" Історія пісні"



Скачати 55.23 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір55.23 Kb.
ТипУрок


Відділ освіти Зборівської районної державної адміністрації
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів села Озерної

Зборівського району

Тернопільської області
Урок

з музичного мистецтва у 6 класі

на тему: " Історія пісні"

Підготувала: Христинич І.Є.,

вчитель музичного мистецтва

Зборів -2016

Тема : Історія пісні

Мета: Ознайомити з особливостями композиційної будови вокальної музики,будовою та різновидами пісні,основними особливостями популярної пісні,різновидами музичного супроводу до неї,ознайомлення з творчістю композитора Д.Крижанівського, творчістю поета Т.Шевченка.

Розвивати вміння учнів уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження від прослуханого твору,розвивати вміння знаходити характерні особливості та побудови пісенного жанру.

Виховувати інтерес до слухання вокальних творів відомих пісень, любов до творчості видатного поета Т.Шевченка.

Тип уроку: комбінований,урок заглиблення в тему.

Обладнання:

музичний інструмент-гітара, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні,портрети Д.Крижанівського та Т. Шевченка.



Основні поняття для засвоєння:композиційна будова(форма) вокальної музики,будова та різновиди пісні,популярна пісня, музичний супровід до пісні.

Твори, що вивчаються на уроці:

  • «Реве та стогне Дніпр широкий»(слова Т.Шевченка,муз. Д.Крижанівського) у виконанні хору.

  • «Квітка – душа»(слова Д.Гольде,муз К. Меладзе) у виконанні Н. Матвієнко та хору «Берегиня».


ХІД УРОКУ


  1. Вхід під марш. Організаційний момент. Мотивація до навчання.

  2. Новий матеріал для засвоєння.

Бесіда з учнями про історію розвитку жанру пісні з виконанням творчих завдань.

Музика в житті людини відіграє величезну роль, та, мабуть, найважливіше значення має пісня. Звичайно, ж у кожного з вас є улюблений жанр, улюблені пісні, навіть улюблені виконавці. На Інтернет - сайтах, на хвилях радіо, по телебаченню ви слухаєте пісні за власним вибором. Вашу увагу, навіть - захоплення викликають численні телевізійні конкурси та музичні проекти, де ви можете поринути у світ музики, світ прекрасного,чудового та мистецького.

Якщо озирнутись навколо, то можна побачити, що дорослі і діти співають, радіють і плачуть, танцюють та відпочивають, і супроводжує їх у житті – пісня.

Творче завдання:


  • Розгляньте ілюстрації у підручнику та спробуйте визначити жанри пісень, які слухають ці люди: лірична пісня, історична, танцювальна.

Пісня зародилась дуже давно…

Робота з підручником (ст.34-35 самостійно прочитайте і зробіть висновки).

- Що ж таке сучасна пісня? (відповіді учнів)

- Назвіть пісні сьогодення, які ви можете почути на радіо, телебаченні…

- Чи подобаються вони вам і чим саме?

Більшість сучасних пісень пишуть у куплетній (перший куплет, приспів, другий куплет, приспів) або простій двочастинній формі (куплет, приспів).


  1. Робота зі схемою (підручник ст.36)

Куплетна форма містить від трьох до семи частин, які розташовуються приблизно в такому порядку.

Зазначена форма є найпоширенішою сучасній популярній музиці. Кількість куплетів може трохи змінюватись. Іноді пісні складаються лише з однієї частини,що декілька разів повторюється з незначними варіаціями.

Популярні пісні мають також свої особливості ритмування. Зазвичай застосовують такі схеми: АВАВ, АВАД.

Як ви вже знаєте, кожен музичний твір має певну висоту звучання – тональність. Коли тональність незручна для виконання,то її можна змінити – підвищити або понизити.

Музичний словничок.

Популярна пісня – різновид загальнодоступного пісенного жанру музики,який легко запам’ятовується максимальною кількістю слухачів.


  • Наведіть приклади популярної, на вашу думку ,пісні.

(відповіді дітей)

  • Під який музичний супровід ви спостерігали виконання пісень?

Сучасні пісні співають з інструментальним супроводом (виконує один інструмент, ансамбль чи оркестр) або ж під фонограму (запис музики,що виконується на електронних музичних інструментах в електронному варіанті за допомогою новітніх інформаційних технологій).

Музичний супровід сучасної пісні:

«живий» фонограма

інструментальний

Учні виконують улюблену пісню під музичний супровід гітари та фонограми.

4. Музичне сприймання.


  • «Реве та стогне Дніпр широкий» (слова Т.Шевченка,муз. Д.Крижанівського) у виконанні хору.

  • «Квітка – душа» (слова Д.Гольде,муз К. Меладзе) у виконанні Н. Матвієнко та хору «Берегиня».

5.Аналіз музичних творів

а) У якому жанрі написано твори, які ми слухали на уроці? Що між ними спільного?

б) З’ясуйте різницю між характером мелодії відомої народної пісні та сучасної естрадної.

в) Хто виконує ці пісні?Спробуйте визначити типи голосів солістів.



6. Знайомство з історією створення пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» (Робота з підручником ст.38)

7. Виконання творчого завдання.

Розгляньте репродукцію картини М.Бурачека «Реве та стогне Дніпр широкий». Розкажіть про засоби виразності живопису, які використав художник для того, щоб повнотою передати зміст. Поміркуйте, що об’єднує поетичний текст, музику та картину.



8.Відомості про композитора – автора пісні.

- Хто ж є автором музики даного твору?

- Данило Якович Крижанівський (коротка біографія)

9. Фізкультхвилинка «Танцюємо разом».

10.Розспівування.

Вправи для розвитку музичного голосу і слуху.

11.Розучування пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»

12.Виконання творчого завдання.

Розгляньте картину Д. Агаян «Натюрморт». Які квіти зображено? Яких вони кольорів?

Поміркуйте, чи можна «озвучити» картину піснею К.Меладзе «Квітка – душа». Охарактеризуйте засоби виразності картини та мелодії цієї пісні.

13.Узагальнення вивченого матеріалу.

Осінні пейзажі.

- Який музичний твір ми сьогодні вивчали? Розкажіть про його особливості.

- Хто є авторами творів, які ми слухали?

- Охарактеризуйте засоби музичної виразності сучасної естрадної пісні.

- Розкажіть про основні різновиди музичного супроводу сучасної пісні.

- Опишіть свої враження від прослуханого уроку.



14. Домашнє завдання.

Прослухайте дві – три сучасні естрадні пісні та визначте, який у них музичний супровід. Опишіть його користуючись таблицею зразка(ст. 38).



Дякую !

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка