Африка. Особливості географічного положення материка, елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння Африки



Скачати 135.73 Kb.
Дата конвертації26.12.2017
Розмір135.73 Kb.
ТипУрок

Відділ освіти Червоноградської міської ради

Інформаційно-методичний центр освіти

Червоноградська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №14

Урок на тему:

«Африка. Особливості географічного

положення материка, елементи берегової лінії.

Дослідження та освоєння Африки»

7 клас

Підготувала

Притула О. Р.

вчитель географії

І категорії

Червоноград 2013р.


Тема. Африка. Особливості географічного положення материка, елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння АФРИКИ
Мета: розкрити зміст, систематизувати та поглибити знання про географічне положення материка; з’ясувати особливості положення Африки; подальше вдосконалення навичок роботи з картами атласу і додатковою літературою; сприяти подальшому розвитку вмінь робити самостійні висновки, спираючись на вивчений матеріал та власний досвід; розвивати пізнавальний інтерес до предмета; виховувати повагу до природи планети Земля.
Обладнання: атласи, підручники, фізична карта Африки, контурні карти, плани характеристики географічного положення материка.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу за допомогою комп’ютерних технологій.
Опорні та базові поняття: материк, частина світу, географічне положення, меридіани, паралелі, Гондвана, частини Світового океану, складові берегової лінії, площа материка, екватор, нульовий меридіан, крайні точки, дослідники, Васко да Ґама, Давід Лівінґстон, Єгор Ковалевський.
Номенклатура: океани: Атлантичний, Індійський; моря: Середземне, Червоне; затоки: Ґвінейська, Аденська; канал Суецький канал; протоки: Баб-ель-Мандебська, Гібралтарська, Мозамбіцька; острів Мадаґаскар; півострів Сомалі, крайні точки: мис Рас-Енґела, мис Голковий, мис Альмаді, мис Рас-Хафун.

Структура уроку

I. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

III. Мотивація навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу

V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

VIII. Підбиття підсумків уроку.
Хід уроку

I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Прийом «Інтелектуальна розминка» (виконується усно)

Дітям пропонується згадати певні поняття:

• материк — це...(велика частина суходолу з усіх боків оточена океанами та морями)

• частина світу — це...(найбільша ділянка суходолу, яка включає територію материка (материків) або його частину разом з прилеглими островами)

• екватор — це...(найдовша паралель, що ділить земну кулю на дві півкулі – Північну і Південну)

• нульовий меридіан — це...(це умовна лінія, яка з’єднує полюси Землі, проходить через Гринвіч і ділить земну кулю на дві півкулі – Східну і Західну)

• географічні пояси — це...(найбільші зональні комплекси, що простягаються переважно в широтному напрямку і змінюються від екватора до полюсів)
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Розповідь учителя.

Африка — другий за розмірами материк світу. Африку називають улюбленицею Сонця. Справді, багаторічні сніги і льодовики там можна побачити лише на вулканічному масиві Кіліманджаро. Через центральну частину материка проходить екватор. Тут Сонце протягом року знаходиться близько до зеніту, щодня йдуть дощі. На південь та північ від екватора, в районі тропіків, лежать пустелі, де роками не випадає жодної краплини вологи. Пісок нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця.

Про Африку можна говорити, як про материк рекордів живої природи.

Тут живе найбільша тварина суходолу — африканський слон,

найвища тварина світу — жираф,

чемпіон з бігу серед тварин — гепард,

найбільший на Землі птах — африканський страус,

найшвидша змія — африканська мамба.

До Африки восени відлітають птахи України: лелеки, ластівки, журавлі.

Саме Африка — батьківщина таких цінних культур, як буряк, цибуля, капуста, кавун, що поширилися по всьому світу. Какао, кава, цитрусові, банани, ананаси, що ростуть на Африканському континенті, користуються попитом у європейських країнах, у тому числі й в Україні.

Останнім часом зміцнюються економічні, торговельні та культурні зв'язки країн Африки з Україною.

Африка — казкова і загадкова частина нашої планети.
IV. Вивчення нового матеріалу

Оголошення теми уроку «Особливості географічного положення материка, елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння Африки.»

Ознайомлення з планом вивчення материка і планом характеристики географічного положення материка (матеріал на інтерактивній дошці ).


План вивчення материка

1. Географічне положення.

2. Дослідження і освоєння.

3. Рельєф, корисні копалини і закономірності їх розміщення.

4. Клімат (пояси і типи клімату).

5. Води суходолу.

6. Ґрунтово-рослинний покрив і тваринний світ.

7. Природні комплекси: зони і країни.

8. Природні ресурси, природоохоронні території.

9. Населення і господарство.

10. Головні держави
План характеристика географічного положення материка.

1. Розташування материка щодо екватора, найбільша його видовженість із півночі на південь.

2.Півкулі й географічні пояси, в яких лежить материк,

3.Видовженість материка із заходу на схід

4. Океани та моря, морські течії, що омивають материк.

5.Інші найближчі материки і шляхи сполучення з ними.




  1. Географічне положення

Формування поняття «географічне положення материка», учні записують визначення в зошиті.

Фізико-географічне положення (від грец, «фізис» — природа) — розміщення території відносно різноманітних природних об'єктів: екватора, нульового меридіана, тропіків та полярних кіл, морів та океанів, інших материків.

Використання комп’ютерних технологій з допомогою інтерактивної дошки.

Вступне слово з комп’ютера.

Учні записують площу материка Африка (30,3 млн. км 2) та походження назви (з лат. «africus» - безморозний).


Розглядаємо перший підпункт плану характеристики географічного положення материка.

Учні, працюючи з інтерактивною дошкою, з’ясовують, що Африка знаходиться у всіх чотирьох півкулях. Що крім екватора і нульового меридіана її перетинають Північний та Південний тропіки.


Запитання:

Відносно чого ми визначаємо, що Африка розташована в північній і південній півкулях? (екватора)

Відносно чого ми визначаємо, що Африка розташована в західній та східній півкулях? (нульового меридіана)
Розглядаємо другий підпункт плану характеристики географічного положення материка.

Далі на інтерактивній дошці учні опрацьовують питання щодо кліматичних поясів (називають та показують).


Розглядаємо третій підпункт плану характеристики географічного положення материка.
Учні виконують практичну роботу «Визначення географічних координат крайніх точок Африки».

При виконанні практичної роботи визначають крайні точки Африки та їх координати, наносять їх на контурну карту. З’ясовують протяжність у градусах з півночі на південь і із заходу на схід. На виконання роботи відводиться 5 хвилин.



Розглядаємо четвертий підпункт плану характеристики географічного положення материка.

На інтерактивній дошці учні опрацьовують питання щодо берегової лінії, наносять на контурну карту океани і моря, що омивають материк; затоки, протоки, канал, півострів й острів, що прилягають до материка; течії, що оточують.



Запитання:

Перший блок:



  1. Чим омивається Африка з заходу і півдня? (Атлантичний океан)

  2. Чим омивається Африка з півночі? (Середземним морем)

  3. Чим омивається Африка з сходу і півдня? (Індійським океаном)

  4. Чим омивається Африка з північного сходу? (Червоним морем)

Другий блок:



  1. Назвіть та покажіть найбільшу затоку біля берегів Африки. (Гвінейська)

  2. Назвіть та покажіть найбільший острів. (Мадагаскар)

  3. Назвіть та покажіть найдовшу протоку і світі. Що вона відокремлює? (Мозамбіцька)

  4. Назвіть та покажіть найбільший півострів. (Сомалі)

За допомогою інтерактивної дошки учні пригадують, які течії омивають Африку.



Атлантичний океан: тепла – Гвінейська течія,

холодна – Канарська, Бенгельська течії, течія Західних вітрів.

Індійський океан: холодна – Сомалійська,

тепла – течія мису Голкового, Мадагаскарська течія.
Розглядаємо п’ятий підпункт плану характеристики географічного положення материка.

Запитання:

  1. Чим відокремлюється Африка від Європи? Покажіть. (Гібралтарська протока)

  2. Чим відокремлюється Африка від Азії? Покажіть. (Суецький канал)

  3. Якої протоки і затоки не було згадано на інтерактивні дошці? Покажіть.(Баб-ель-Мандебська протока, Аденська затока)


2. Дослідження і освоєння.

Учні переглядають відеоматеріал на інтерактивній дошці, роблять короткі нотатки.



Васко да Гама. Дає перші уявлення про обриси Африки.

Девід Лівінгстон. Досліджував внутрішні райони Південної і Центральної Африки. Перетнув материк від Індійського до Атлантичного океану. Здійснив плавання по р. Замбезі, відкрив водоспад Вікторія, визначив вододіл озер Ньяса, Танганьїка, першим перетнув пустелю Калахарі.

Генрі Стенлі. Розширив і поглибив знання про Центральну Африку. Дослідив кілька великих озер, річку Конго та верхів’я Нілу.

Єгор Ковалевський. Досліджував Північно-Східну Африку, описав рельєф Ефіопського нагір’я, першим припустив, що головним витоком Нілу є не Голубий, а Білий Ніл.
Прийом «Шпаргалка — домашня заготовка»

Учні, отримавши завдання заздалегідь, розповідають, користуючись опорною схемою, про дослідження материка Африка.




  1. Учень-дослідник. Найбільш зручними шляхами до середини материків були річки. Необхідно було дізнатися, де беруть початок і куди впадають великі річки: Нігер Конго, Замбезі. У травні 1795 року Мунго Парк (шотландський лікар) з невеликим загоном місцевих провідників вирушив від дельти річки Гамбія на пошуки річки Нігер. У липні наступного року він дійшов до річки Нігер, яку африканці називають Джалібо, у районі міста Сегу. Від місцевих жителів мандрівник дізнався, що за два дні шляху можна дістатися до місця, де річка повертає свої води на південь, але він так і не дізнався, де вона закінчується.




  1. Учень-дослідник. Наступна експедиція була організована лише в1805 році. Із 42 мандрівників до Нігера дійшло лише семеро. У нижній течії, де Ніґер утворює пороги, на невелику шхуну Мунго Парка напали маври, і весь загін загинув. Лише в 1822—1823 роках шотландцю Олександрові Ленгу вдалося встановити, що Нігер бере початок на південному сході Сьєрра-Леоне.




  1. Учень-дослідник. Німецький географ І мандрівник Генріх Барт вивчав береги озера Чад і встановив, що жодна річка не впадає в це озеро. Жаркі вітри Сахари висушують його, а в період дощів прибережні райони покриваються водою. Озеро не має постійних берегів.

У 1849 році Генріх Варт та Адольф Офервег прибули в Тріполі, звідки їхній караван мав вирушити до пустелі Сахари. Під час цієї подорожі вчені знайшли багато пам'яток культури, руїни храмів, будинків, гробниці. Знахідки доводили, що раніше Сахара була багата на рослинність і воду.


  1. Учень-дослідник. Вивченню внутрішніх районів Африки присвятив своє життя англійський мандрівник Давід Лівінґстон. Після закінчення медичного коледжу він поступив на службу в Лондонське місіонерське товариство, і в 1841 році як лікар і місіонер поїхав до Південної Африки. Йому вдалося вивчити життя і звичаї африканців. Лівінґстон першим Із європейців перетнув пустелю Калахарі, вивчав верхню течію річок Замбезі та Конго, відкрив водоспад Вікторія, ознайомився з особливостями рельєфу внутрішніх районів Африки. Завдяки своїм відкриттям Лівінґстон був при­значений консулом області Замбезі. У 1872 році він разом з англійським мандрівником Генрі Стенлі вивчав північний берег озера Танґаньїка І довів, що річка Ніл починається на масиві Рувензорі. Це була остання мандрівка Давіда Лівінґстона. У травні 1873 року він помер. Його тіло поховали в Африці, а серце на батьківщині — в Англії/




  1. Учень-дослідник. Генрі Стенлі в 1874 році займався вивченнямнайбільшого озера Африки Вікторія. Він відкрив масив Рувензорі з вершинами, вкритими вічними снігами. Його іменем названий водоспад на річці Конґо та інші географічні об'єкти.

Починаючи з кінця 1880 року, розпочалася боротьба між державами, пов'язана з відкриттям на території Африки родовищ золота й алмазів. Експлуатувалося місцеве населення, яке використовувалося як робоча сила. Територія Африки стала залежною від таких держав, як Англія, Франція, Італія, Португалія, Іспанія.

Вивченням Африки займалися Єгор Ковалевський, Василь Юнкер та академік Микола Вавілов. У 1926 році М. Вавілов вивчав райони стародавнього землеробства в Алжирі, Марокко, Тунісі, Єгипті, Сомалі, Ефі­опії. Під час своєї подорожі він зібрав понад шість тисяч зразків культурних рослин, серед них 250 видів пшениці.

Сучасні дослідження на материку пов'язані з вивченням геоморфологічної, тектонічної будови Великих Африканських розломів.
V. Закріплення вивченого матеріалу

Учні відповідають на запитання з інтерактивної дошки.

1. Теплові пояси, в яких розташована Африка. (жаркий, помірний)

2. Дослідники, які вивчали природу Центральної Африки. (Генрі Стенлі, Девід Лівінгстон)

3. Морями, яких океанів омивається Африка? (Атлантичного, Індійського)

4. Частина Африки, в якій відчувається більший вплив океану? (Південна)

5. Теплі течії, які впливають на клімат Африки? (Мозамбікська, Гвінейська)

6. Фактор, що зумовлює подібність природних умов Африки в північній і південній частинах. (Африка перетинається екватором майже посередині)/
Гра «Вірю – не вірю».

Відповідаючи на питання «Вірю чи не вірю?» учні закріплюють отриманні знання.



  • Чи вірите ви, що Африка — найбільший материк за площею (Не вірю)?

  • Чи вірите ви, що вона найбільший уламок Гондвани (Вірю)?

  • Чи вірите ви, що вона лежить у всіх півкулях (Вірю)?

  • Чи вірите ви, що її омивають три океани (Не вірю)?

  • Чи вірите ви, що на півночі її омиває Червоне море (Не вірю)?

  • Чи вірите ви, що Ґвінейська затока — найбільша у світі (Вірю)?

  • Чи вірите ви, що Мозамбіцька протока — найдовша у світі (Вірю)?

  • Чи вірите ви, що Африку називають улюбленицею Сонця (Вірю)?

  • Чи вірите ви, що Африку відкрив Васко-да-Ґама (Не вірю)?

  • Чи вірите ви, що Африка примикає до Америки (Не вірю)?

  • Чи вірите ви, що велика частина Африки розташована в Східній півкулі (Вірю)?

  • Чи вірите ви, що з півночі Африка омивається водами Середземного моря (Вірю)?

  • Чи вірите ви, що протяжність Африки із заходу на схід у північній її частині складає близько 1000 км (Не вірю)?

  • Чи вірите ви, що довжина Африки із півночі на південь складає близько 8000 км (Вірю)?


VI. Підсумок уроку

На основі матеріалів з інтерактивної дошки та знань здобутих на уроці учні роблять власні висновки.



  • Африка — це другий за площею материк і найбільший уламок Гондвани.

  • Вона лежить у всіх півкулях (північній, південній, західній, східній).

  • Африка лежить в екваторіальному, двох субекваторіальних, двох тропічних та двох субтропічних поясах.

  • Материк простягається із заходу на схід в північній частині на 7500 км, а з півночі на південь – 8000 км.

  • Має не дуже розчленовану берегову лінію.

  • Омивається двома океанами — Атлантичним і Індійським; двома морями — Середземним і Червоним; до неї прилягають Ґвінейська і Аденська затоки; Ґібралтарська і Баб-ель-Мандебська протоки; острів Мадаґаскар, що відділяється Мозамбіцькою протокою.

  • Від Європи відокремлена Гібралтарською протокою, Середземним морем; від Азії – Суецьким каналом, Червоним морем, Баб-ель-Мандебською протокою, Аденською затокою.

  • Африку досліджували Васко да Гама, Д. Лівінґстон, Є. Ковалевський, Г. Стенлі.


VII. Домашнє завдання

• Опрацювати текст §§11 – 12.

• Доопрацювати роботу в контурній карті.

• Вивчити всі географічні об’єкти берегової лінії Африки.


Додаток

План вивчення материка


  1. Географічне положення.

  2. Дослідження і освоєння.

  3. Рельєф, корисні копалини і закономірності їх

розміщення.

  1. Клімат (пояси і типи клімату).

  2. Води суходолу.

  3. Ґрунтово-рослинний покрив і тваринний світ.

  4. Природні комплекси: зони і країни.

  5. Природні ресурси, природоохоронні території.

  6. Населення і господарство.

10. Головні держави
План характеристика географічного положення

материка.


  1. Розташування материка щодо екватора, найбільша

його видовженість із півночі на південь.

2.Півкулі й географічні пояси, в яких лежить материк,

3.Видовженість материка із заходу на схід

4. Океани та моря, морські течії, що омивають материк.



5.Інші найближчі материки і шляхи сполучення з ними.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка