1 учень: Сьогодні ми розкажемоСкачати 170.84 Kb.
Дата конвертації06.05.2018
Розмір170.84 Kb.
Рогізненська СЗШ І-ІІІ ступенів
Вчитель: Станкова С.І.


1 учень: Сьогодні ми розкажемо.

2 учень: Сьогодні ми покажемо .

3 учень: А ще і заспіваємо.

4 учениця: Про дивну країну.

2 учениця: По російськи звучить переконливіше - «удивительную» 4 учень: Сьогодні ми презентуємо країну «Росс» 3 учениця: Країна « вранішньої роси» - це Корея?

1 учень : Країна Рос – це Росія.

4 учениця : Хоча правильніше було б сказати –Русь. Адже її корінні жителі європейської частини дійсно є русявими, голубоокими русичами ,як і їх предки варяги або нормани.

5 учень: Історично Київська Русь існувала набагато раніше Московської, якщо рахувати

Москву столицею Росії.1 учень :От і росіяни говорять, що Київська Русь – «Мати городів руських.»

А ми кажемо: « Колиска трьох, а колись говорили «братніх» народів» - українського. російського, білоруського.6 учень : Факт незаперечний - Київська Русь, як держава існувала вже в ІХ столітті, а місто Москва виникло лише в 1147 році і заснував його князь Юрій Долгорукий, син князя київського Володимира Мономаха.

1 учениця: Географічне положення. Площа Росії 17 млн. км. кв. Це найбільша площа в світі, або площа Канади і площа Австралії разом узяті.

2 учениця : Такого географічного унікального положення немає жодна з країн. Росія лежить у двох частинах світу: 1/3 лежить в Європі ,а 2/3 в Північно-Східній Азії. Її омивають три океани : Льодовитий з морями Баренцовим, Білим, Карським, Лаптєвих, Східносибірським, Чукотським. На екрані з’являється політична карта Росії .Учні показують названі ними об’єкти. Тихий з морями : Беринговим, Охотським, Японським.

Атлантичним: з морями: Балтійським, Чорним, Азовським. З Білого і Японського морів Росія добуває білі і чорні перли( жемчуг) а з Балтійського - бурштин (янтар). На екрані з являється фото перлів і бурштину.2 учениця Росії належить також найбільший у світі сектор Арктики.

7 учень: Розказує і показує на політичній карті Росії: Росія простягається на 4 тис. км. з пн. на пд. і на 11 тис км зі сх.. на зах, лежить в 11 годинникових поясах. Межує на заході із Норвегією, Фінляндією, Литвою, Латвією, Естонією, Польщею, Україною, Білорусією, на пд.. межує із Грузією, Азербайджаном, Казахстаном, Монголією, Китаєм. В Росії є анклав – це Калінінградська область, яка не зв’язана з основною територією, і до неї можна добратися лише по Балтійському морі або через територію Литви і Латвії.1 учень: Адміністративний устрій країни. (На екрані з’являється адміністративна карта Росії.) Росія – типова федеративна країна, до її складу входять 89 суб’єктів федеративного об’єднання: 21 республіка: Башкорстан, Татарстан, Марій Ел, Удмуртія, Комі, Мордовія, Карелія, Соха, Дагестан, Інгушетія, Чечня, Калмикія інші В Росії 10 автономних округів, 6 країв, 49 областей .+ одна автономна область – Єврейська.

(Звучить Гімн Росії. )2 учень: Політичний устрій Росії .За політичним устроєм Росія президентська республіка. Глава держави – Президент Медведєв. Законодавчий орган - двопалатні федеральні збори – Державна Дума. На екрані з’являються послідовно прапор , герб

Росії, портрет Медведєва, московський Кремль .3 учениця : Природні умови і ресурси Росії Рельєф. На екрані з являється фізична карта Росії. Росія - рівнина країна . 70% території - це рівнини. Найбільша з них – Східно Європейська., Західносибірська, Середньосибірське плоскогір’я, Східно-Сибірська низовина .30% займають гори: Старі гори: Уральські, Алтай, Саяни. Середні :Сіхоте Алінь Верхоянський хребет, хребет Черського. Молоді гори : Кавказ, Коряцьке нагір’я, Серединний хребет Камчатки. Найбільш активною сейсмічною зоною Росії є якраз Камчатка. На ній знаходиться найвищий діючий вулкан Росії – Ключевська Сопка -4757м.

3 учень : За запасами і різноманіттям мінеральних ресурсів Росія займає одне з перших місць у світі .Ще Ломоносов говорив , що багатства Росії приростатимуть Сибіром , і дійсно в Сибіру знаходяться найбільші родовища золота : Бодайбо, Усть Нера, Коряцьке Нагір’я , на півдні Якутії в районі Мирного добувають алмази. В Сибіру Росія добуває і збагачує уран. Росія по запасам нафти і газу може конкурувати з країнами ОПЕК. Нафту і газ добувають в Західному Сибіру ( Уренгой , Тюмень ) в Поволжі : (Помари, Альметьєвськ), на півночі Європейської частини Росії в Тімано –Печорському басейні (Інта, Вуктил,) нафта і газ є навіть на острові Сахалін.

Кам’яне вугілля залягає в Кузбасі ,в Південній Якутії, Ленському, Тунгуському, Печорському, Далекосхідному басейнах і теж є на острові Сахалін. Буре вугілля є в Кансько –Ачинському , Іркутсько –Черемховському, Підмосковному басейнах.

Торф для місцевих потреб добувають в Нечернозем’ї , є його значні поклади і в Західному Сибіру. Потужні поклади металургійної сировини , а саме залізної руди знаходяться в Курській магнітній аномалії , Кольському півострові , Гірській Шорії. Поклади міді є Норильську, Мончегорську, на Уралі, поряд з ними добувають і хроміти. Поліметалічні руди залягають на Алтаї в Рубцовську, на Пн.Кавказі в Орджонікідзе, є також на Уралі , на Сіхоте Аліні. Багата Росія на поклади ртуті. Алюміній добувають в Ачинську, Бокситогорську, олов’яні руди є на Далекому Сході, Пн. Східному Сибіру(Верхоянськ), в Забайкаллі. Росія має значні поклади вольфраму , молібдену, ванадію, кобальту, нікелю, менші за запасами поклади марганцевої руди.

Крім металічних Росія володіє значними запасами хімічної сировини. Апатити ніфеліни залягають на Кольському півострові, в Ленінградській області, в Підмосков’ї, калійна сіль є Солікамську, на Уралі. Кухонну сіль добувають з озер Ельтон, Баскунчак, є і в Березняках на Уралі.

В Калінінградській області добувають бурштин, Урал багатий не лише на малахіт ,але тут добувають аметист, гранат. топази, нефрит. Росія володіє запасами негорючого каменю - азбесту, значні поклади графіту. Важко перелічити мінеральну «комору» найбільшої держави світу. На екрані з’являється кліматична карта Росії.

5 учениця : Клімат Росії: Росія лежить в трьох кліматичних поясах : арктичному, помірному, субтропічному. Арктичний і субарктичний кліматичні пояси Росії розташовуються на островах Льодовитого океану ,на крайньому його побережжю.

Півроку тут триває ніч, а півроку – день. Середні температури січня -30 – 50 градусів, літо коротке і дуже прохолодне, рідко коли температура досягає + 10 градусів , опадів мало. Не більше 250 мм на рік. В помірному поясі Росії виділяються області: помірно континентального клімату , який в основному є в Європейській частині країни. Середня температура липня + 19 градусів , середня температура січня - 8 градусів, кількість опадів 600 – 800 мм. Пори року розташовуються в часі майже рівномірно. В області континентального клімату, а це Урал, Західний Сибір спостерігаються слідуючі дані: середня січня - 12 - 22 градуси, середня липня + 14 + 22 градуси, опадів випадає від 450 до 600мм. В області різкоконтинентального клімату ,а це і Східний Сибір і особливо район Верхоянська і міста Оймякона спостерігалися найнижчі ( крім Антарктиди) зимові температури -71 градус, а влітку +35 градусів, жити при таких морозах досить

можливо ,адже тут завдяки малій кількості опадів , лише 250 мм на рік , спостерігається дуже низька вологість повітря , 30- 40 % . На Далекому Сході існує область мусоного клімату: середня температура січня - 16 градусів, середня температура липня + 20 градусів, опадів випадає багато 800 – 1000 мм на рік . На побережжі Чорного моря і в Передкавказі спостерігається субтропічний клімат тобто середня температура січня тут становить +2 градуси, а липня + 24 градуси, річно випадає від 450 до 600 мм опадів. В цілому клімат Росії сприятливий для приживання і ведення господарства.

7 учень. Внутрішні води Росії. Довжина річок Росії досягає 400 км, тобто 10 екваторам,

На екрані ідуть , змінюючи один одного світлини річок ,які називає учень.

Волга, Волга , мать родная!

Волга русская река.!

Співають про цю річку росіяни., адже вона для них є священною і найзначущіщою із річок, так як Дунай для угорців , Рейн для німців чи Міссісіпі для американців. Волга є найбільшою річкою в Європі, на ній споруджений цілий каскад ГЕС, проте вони не такі потужні як сибірські: Усть – Ілімська, Красноярська, Саяно – Шушенська, Братська, які споруджені на сибірських ріках Ангарі, Єнісеї, Обі. Ці російські ГЕС є найпотужнішими в світі. На зиму річки Росії замерзають (інколи лід досягає півметрової товщини) і тоді вони перетворюються у шосейні дороги і по них легко їздять навіть вантажні автомобілі. З’являється фото замерзлої ріки. Річки Сибіру і влітку перевозять кораблями дуже багато вантажів і пасажирів , адже річка в багатьох місцях до сих пір є єдиною транспортною артерією. На екрані з’являються зображення (фото) озер.

7 учениця: Ладожське озеро Росії отримало назву озера –життя , адже по його льоду під час блокади Ленінграду довозилися продукти, щоб хоч трохи врятувати від голоду дітей, що вмирали від голоду. Онежзьське, Псковське. Чудське озера Росії не такі відомі у світі як озеро Байкал, яке не лише є найглибшим озером землі – 1620м. але й містить еталоно чисту воду. 20 % материкових прісних вод (крім Антарктиди) міститься в цьому озері. 80 % прісних вод Росії зосереджено в ньому. В Байкалі водиться ендемік – живородящяся рибка омуль, байкальська нерпа. Дивне озеро приймає притоки аж 365 річок , а з нього витікає лише одна річка Ангара. Про це народ склав легенду.

Під час показу Байкалу звучить мелодія, яка нагадує сильний шторм., чути звук хвиль. На екрані поступово з’являються фото з зображенням тих природних зон про які розповідають учні.1 учениця: Природні зони Росії. Природні зони Росії такі ж різноманітні і величезні як і вся країна. На півночі в зоні арктичної пустелі ,де крім мохів і лишайників майже нічого не росте. А проживають білі ведмеді, тюлені, росіяни спорудили космодром Плісецк.

На екрані з’являються світлини об’єктів, що називає учень. 2 учень : В зоні тундри( показує на карті) крім полярної сови, полярної куріпки, песця, полярних вовків, оленів серед мохів ,лишайників , голубики, журавлини. полярного маку, в яких гніздяться мільйони тупиків ,чайок поморниківі найбільш відома у світі пухова качка гага живе і виводить пташенят один з найрідкісніших видів журавлів - білий журавель – стерх. Настільки рідкісний у світі, що був занесений до світової Червоної

Книги . Для його охорони і збереження в Росії зумисне був створений заповідник. На екрані з’являється велике фото стерха в кольорі.

( На екрані іде зміна світлин .)3 учень: На зміну тундрі приходить невелика смуга лісотундри, з модриною, кедром в Сибіру, ялиною і сосною в Європейській частині. Дерева мають обломані вершини і прапороподібні крони. Лісотундра змінюється тайговими лісами. В Європейській частині переважає ялина , сосна, а в Західному Сибіру дивне дерево - модрина. Це єдине з хвойних дерев , яке на зиму скидає хвою, але унікальність дерева у тому, що воно не лише легко переносить 50 градусні морози , але й може десятиліттями лежати у воді і не гнити . Не даремно італійська Венеція повністю збудована на сибірській модрині. В Східному Сибіру крім модрини росте сибірська сосна ,а простіше кедр. Кедр називають – царем деревом ,не лише за дуже ціну деревину ,але й за дуже поживні, корисні і навіть лікарські кедрові горішки. Росія є найбільшим експортером у світі дорогої кедрової олії.

У 100 грамах кедрових горішків міститься стільки ж білка як і в 100 грамах яйця. Білка, шишкарі, борсуки і навіть ведмеді нагулюють жир завдяки саме кедровим горішкам.( Йде зміна світлин. )

4 учень: Тайга дивно багата на звірів: лосі і сарни, зубри і дикі кабани. білки і ведмеді, росомаха і олені. Та царем сибірської тайги є соболь, адже на світових аукціонах пушнини за його шкірки дають не менші гроші ніж за шкірки шиншили чи ягуарів, які заходять до тайги, а в основному проживають в мусонних лісах Далекого Сходу. Дуже рідкісні і теж охороняються законом.

5 учень : В тайговій зоні Росії ,а саме Псковській області люди приручили лосів .Лосів не лише запрягають у сани , але й доять. На зміну тайзі в Європейській частині приходять мішані ліси. На екрані зявляється кольорове фото мішаного лісу. Тайга Західного Сибіру переходить у ліси з берези і осики названі колками. На Далекому Сході крім жовтої, чорної берези, лимоника, корейського кедра росте жень –шень, рослина ,яка сходить лише через два роки ,як її посіяли ,цвісти починає лише проживши п’ять років , корінь жень-женю нагадує тіло людини і має сильні лікарські властивості по оздоровлені людського організму, по надані йому сили, молодості і краси. Крім традиційних лісових тварин тут водяться олені –марали, росомахи, проте особливої уваги заслуговує уссурійський тигр –одна з найбільш рідкісних тварин Землі. Уссурійський тигр занесений до світової Червоної Книги. В Росії охороняється з особливою ретельністю.

6 учень: Неширока смуга російського лісостепу переходить у степ. Російський степ ,так як і український дуже розораний , інтенсивно експлуатується .Учень показує на карті степи є як в центральній частині Росії, так і в Передкавказзі і навіть осередково на півдні

Західного Сибіру і на Далекому Сході.. На світлині степ , а в степу бабак.7 учень: В республіці Кара –Калпакія ,біля берегів Каспію є навіть пустеля , в якій пасуться не лише верблюди ,а й навіть кулани, зрідка зустрічаються джейрани. В горах Алтаю, Саян , Забайкалля водяться не лише гірські орли , але й гірські барси, гірські кози.

Тварини з’являються на світлинах на екрані. На екрані після тварин з’являються фото людей різних національностей в національних костюмах.1 учениця: Населення Росії .Населення Росії становить 144,7 млн. чоловік, по кількості наслення Росія займає сьоме місце в світі, середня густота населення становить 8,3 чоловіка на км квадратний ,хоча в Сибіру вона не досягає і одного чоловіка на км квадратний. В Росії , як і в більшості розвинених країн природний приріст є від’ємним і становить - 5 чоловік . 76 % населення проживає в містах. 6,4 млн чоловік – безробітні.

Національний склад населення досить різноманітний , строкатий : 83 % становлять росіяни, 3 % - українці, 1 %- білоруси, крім них проживає 130 націй і народностей : осетини, німці , комі, карели, мордва, марійці ,удмурти, чукчі, коряки, юкагири, якути, ханти, мансі, татари, чуваші, башкири, буряти, калмики, чеченці .2 учениця : Більшості корінним жителям Сибіру доводиться споруджувати будинки , дороги, ГЕС, а головне обробляти землю ,яка на 0,5 - і навіть на 10 метрів є промерзлою ,так звана вічна мерзлота, яка при замерзанні зимою руйнує всі соруди, що є на ній, а влітку ці ж самі спуди починають ,буквально пливти по розмерзлому поверхневому шару. Росіяни перші спорудили на вічній мерзлоті залізницю від Норильська до Дудінки на палях. БАМ Росії споруджений при допомозі величезних насипів, які підтримують постійну температуру в зоні мерзлоти , не даючи її взимку замерзати і «горбатитися», влітку прогріватися і пливти. 60 % грутів Росії зайняті якраз мерзлотою. На екрані з’являється карта ґрунтів Росії .

3 учениця : Ґрунти Росії . На півночі Європейської частини переважають арктичні тундрово оглеєні ґрунти, торфо –болотні., в лісах дерново підзолисті ,сірі лісові, дерново оглеєні, в степах є як опідзолені так і звичайні чорноземи, а в передгір’ях Кавказу, Алтаю Сіхоте Аліню розташовуються бурі ґрунти і в горах бурі щебенисті.

4 учениця: Росія – індустріально - аграрна країна з перехідною економікою

На Європейську частину Росії припадає 25% території , 79 % населення , 85% промислової продукції, наукового потенціалу, а на Азійську Росію лише 75% площі, 21% населення, 15% промислової продукції, 10% наукового потенціалу.5 учень : Промисловість Росії. В промисловості Росії домінуючою галуззю звичайно є енергетика і паливна промисловість, яка базується на величезних покладах кам’яного, бурого вугілля, нафті ,газі, які практично є в більшості регіонів країни. Російські ТЕС виробляють 82% всієї електроенергії, найбільшими з них є Ленінградська, Троїцька, Середньоуральська, АЕС виробляють 12 % електроенергії, найбільшими є : Кольська, Ленінградська, Новотроїцька, Тверська, Курська, Білоярська, Обнінська, Білібінська, Смоленська. Хоча сибірські ГЕС є одними з найпотужніших у світі , проте разом з волзькими і іншими ГЕС вони виробляють лише 6% електроенергії.

6 учень : Однією з найстаріших галузей Росії є - чорна металургія. Її основні бази знаходяться на Уралі: центри нижній Тагіл, Магнітогорськ, Челябінськ, Серов, Центральна база з центрами Липець, Старий Оскол, Череповець, Тула, Викса, Сибірська база з центрами Новокузнець, Абакан. Чорна металургія працює переважно на своїй сировині , лише марганець довозить з України. На малюнку на екрані показується процес виплавки сталі.

7 учень: Росія – один з головних експортерів алюмінію на світовий ринок . Глинозем добувають і виплавляють в Бокситогорську, Ачинську, Пікалево, Кандалакші, Красноярську, Братську, Шеліхово, Волхові, Каменсь- Уральську, Краснотурїнську. Мідь, нікель і кобальт виплавляють в Ревді, Мідногорську, Красноуральську, Карабаші, Норильську, Мончегорську. Поліметалічні руди виплавляють в Бєлово, Дальногорську, Челябінську. Олово добувають і виплавляють в Новосибірську, Владивостоку. Титан і магній виплавляються в Березняках.

Мало який з кольорових металів не плавить Росія: вольфрам і ванадій , кобальт і германій, цезій і молібден є у її послужному списку виплавки .1 учень: Росія подія пальму першості з Великобританією по побудові першого паровоза першого пароплава, а створення першого російського прототипу комп’ютера належить російському вченому – Кулібіну. Хоча Росія будує практично всі види машин ,але найкращими у світі є російські космічні кораблі і мотори до них. Росія будує найбільші

атомні криголами, найпотужніші атомні підводні човни. Росія відома у світі не лише як експортер найкращих автоматів Калашникова, найпотужніших танків, швидших за звук літаків, але й її КАМАЗ став відомим у світі завдяки неодноразовим перемогам на важкому ралі Париж - Дакар. Автомобіль виготовляється у місті Набережні Човни. У Москві виготовляють ЗІЛи , В Ульяновську УАЗи, а в Нижньому Новгороді - ГАЗи,

відома у всьому світі «копійка» , якій недавно відсвяткували славне сорокаріччя до сих пір успішно бігає дорогами світу, і зроблена вона в російському місті Тольяті. Легкові автомобілі виробляють у м. Москва, у Нижньому Новгороді, у Іжевську. Автобуси і мікроавтобуси виробляються в Лікіно-Дулево, Павлово-на-Оці, Кургані, Ульяновську. Колісні тягачі в Кургані і Ульяновську. Трактори Росія складає в Волгограді, Челябінськй , Володимирі, Липецьку , Петрозаводську. Санкт – Петербурзі, Чебоксарах, Рубцовську.

Росія не лише продає важкі метали, але і експортує продукцію важкого машинобудування, яке розвинене на Уралі в Єкатеринбурзі, Челябінську, Магнітогорську, є в Санкт Петербурзі, розвивається в Сибіру: в Іркутську, Новосибірську, Красноярську.

Тепловози , електровози ,вантажні і пасажирські вагони Росія виробляє в Брянську, Калузі, Коломні, Муромі, Санкт Петербурзі, Твері, Митищах, Калінінграді., Нижньому Тагілі. Велика морська держава забезпечує себе морськими і річковими суднами, які споруджують на верфях Санкт – Петербурга, Виборга , Мурманська, Астрахані, Архангельська, Владивостока, Нижнього Новгорода, Волгограда, Тюмені, Тобольська,

Благовещенська

Росія забезпечує себе сільськогосподарською технікою , зернозбиральні комбайни виробляються в Ростові, Таганрозі, Сизрані і Красноярську, льонозбиральні – в Бєжецьку, картоплезбиральні в Тулі і в Рязані. На екрані з’являється карта машинобудування Росії і паралельно з цим ідуть зображення світлин названих машин.

2 учень: Другою по значимості і за вагою експорту йде лісова промисловість .Лісозаготівлі переважають на Півночі Європейської частини, на Далекому Сході, целюлозно –паперова розвивається в Європейській Півночі в Сясьтрої, Онезі, Кондопозі.

Лісопромислові комплекси є в Архангельську, Усть –Ілімську, Братську , Комсомольську-на - Амурі.3 учень: Хімічна промисловість Росії є також однією з найстаріших. В Урало – Поволзькій базі виробляють азотні і калійні добрива, синтетичні волокна, шини, пластмаси. В Центральній базі виробляють азотні і фосфорні добрива, синтетичні волокна і пластмаси. В Західно Сибірській базі виробляють шини, гуму, азотні добрива. Росія домінує у світі як найбільший експортер нафти і газу, так як і найбільший їх переробник, як в Поволжі, так і в Західному Сибіру і навіть на Далекому Сході. На екрані з’являється карта хімічної промисловості . Фото нафтової вишки в Західному Сибіру.

1 учениця: Легка промисловість, на жаль, не є в світі конкурентно здатною ,але свої потреби вона добре забезпечує. Льняні тканини виробляють в Вологді і Костромі, бавовняні - в Іваново, Ярославлі, Орехово-Зуєво, Серпухові, вовняні тканини виробляють в Павлово Посаді, Москві. А шовкові тканини в Наро – Фомінську.

2 учениця Харчова промисловість на жаль не забезпечує повністю всіх потреб держави у харчових продуктах за винятком рибної і рибоконсервної ,яка розвинена в портових містах: Мурманську, Архангельську, Владивостоку, Калінінграді, Петропавловську – Камчатському, Южно Сахалінську, Астрахані. Фото вилову риби чукчами на березі Льодовитого океану.

3 учениця: Сільське господарство Росії має зональний характер. На тваринництво припадає 60 % вартості продукції. Оленярство поширене на Півночі і в Сибіру, вівчарство на Пн Кавказі і на пд. Зах. Сибіру, м'ясо – молочне тваринництво, свинарство в чорноземній смузі, молочне тваринництво переважає в Нечорнозем’ї. Рослинництво Росії досить різноманітне : в Європейській частині переважають озимі пшениця, жито, ярі – овес ,ячмінь, на півночі Нечорнозем’я – льон – довгунець., в Центрі вирощують цукрові буряки ,соняшник, на Чорноморському побережжі, Передкавказі росте виноград інжир (фіга) і навіть вирощують лавровий лист і чай Росія відома у світі ,як світовий експортер горілки і мало кому відомо, що Росія виробляє якісні і конкурентноздатні вина .

4 учень: Росія має одну з найдовших транспортних магістралей в світі. Лише Сибірська залізнична магістраль від Челябінська до Владивостока становить 9 тисяч км. Південно-Сибірська магістраль простягається від Уфи через Астану – Новокузнецьк-до Тайшету. Найбільш відомою у світі є траса БАМу: від Байкалу до Амуру. На протяжності траси понад 3200 км було споруджено 32км мостів і тунелів. Першою, а значить і найстарішою є залізниця Москва - Санкт – Петербург, паралельно їй йде автомобільна траса ,ще старіша за залізничну. Шосейні дороги Росії, так як і України не завжди є у належному стані. Важливіші з них: Москва – Самара – Челябінськ, Москва – Київ- Прага, Москва – Київ - Одеса – Будапешт, Москва – Мінськ – Варшава – Берлін - Париж.

Не лише підводний і надводний військовий флот Росії найпередовіший у світі, Росія має великий по кількості і по тоннажності , різноманітний по цільовому призначенню . Найбільшими портами в Росії на Тихому океані Владивосток, Находка, Петропавловськ – Камчатський, на Балтиці – Санки - Петербург, Калінінград, на Чорному морі Новоросійськ, Туапсе, на Каспійському морі Астрахань. У світі відомі російські атомні криголами ,які неодноразово визволяли з льодового полону не лише кораблі , але з китав, що попали до льодяного полону. Крім того ,що Росія володіє найдовшою системою газо і нафтопроводів в країні існує ще й вуглепровід по якому з кар’єру до ТЕС перекачують суспензію вугілля з водою, крім того в Росії і снують і аміакопроводи і поліпропілен оводи. Один з найстаріших і найвідоміших є нафтопровід «Дружба» ,який йде із Зах. Сибіру через Центр розвітлюється на Україну і Білорусію йде в країни Західної Європи. Новий нафтопровід Росії це Тюмень – Новосибірськ. Україна отримує 70% нафти. Необхідної для її господарства саме з Росії. Найвідомішими газопроводами є «Сяйво Півночі» , «Прогрес» , «Союз» .Західний Сибір – Кузбас. Система газопроводів Росії постійно зростає .Волга ,Печора ,Нева ,Ока, Єнісей , Іртиш ,Лена, Об, Вілюй, Амур важко перелічити всі судноплавні ріки безмежної Росії. Для Сибіру судноплавні ріки в десятки разів вартніші ніж для Європейської частини .

Авіаційним транспортом Росія практично зв’язана з усіма куточками Землі ,адже маленькі російські «Анушки» легко приземляються як на кризі в Льодовитому океані ,так і на невеличких посадових смугах Антарктиди, сідають на польових аеродромах Сибіру. Не можна не згадати те, що російські літаки мають велику вантажопідйомність –

300 тон , пасажировмісткість до 360 пасажирів, велику дальність польотів 7 тис.км. без до заправки. Крім відомих транспортних вузлів - Москви , Санки - Петербурга великими авіапортами є Тюмень, Іркутськ, Хабаровськ. На екрані по ходу розповіді з’являються названі транспортні засоби.1 учень : Росія - урбанізована країна , в ній налічується 11 міст мільйонерів: Москва, Санкт-Петербург, Нижній Новгород, Єкатиринбург, Самара, Омськ, Уфа. Казань, Челябінськ, Перм, Новосибірськ.

2 учень : Росія – активний співзасновник і член ООН і всіх її підрозділів, член Європарламенту, СНГ.

5 учениця : Старий арабський мудрець сказав : « Коли ми будуємо будинок, ми будуємо своє майбутнє. Коли ми будуємо храм ,ми будуємо спокій для своєї душі . Коли ми споруджуємо пам’ятник - ми розказуємо про свою історію.( На екрані з’являються світлини об’єктів, що про них розповідає учениця). В цих пам’ятниках, храмах, будівлях частина душі великого народу, його історія, його майбутнє. Ми прагнули показати історію, економіку , природу і головне душу народу, яку так важко зрозуміти.

2 учениця : Росія відома як країна що вперше відкрила Антарктиду ,але мало кому відомо, що росіяни одними з перших почали вивчати і жити на льодяному материку, заснувавши станцію « Восток» в 1959 р. Росіяни перші на тракторах перетнули Антарктиду від одного побережжя до другого. Всім відомо про першого космонавта Землі Юрія Гагаріна, але ми забуваємо, що першою жінкою – космонавтом була росіянка – Валентина Терешкова . Ми критикуємо якість китайських дитячих іграшок ,а російські майстри споконвіку робили унікальні глиняні іграшки з лікувальними властивостями. Україна відновлює у Львові виробництво гутного скла , а Росія славиться і зараз (Ломоносов ще почав) різноманітними скляними виробами, і навіть місто у Владимирській області назване Гусь Хрустальний. У всьому світі відомі оренбурзькі пухові платки, теж мають лікарські властивості, але мало хто знає про роботу вологодських майстринь, які маленькими паличками коклюшками, вив’язують дуже гарні серветки, скатертини, а особливо кружева. Кружева настільки «аристократичні», що їх носили на своїх строях навіть російські імператриці. Не можна не згадати відому на весь світ хохломську розпис по дереву.

3 учениця: У всьому світі відомі перекладені твори відомих російських поетів і письменників : Пушкін і Толстой, Лермонтов і Некрасов. Відома Росія і Своїми художниками, твори Шишкіна, Васнецова, Репіна виставлені не тільки в московській Третьяковській галереї , але й поряд з картинами Рембрандта, Малевіча, Пікассо виставлені у всесвітньо відомому ленінградському Ермітажі. Не можна не згадати російський балет, він досягнув таких вершин, що в Росію приїжджають вчитися з усіх країн світу. Росія - спортивна країна Вона не лише приймала літні олімпійські ігри, але й успішно перемагала на них. І хоча Росія атомно – космічна держава про російську душу і в ХХІ сторіччі розказують легенди. А Тютчев сказав «Умом РОССИЮ не понять» На протязі цих слів звучить пісня : «Моя Россія»

Заключне слово вчителя .

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка