими днями. 200 років тому, 9 березня 1814 року, Україна подарувала світові Тараса Григоровича Шевченка – генія, поета, пророка, який відкрив світові буття українців. Саме через його творчість світ пізнав Україну, бо Шевченко – це сам український народ.

До ювілею Великого Кобзаря в нашій школі пройшло чимало заходів. Були проведені літературні читання , на уроках трудового навчання учні виготовили ювілейні листівки, кожен клас підготував стінгазету, учні початкової школи підготували свято «Стежками Кобзаря». На ньому маленькі школярі , за допомогою своїх вчителів, дізналися про нелегке життя Шевченка, було прочитано багато віршів поета, лунали пісні у виконанні учнів 4 класу.

Кульмінацією стало загальношкільне свято – « Шевченко - наш. Він для усіх століть…». Учасники заходу перегорнули сторінки життєвого і творчого шляху поета, прослухали написані ним поетичні рядки, а також музичні твори у виконанні Комаренко Ярослави та Близнюк Дарина. Завершився захід, присвячений Генію української літератури, піснею «Чорнобривці Кобзаря»

Розпочався традиційний двомісячник благоустрою. Учні скопали квітники, прибрали газони, посіяли квіти. Школярі здійснили благоустрій пам’ятника загиблим воїнам-односельчанам. Також пройшла акція «Посади дерево». Кожен клас посадив по декілька фруктових дерев на території школи.

В історії нашого чимало скорботних дат, спогад про які пронизує серце гострим болем. Одна з них — 26 квітня 1986 року, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо вогонь радіаційного вибуху. Ця трагедія забрал життя багатьох людей, завдала шкоди здоров’ю мільйонів українців, її наслідки ще відчуватимуть на собі майбутні покоління. Вона вважається найжахливішою катастрофою в історії людства. Ім’я їй —Чорнобиль.

Красивою та багатою була Чорнобильська земля з її врожайними полями, садами, річками та озерами, але тільки до квітневої ночі 1986 р. Відтоді ця земля стала називатися "зоною”.

25 квітня 2014 року в школі пройшла Година пам'яті «Чорнобиль не має минулого часу» . Також учні переглянули фільм “Чорнобиль — хроніки важких тижнів”
Для більшості мешканців Черняхівки День Перемоги – це не день скорботи, а світле свято гордості за нашу країну, наш народ. На початку травня у Черняхівському НВК пройшли уроки мужності, години пам’яті.

Гімном України та словами вдячності захисникам розпочався мітинг Пам’яті. До сліз пройняв присутніх виступ голови Ради ветеранів Берестянко Н.М., яка у своєму виступі не обійшла увагою події в Україні, ціну миру. Урочистою ходою пройшли школярі від пам’ятника загиблому солдату до Братської могили воїнам–визволителям. Хвилиною пам’яті вшанували учні школи та гості свята загиблих співвітчизників. Діти вручили квіти учасникам бойових дій і вдовам та пообіцяли пам’ятати героїчні подвиги в ім’я Перемоги та мирного життя наступних поколінь.

30 травня 2014 року о 8.30 год. на подвір’я Черняхівського НВК завітало багато гостей. Їх скликав Останній Дзвоник. Відразу відчувається святкова атмосфера, адже всі діти святково вбрані з квітами, а центральний вхід школи виграє різнокольоровими кульками. Коли на лінійку зайшли випускники, свято оголосили відкритим, під Гімн України учні школи підняли державний прапор. Вшанували хвилиною мовчання героїв України, а також поклали квіти до обеліска Слави.

До нас на свято завітали гості: методист районного відділу освіти Черниш А.Г., настоятель місцевого храму отець Михаїл, директор дочірнього підприємства «Лан» ТОВ Агро Інвест Україна Явон В.М.

Директор школи Скрипка Н.І. привітала усіх присутніх зі святом, зачитала вітання голови Київської обласної державної адміністрації директора департаменту освіти і науки КОДА, , за активну участь у житті школи вручила грамоти випускникам та подяки за підтримку їх батькам, а Черниш А.Г. вручила грамоти учасникам районних конкурсів.

Коли пролунав Останній дзвоник,випускники випустили в небо свої мрії: жовто-блакитні кульки.

Велику увагу в школі приділяють родинному вихованню. Неодмінною умовою розвитку школи є співпраця педагогічного колективу з батьками дітей. Досвід роботи переконує нас в тому, що домогтися ефективних результатів у навчанні і вихованні дитини можна тільки на основі толерантності, тісної взаємодії педагогів і батьків та єдності їх поглядів на розвиток особистості. Адже саме батьки найкраще знають потреби, інтереси і можливості своєї дитини, тож можуть допомогти вчителям не тільки побачити перспективу розвитку дитини, але й реалізувати її. Педагогічний колектив прагне до створення комфортних умов у школі для кожної дитини. Поважаючи батьківські почуття, педагоги прагнуть краще вивчити індивідуальні особливості дітей, їхній темперамент, інтереси і здібності.

Традиційно на годинах спілкування висвітлюється питання взаємовідносин у сім’ї. З метою формування ціннісного ставлення до сім’ї, родини, людей на виховних годинах вивчаються традиції нашого народу, відзначаються свята народного календаря. 19 грудня в школі було проведено захід, присвячений святу Святого Миколая..

Вчителі-наставники прагнуть виховувати духовну моральну особистість, небайдужу до проблем близьких чи скривджених життям людей. В рамках акцій «Від серця до серця» пройшли збори коштів для дітей з вадами слуху. Напередодні Дня захисника Вітчизни, Міжнародного жіночого дня 8 Березня, Нового року, Дня Перемоги школярі вручили жителям будинку доглянутої старості подарунки.

Щодо формування ціннісного ставлення до природи в учнів школи, було організовано і проведено:  • Свято квітів (всі учні школи взяли активну участь).

  • Конкурс «Замість ялинки – букет»

  • В рамках Всеукраїнського тижня охорони навколишнього середовища відбулася акція по збору макулатури та озеленення.

  • Прибирання території школи та території біля Братської могили.

  • Участь в районній акції «Годівничка».

  • Велике задоволення учні отримали першого квітня, полюючи на посмішки в рамках акції для учнівської молоді «Фото-полювання на посмішки».

Щороку учні школи беруть у активну участь у районних конкурсах та змаганнях. Команда учнів «Смайлики» у командному чемпіонаті Яготинського району з інтелектуальних ігор серед учнівської молоді зайняла ІІІ місце. Інформаційно – просвітницький центр «Шкільний меридіан» представили на районному конкурсі юних журналістів «Вперед, юнкор» нашу газету «Шпаргалка», що випускається шкільним пресцентром під керівництвом педагога-організатора Колесник О.О. Була проведена Всеукраїнська краєзнавча експедиція «Моя Батьківщина-Україна». Кобзар Л. у своїй роботі «У собі носить пречистий дар художника й людини» (керівник Полваньязова Р.В.) описала життєвий та творчий шлях місцевого художника Тафійчук Л. Учні школи взяли участь у районному заочному конкурсі учнівської молоді «Київщина – мій заповітний край». Під керівництвом Берестянко Н.М. школярі працювали у напрямку «Київщина в літературній творчості». Григораш Н. на конкурс «Історія міст і сіл» (напрямок : визначні особистості краю) представила роботу «Життя, обірване Афганом». Косяченко А., учень 11 класу, став учасником районного етапу конкурсу фотографій «Моя Україно!» Споглядаючи на краєвиди Карпат, відчуваєш гордість за прекрасну природу нашої Батьківщини. Під час літніх канікул вихованці Черняхівського дитячого табору «Віночок» подорожували Чернігівщиною. Фотороботи подорожі були представленні Комаренко Я. у районному етапі конкурсу «Неосяжна моя Україно» , номінація : наші мандри.

Проте слід зазначити, що учні школи не беруть участь у таких районних конкурсах як «Юний селекціонер», «В об´єктиві натураліста», «Юний дослідник.

Однією з головних складових виховної роботи закладу є здійснення системного національно-патріотичного виховання .

В основу системи патріотичного виховання покладено ідею розвитку української державності, як консолідуючого чинника розвитку суспільства і нації в цілому. Форми й методи виховання базуються на українських народних традиціях, кращих надбаннях національної та світової педагогіки й психології.

Основними принципами патріотичного виховання є принципи національної спрямованості та толерантності. Принцип національної спрямованості виховання передбачає формування в учнів національної свідомості, любові до України, свого народу, шанобливого ставлення до його культури, здатності берегти свою національну ідентичність, пишатися приналежністю до українського народу, брати участь у розбудові та захисті своєї держави. Принцип толерантності означає інтегрованість української культури в європейський та світовий простір, формування у громадян відкритості, толерантного ставлення до цінностей, відмінних від національних ідей, до культури, мистецтва, вірувань інших народів, здатності диференціювати спільне та відмінне в різних культурах, сприймати українську культуру як невід'ємну частину загальнолюдської.

Але одне з чільних місць належить вихованню любові і дбайливого ставлення до рідної землі, – своєї “малої батьківщини”, її історії, поваги до народних традицій і звичаїв, фольклору, любові до рідної природи. Нема в людини місця дорожчого, ніж те, де вона народилась, землі, на якій зросла…

Державні символи України - це своєрідний паспорт, візитна картка нашої держави, офіційне представництво в будь-якій точці планети та за її межами, а наявність державної символіки за будь-яких умов дає людині можливість відчути себе морально, соціально, політично і юридично дієздатною та захищеною.

Метою використання державних символів у навчально-виховному процесі Черняхівського НВК є активізація формування почуття свідомого громадянина України, здатного захищати її незалежність, готового взяти на себе відповідальність за добробут і безпеку себе самого, своєї родини, народу.

У навчальному закладі успішно ведеться роз'яснення учням ідейної суті державних символів і правил їх використання, традицій, виховується позитивне ставлення до державних символів України, формуються почуття поваги до них, стійкі навички свідомого дотримання почестей та правил поведінки щодо державних символів в повсякденному житті, під час урочистих і офіційних заходів.

У Черняхівському НВК обладнаний куточок державної символіки, де учні мають змогу ознайомитися з державними символами України – Гербом, Прапором, Гімном. Класними керівниками та класоводами під час проведення класних годин, тематичних заходів виховується повага до державної символіки.

Державна символіка є складовою оформлення навчальних кабінетів, бібліотеки. Державна символіка в обов'язковому порядку використовується при проведенні офіційних церемоній та урочистих заходів.

Розпочинаються заняття у навчальному закладі – з підняття Державного Прапора України з виконанням Державного Гімну України. У дні жалоби Державний Прапор зі скорботною стрічкою чорного кольору приспускається . Мелодія Державного Гімну звучить на відкритті урочистих заходів, при відзначенні державних свят.

Учні знайомляться з державною та національною символікою у процесі вивчення рідної мови та літератури, навчальних курсів з історії України, основ правознавства та в процесі багатогранної позакласної і позашкільної виховної роботи.

У системі позакласної виховної роботи з учнями передбачено заходи з використанням державної символіки. Для учнів різних вікових категорій класні керівники проводять виховні години, бесіди, вікторини, диспути, учнівські науково-теоретичні та читацькі конференції з тематики про історію виникнення, сучасне тлумачення державної та національної символіки.

Відвідані заняття показали, що педагоги Придибайло Н.В., Мусієнко Л.І., Година Н.І., Близнюк Т.М. приділяють значну увагу патріотичному вихованню. Вчителі створюють ситуації, при яких учні беруть активну участь у процесі заняття, висловлюють свої думки. Використання таких методів дозволяє розвивати навички спонтанного діалогічного та монологічного мовлення за темою заняття. Це й індивідуальні та колективні творчі завдання, ситуації-змагання, різноманітні тематичні ігри, які вносять елемент нестандартності та підвищують зацікавленість учнів у роботі.

Виховуючи почуття патріотизму до своєї держави й громадської свідомості у третьому класі проведено години спілкування «Моя рідна Україна», «Краса і велич символів держави», «День соборності України», «Приречена на безсмертя». Класоводом Придибайло Н.В. проведено екскурсію до шкільної кімнати бойової Слави «Сторінки історії мого села». Екскурсія «Вулицями рідного села» збагатила знання учнів про історію створення вулиць та їх назв, виховувала любов до рідного краю, повагу до історії малої Батьківщини. Вікторина «Чи знаєш ти свій край?» розширила і поглибила поняття громадянськості, викликала у дітей прагнення бути свідомим громадянином України, її патріотом. Колективна творча справа «Моральні цінності мого народу» розширила поняття про родину, викликала бажання берегти свою сім’ю , як часточку великої родини – українського народу.

Велику увагу у виховній роботі з учнями 5 класу приділяла патріотичному вихованню класний керівник Дробуш Н.В. До Дня Соборності України була проведена виховна година у формі гри «Що? Де? Коли?» « Чи на світі є країна ще миліша за наш край». Метою даного заходу було перевірити знання учнями символіки країни, поглибити знання учнів з історії державотворення, виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму, почуття гордості за славетну історію рідної країни, культуру її предків.

Історія знає багато жертв в ім'я ідеалу, але аналогічної Крутам не було. Що було під Крутами? Чиї імена закарбував ця сторінка історії України? Чого піднялися гімназисти на боротьбу? Проти чого? Чи вони вірили в свою перемогу? Як закінчилось життя 400-сот юнаків? На ці запитання учні одержали відповіді під час проведення години спілкування на тему: «Понад Крутами вічність у сурми сурмить .

Любов до рідного краю, народу, його традицій—ті моральні якості, які і є основою формування патріотизму у душі школярів. З традиціями святкування Різдва, з колядками і щедрівками рідного села, України діти ознайомились під час проведення гри-конкурсу «Поетична різдвяна скринька». Діти продемонстрували знання колядок, щедрівок, уміння декламувати і співати пісні цього жанру.

В цілях і завданнях виховної роботи 7 класу (класний керівник Довлєтова О.І.) передбачено виховання в учнів морально-етичних якостей громадянина України, шанобливого відношення до культури та звичаїв нашого народу; прищеплення високої правової культури, поваги до законів держави; розвиток національної свідомості і самосвідомості, патріотичного виховання.

Важливу роль у формуванні патріотичних поглядів і почуттів учнів відіграють дискусії як спонтанні, викликані суспільними подіями, повідомленнями ЗМІ, так і соціально організовані. Під час дискусій на теми: «За що поважати Україну?» ( лютий) і «Мода на патріотизм» (березень) учні висловлювали свої думки, сперечалися, доводили свою правоту, дійшли висновку, що Україна одна, вона наша і її треба любити і докладати зусиль, щоб усі її визнавали й поважали. У формуванні патріотичних поглядів і переконань школярів суттєвим є створення ситуацій, в яких виникає потреба у відстоюванні ними своєї думки, у процесі чого починає складатися власна думка, зміцнюється внутрішня позиція, з'являється здатність до утвердження власних адекватних переконань щодо свого народу, своєї держави та світової спільноти. У січні було проведено годину спілкування «Я- громадянин України». За мету було поставлено виховувати і розвивати в учнів почуття гордості за свій народ, свою країну, любові до рідного краю, причетності до всіх подій, які відбуваються в Україні; пробудити в учнів національну самосвідомість, потребу розумними справами збагатити державу; формувати громадянські якості учнів: патріотизм, людяність, працьовитість. Виховний захід було проведено у формі усного журналу. З обладнання використано: виставка книжок про Україну, записи пісень про Україну, зображення символів України, фотомонтаж із краєвидами України, політична карта України. Така форма проведення виховної години сприяла поглибленню знань учнів з історії та культури народу, його традицій, формуванню патріотичних поглядів, переконань та почуттів, відповідної поведінки щодо причетності як до минулого, теперішнього так і до майбутнього Батьківщини, утвердила почуття відповідальності за майбутнє своєї держави, за власну долю.

Для формування національної свідомості, самосвідомості, виховання патріотичних почуттів, допитливості класний керівник шостого класу Федотова Т.Г. використовує диспути, години спілкування, бесіди.

Щоб ознайомити учнів із національними та державними символами України, збагатити, поглибити і закріпити знання дітей з історії України, виховати повагу і цікавість до минулого нашого народу, могуття відповідальності й обов'язку, формувати громадянську та правову свідомість школярів,свідоме дотримання почестей та правил поведінки щодо державних символів в повсякденному житті, під час урочистих та офіційних заходів, виховувати почуття патріотизму була проведена виховна година « Шануймо державні символи України».

Не можна бути справжнім громадянином своєї країни, коли ти не усвідомлюєш свого коріння, не знаєш історії свого народу і своєї сім'ї. 22 січня український народ відзначав День соборності України. До цієї дати була проведена виховна година « Чи є на світі ще країна ще миліша за наш край?». Мета цього заходу: виховання національної свідомості учнів і людської гідності , відродження паростків духовності, єдності родини; формування рис громадянина української держави, поглиблення знань про історичний факт злуки українського народу, його значення; виховувати глибокої поваги та любові до Батьківщини. Учні дізналися , що Україна ішла через утиски і в'язниці від часів Київської Русі до наших днів. На цьому шляху загинуло багато синів і дочок України. Боротьбі за незалежність ми зобов'язані насамперед українському козацтву. Очолювали його відомі українські гетьмани ( Б. Хмельницький, П. Сагайдачний, І. Сірко, П. Дорошенко, П. Полуботок). Цим героям ми завдячуємо своєю незалежністю.

Страшні події 70-річної давнини, коли на українській землі чинили свої звірства фашисти, вже стали історією. З кожним роком усе менше залишається живих свідків того окупаційного жахіття. Але пам'ять про мільйони полеглих на фронтах бійців і безневинно страчених мирних жителів живе у пам'яті нащадків.

До 100-річчя з дня народження радянського льотчика М. З. Бондаренка – двічі Героя Радянського Союзу, була проведена бесіда з елементами рольової гри « Я бачу людину» , на якій діти дізналися про біографію нашого земляка, про його бойові подвиги у Великій Вітчизняній війні. Адже Михайло Захаровичу період з листопада 1941 по квітень 1942 року здійснив 49 бойових вильотів, особисто знищив до 30 танків, майже 80 автомашин з піхотою, 15 автоцистерн, 4 літаки « ХЕ-126» під час атаки аеродрому Мичково. При виконанні бойових завдань літак М. Бондаренка був 11 раз підбитий прямим попаданням снарядів. Але він кожного разу виявляв мужність та витримку і приводить літак на свій аеродром.

Прищеплює любов до своєї Батьківщини, виховує почуття гордості за славне минуле рідного народу, за національну символіку держави, почуття національної самосвідомості та громадської активності Гончар Н.А., класний керівник восьмого класу. До дня Соборності України в складний для сьогодення час було проведено годину спілкування «І стогне вічним спогадом земля під світлим небом України ».

Для того , щоб переконати учнів у тому . що найкраща земля , де ти народився і живеш, щоб поглибити і розширити знання про Україну , її великих і славних синів, таких як Великий Кобзар , викликати почуття любові до Батьківщини, формувати національну свідомість і виховувати справжніх громадян – патріотів було проведено урок «Обєднаймося ж , брати мої!» , який став поштовхом до подальшої роботи з вивчення минулого і сьогодення України . На дошці – портрет пророка , вислови відомих людей про Шевченка , прислів’я та приказки про Тараса , афоризми та крилаті вирази самого Шевченка . Класна кімната була прикрашена українськими рушниками , квітами і калиною . У виконанні народного хору прозвучали Шевченкові ” Зоре моя вечірняя’’ та ”Реве та стогне Дніпр широкий” . Учні переглянули презентацію про життя і творчі здобутки Шевченка- художника, декламували вірші , відповіли на запитання вікторини .

Учні переконались, що гасло , яке заповідав нам Шевченко, це та велика ідея, якою живе сьогодні весь народ , ідея миру , свободи , честі . Згадали місця на Яготинщині , які пов’язані із великим сучасником епох і поколінь, пригадали твори , написані у віщій Книзі.

У школі робота з формування ціннісного ставлення учнів до суспільства й держави носить системний характер. Виховуючи повагу до історичного минулого нашого народу, учні беруть участь заходах, що надає їм не лише неоціненний досвід набуття навичок науковості, пошуковості але й учить поважати традиції свого народу, його велику культурну спадщину.

Найбільш ефективними формами є участь у краєзнавчо-пошукових акціях та експедиціях. У цьому навчальному році успішно була проведена Всеукраїнська краєзнавча експедиція «Моя Батьківщина-Україна». Кобзар Л. у своїй роботі «У собі носить пречистий дар художника й людини» (керівник Полваньязова Р.В.) описала життєвий та творчий шлях місцевого художника Тафійчук Л. Учні школи взяли участь у районному заочному конкурсі учнівської молоді «Київщина – мій заповітний край». Під керівництвом Берестянко Н.М. школярі працювали у напрямку «Київщина в літературній творчості». Григораш Н. на конкурс «Історія міст і сіл» (напрямок :визначні особистості краю) представила роботу «Життя, обірване Афганом». Косяченко А., учень 11 класу, став учасником районного етапу конкурсу фотографій «Моя Україно!» Споглядаючи на краєвиди Карпат, відчуваєш гордість за прекрасну природу нашої Батьківщини. Під час літніх канікул вихованці Черняхівського дитячого табору «Віночок» подорожували Чернігівщиною. Фотороботи подорожі були представленні Комаренко Я. у районному етапі конкурсу «Неосяжна моя Україно» , номінація : наші мандри.

В школі діють кімната бойової Слави та народознавча світлиця, експозиції яких допомагають виховувати національно свідомого громадянина України.

Відповідно до планування своєї роботи заступник директора з виховної роботи спільно з педагогом – організатором та класними керівниками протягом навчального року проводять певну систему заходів, спрямованих на патріотичне виховання учнівської молоді.

Одним з аспектів громадянського виховання є прищеплення учням гордості за свою Батьківщину, любові до рідного краю, його традицій. Реалізація даного аспекту відбувається через проведення різноманітних екскурсій. Класними керівниками були організовані екскурсії до міста Києва. Школярі відвідали меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років». Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини (м. Переяслав - Хмельницький) – справжнісіньке старосвітське село, яке має адміністративний центр (сільську управу), шинок, корчму, ставки, городи, церкви, сади, церковнопарафіяльну школу, колекцію вітряків і навіть мисливський будинок князя О. Горчакова. А чого варті затишні хатки гончара, бондаря, ткача, столяра з усім домашнім начинням, з яких немов тільки-но вийшла господиня! Не залишилися байдужими після відвідин Музею-діорами «Битва за Дніпро…»

Щоб по-справжньому любити рідний край, його слід добре знати, необхідно вивчати його історію, мову, культуру. Тому в Черняхівському НВК приділяється велика увага вивченню культурної спадщини рідного краю, його звичаїв, традицій, обрядів, народних ремесел, організації і проведенняю народних свят, українських вечорниць, релігійних свят. Формування світогляду молоді неможливе без любові до своєї “малої батьківщини” - до домівки, в якій народився, де пройшло дитинство. Відновити історію сім’ї, повернутися обличчям до її забутих традицій, звичаїв, залучити до прадідівських ремесел, навчити дбайливо ставитись до природи, ресурсів, пам’яток історії і культури краю, мови, літератури, фольклору, народної творчості - ось основне завдання патріотичного виховання. І коли молода людина на запитання: “Де найкраще місце на землі?” із впевненістю зможе сказати: “Там найкраще, де родився ти”, ось тоді ми досягли своєї мети.

Класні керівники широко впроваджують інтерактивні методи і форми роботи для формування у дітей цілісного ставлення до прекрасного. Різноманітні свята, рольові ігри, заочні подорожі, культпоходи до театрів і музеїв, туристичні мандрівки по мальовничих місцях України розвивають у школярів естетичний смак, поглиблюють їх знання про культурну спадщину рідного народу, пробуджують творчі бажання. Цікавими стали для школярів екскурсії до університету культури, до Яготинського державного історичного музею.

Підсумовуючи, слід зазначити, що всі вихованці школи протягом року були задіяні в навчальному процесі, мали доручення, були залучені до гурткової роботи були залучені учні схильні до девіантної поведінки..

Протягом 2013 – 2014 н. р. у школі працюють гуртки:

«Юні музеєзнавці» - (кер. Придибайло Н.В.)

«Оберіг» ( кер. Близнюк Т.М..)

«Фольклор та етнографія України» - (кер. Пивак В.А.)

«Футбол» (кер. Метлашевський Т.Г.)

До роботи в гуртку « Юні музеєзнавці» залучено 15 учнів 10 -11 класів. На протязі поточного року учнівська молодь працювала над дослідженням, вивченням та збереженням історико – культурної спадщини України та рідного краю. Гуртківці під керівництвом Придибайло Н.В. підготували і провели загальношкільні заходи : «Голодний рік – голодний вік», « День Соборності України», «Життя, обірване Афганом», «Краса і біль України», «Понад Крутами вічність у сурми сурмить». Взято участь у районному конкурсі «Історія міст і сіл України» (Григораш Н.),

У гуртку «Оберіг» займаються 15 учнів 4-6 класів. Робота гуртка спрямована на розвиток практичних навичок роботи з природніми матеріалами, стійких інтересів до творчої діяльності, формування художньо-естетичного смаку дітей. На протязі навчального року гуртківці брали участь у шкільних конкурсах та ставали учасниками районних етапів таких конкурсів:

«Ми діти твої, Тарасе» - Лебедевич В. (2 клас), Юркевич Ю (7 клас), Безпалко Я. (11 клас) .

«Космічні фантазії» - Кобзар Л. (11 клас) .

«Правила дорожнього руху» - Близнюк В.(5 клас), Кобзар Л.(11 клас) .

«Дитинства пісня Великодня» - (6 клас)

«Стоп насильству!» - Бакун С.(5 клас), Близнюк В.(5 клас) .

«Об'єднаймося ж брати мої» - (6 клас)

«Найкраща професія» - Безпалко Я. (11 клас)

«Новорічний подарунок» - Мелета П.(6 клас) .

«Хліб очима дітей» - Близнюк Д.(10 клас) .

« Чарівна палітра» - Стельмах А.(7 клас), Кобзар Л.(11 клас) .

« Український сувенір» - Запорожець А. (6 клас).

«Я Київщини гордість і надія» - Близнюк Д. (10 клас) .

Вихованці фольклорно-етнографічного гуртка (керівник Пивак В.А.), є постійними учасниками шкільних та сільських свят. Гуртківці брали участь у районному конкурсі «Таланти твої, Яготинщино».

Із захопленням учні відвідують гурток «Футбол» та спортивні секції. Вихованці Метлашевського Т.Г. є постійними учасниками районних змагань серед збірних команд сільських шкіл. Протягом 2013-2014 навчального року учні черняхівського НВК захищали честь школи у змаганнях з баскетболу (команда дівчат І місце, команда хлопців ІІІ місце), волейболу, футболу, тенісу, шахів, шашок (І місце).Сьогодні школа - це передусім простір життя дитини, де вона здійснює перші кроки життєтворчості, готується до самостійної участі у соціальній діяльності. Педагоги прагнуть вибудувати виховний простір так, щоб він сприяв гармонізації відносин між дітьми і вчителями, школою і родиною. В Державній програмі «Основні орієнтири виховання учинів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладах України» визначені ціннісні ставлення особистостей майбутнього покоління нашої держави, які сьогодні в школі, а завтра стануть на шлях державотворення. Тому, класні керівники, впроваджуючи у систему своєї роботи елементи, заходи, технології творчості, мають певні здобутки у формуванні творчої компетентної життєдіяльної особистості школяра.

Заступник директора з НВР С.М.Шеремета

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка